Rezultat višegodišnjeg neumornog istraživanja i mukotrpne potrage za svim kazetama i DAT-ovima s originalnim tonskim zapisima iz druge polovice ’80-ih i ranih ’90-ih koji su zatim prošli pedantnu tehničku rekonstrukciju predstavljen je fascinantnim vinilnim, kazetnim i digitalnim izdanjem.

Zagreb u doba prije Univerzijade. Klinci traže zabavu i i polako otkrivaju uzbudljivu novu muziku koju stariji frajeri zovu electro funk, a mlađi je prepoznaju kao zvuk nadolazeće afroameričke hip hop subkulture. Nekoliko godina ranije sa škvadrom iz kvarta svi su u kinu odgledali epohalni hip hop film „Beat Street“. Najokretniji među njima nakon toga su izašli na ulice i krenuli oponašati filmske breakdance vratolomije, a oni najuporniji su doma zagnjavili starce da im kupe ghettoblastere.
Kad su izvrtili sve breakdance kazete što su se mogle naći u Jugotonu počeli su pratiti radijskog DJ-a Slavina Balena koji je u ljeto 1984. na Omladinskom radiju pokrenuo emisiju Electro funk premijera. Kroz popularne žanrovske filmove rani hip hop je istodobno ušao u sve veće jugoslavenske gradove, ali je prvih godina pustio korijene samo u Beogradu i Zagrebu.
Na beogradskoj muzičkoj sceni odmah je dobio pravo glasa, pa je postnovovalni bend Du Du A već 1983. godine na ploči „Primitivni ples“ u izdanju PGP RTB-a pokazao sasvim reprezentativan uzorak ranog domaćeg electro funka „Hop Ap Du Ap“. U novi trend spremno je uskočio Jugoton objavom EP ploče „Degout“ beogradskog proto-hip hop trija The Master Scratch Band. Za ondašnje prilike MSB je imao izvanrednu startnu poziciju s mjesec dana besplatnog snimanja kod Enca Lesića u njegovom čuvenom studiju Druga maca. Međutim, „Degout“ je 1984. godine pretrpio komercijalni fijasko, MSB je ubrzo rasformiran, a Jugoton je poslije tog promašaja jednostavno obustavio potragu za novim lokalnim hip hop izvođačima.
Pokraj takve rigidne politike najjače domaće izdavačke kuće zagrebački hip hop entuzijasti koji su sredinom 1980-ih počeli snimati demo trake s engleskim rap vokalima i electro funk podlogama nisu mogli računati na nikakvu diskografsku potporu. Jedini otvoreni kanal za promociju svoje muzike imali su u Balenovoj emisiji koja je dobacila puno dalje od signala kultnog zagrebačkog Omladinskog radija preimenovanog u Radio 101. TBF-ov Saša Antić poslije je pričao kako se kao splitski mulac najviše navukao na hip hop slušajući kazete sa snimkama Slavinovih emisija koje su mu slali frendovi iz Zagreba.
U međuvremenu su daleki afroamerički uzori Afrika Bambaataa, Grandmaster Flash, Mantronix i Run DMC postali velike svjetske face, a definitivnu potvrdu nezaustavljive transatlanske ekspanzije dao im je MTV Europe kad je 1987. ubacio u tjednu rotaciju hip hop show Yo! MTV Raps. Balen je pažljivo pratio sve što se događalo, pa je iste godine promijenio naziv svoje emisiju u Rap Attack.
Dolaskom na Radio 101 Frxa i Phat Philliea, dvojice tinejdžera totalno zaluđenih rap muzikom i hip hop subkulturom, Rap Attack je osigurao kadrovska pojačanja za budućnost. Kad su uvjerili Balena da misle ozbiljno predao im je hip hop štafetu i prepustio uređivanje emisije koja je restartana pod nazivom Blackout Rap Show. U njoj je stasala cijela druga generacija zagrebačkih rapera predstavljena na krucijalnom izdanju hrvatskog hip hopa kompilaciji Blackout Project.
Gosti iz starih Balenovih emisija nisu bili u toj spiki budući da su ranije otišli svaki svojim putem. Renato Đošić- Renman izbacio je prvi pravi ZG rap hit „Nemreš bilivit“, dečki iz Electro Teama proslavili su se senzacionalnim Cro dance megahitom „Tek je 12 sati“, a Damir Ludvig, član grupe Diffo, napravio je karijeru na internacionalnoj psy-trance sceni s Astralisom.
Tridesetak godina poslije zadnje odjave Rap Attacka u dokolici pandemijskog lockdowna Phat Phillie počeo je kopati po prastarim kazetama i vaditi snimke Balenovih emisija s namjerom da ih digitalizira i postavi na Soundcloud. Međutim, ponovni susret sa zaboravljenim ranim radovima zagrebačkih hip hop & rap izvođača odvukao ga je na drugu stranu.
Rezultat višegodišnjeg neumornog istraživanja i mukotrpne potrage za svim kazetama i DAT-ovima s originalnim tonskim zapisima iz druge polovice ’80-ih i ranih ’90-ih koji su zatim prošli pedantnu tehničku rekonstrukciju predstavljen je fascinantnim vinilnim, kazetnim i digitalnim izdanjem „Zagreb Rap Demo (1985-1992) u kooperaciji Blackouta i Dallasa.
Odabrani materijal je vrlo efektno povezan radijskim jingleovima, Balenovim najavama i kratkim razgovorima s pojedinim gostima, pa neobična kompilacija demo traka nakon odslušanih 56 minuta ostaje u memoriji kao prvoklasan audio dokumentarac i dragocjeno svjedočanstvo o formiranju zagrebačke hip hop scene prije četiri desetljeća.
(Dallas Records, 2025.)