Koncert grupe ŽEN u oko kojeg je ničim izazvano stvoreno homofobno medijsko ozračje u Slavonskom Brodu ipak je u petak održan u Kući tambure koja se nalazi u kompleksu Tvrđave Brod.

Trebao je to samo biti jedan u nizu koncerata grupe ŽEN, planiran za završnu večer manifestacije „U svijetu bajki Ivane Brlić Mažuranić“ u Slavonskom Brodu, ali je lokalni medij 035portal.hr tjedan prije tekstom „Kome je ovo palo na pamet!? Lezbo-bi bend zatvara dječju manifestaciju Ivane Brlić-Mažuranić!“ pokrenuo val homofobnih ispada na društvenim mrežama.
Ugled tog ženskog trija za koji se ne može vezati niti jedan skandal i koji već više od desetljeća privlači pažnju svojom glazbenom kvalitetom na domaćoj i međunarodnoj sceni (gdje objavljuje svoje albume i za strane labele) time je bio ukaljan, a koncert doveden pod znak pitanja. Odluka da se koncert ipak održi u izmijenjenim okolnostima time je nadišla glazbene okvire i dobila sasvim neočekivanu političku, društvenu, svjetonazorsku i dakako sigurnosnu dimenziju.

Za organizatora, tj. Galeriju umjetnina Grada Slavonskog Broda to je svakako bila poprilična glavobolja jer odjednom više nije na vagi bio odabir po umjetničkim kriterijima, već je sve donosilo odgovornost u svakom drugom pogledu za što treba imati poprilično vjere u toleranciju građana vlastite sredine za koje je na koncu i organiziran taj koncert, ujedno i prvi u Slavonskom Brodu za grupu ŽEN.
Teško je tu izbjeći i širi kontekst u rastućoj i prilično gruboj polarizaciji unutar same Hrvatske, zatim okolnim zemljama i dakako cijelog svijeta na početku drugog Trumpovog predsjedničkog mandata, jer je dojam kako razni oblici netrpeljivosti dolaze na velika vrata. Hrvatska je dodatno u osjetljivom periodu u kojem su emocije eksponencijalno porasle s pola milijuna prodanih ulaznica za koncert Thompsona na zagrebačkom hipodromu, dok je neslužbeni početak kampanja pred lokalne izbore označilo uhićenje Mile Kekina u petak ujutro – istog dana kad sam se spremao put Slavonskog Broda. Za Kekina je isti dan bilo jasno da je već po drugi put bio iskorišten kao kolateralni džoker za političku igru desnice, kao što sam i po dolasku u Slavonski Brod doznao da 035portal.hr pod posebnim povećalom drži svaki potez direkcije Galerije umjetnina Grada Slavonskog Broda. Trebalo je samo pogledati količinu objavljenih članaka izuzetno kritičkog karaktera u kojima su spomenutu organizaciju proziva čak i za rasizam, dok su ŽEN tu, poput Kekina, kolateralne žrtve.

Sam koncert time je dobio veće značenje i donio veće potencijalne rizike spram mnoštva drugih koncerata sličnih, klupskih, kapaciteta. Naime, koncertni prostor u Kući tambure jest klupskih gabarita i može, po slobodnoj procjeni, primiti oko stotinjak posjetitelja (koliko ih se i okupilo u petak). Nema tu previše prostora ni potrebe za velikim razglasom, kao što je i nesrazmjerno visok strop priličan izazov za ton majstore, pa je ŽEN i u tom smislu odnio pobjedu, tj. čak je i novinarka 035portal.hr-a koja je bila na koncertu napisala da je sve proteklo u kvaliteti studijske snimke. Tu mogu samo dodati da se ne sjećam kad su to ŽEN zvučale loše na pozornici, dapače one su odavno pojam kvalitete na nezavisnoj sceni – usvirani i usklađeni trio koji daje kompleksu spektralnu sliku zvuka koji mnogi ne bi na prvu loptu pripisali sposobnostima jednog trija.
Koncert je zbog svega što se događalo prijašnjih dana okupio dosta novinara i kamera, pa je tijekom izvedbe prve pjesme „Ja ću biti bor“ sve bilo podređeno tome, u smislu da se publika grupirala u pozadini prostora, a olakšanje u smislu da se svi trebaju malo opustiti došlo je kad je bubnjarka Sara Ercegović pozvala prisutne da slobodno priđu bliže pred izvedbu pjesme „Slava Raškaj“. Kasnije je bilo i prostora za ironični humor kad je Ercegović rekla da bi bilo najbolje da ŽEN iduće godine pripreme novi skandal, obzirom da to izaziva veći publicitet nego kad objave album.

Kad se već spominje pjesma „Slava Raškaj“ mislim da je bitno napomenuti i podsjetiti da se ŽEN u svom umjetničkom fokusu drže agende osnaživanja žena, osvjetljavanja njihove uloge u društvu, time i senzibilizacije publike na štetnost određenih stereotipa. Dakako, taj detalj je promaknuo lokalnom mediji zabavljenom sa suludom „lezbo-bi“ etiketom glazbenicama u državi u kojoj bi se rijetko tko u uličnoj anketi jedva mogao sjetiti tri domaće ženske povijesne ličnosti i da su uz to i umjetnice. Reklo bi se da je skoro pa nemoguće u takvom stanju stvari krenuti u medijsko ocrnjivanja sveženskog sastava koji ima pjesmu posvećenu uglednoj hrvatskoj slikarici i koji nastupa na manifestaciji posvećenoj u velikom ženskom književnom imenu ovog naroda, ali to se nažalost dogodilo tjedan dana pred nastup.
Nekako mi se činilo da je i koncertna setlista bila posložena kao neka priča, kao neka bajka iz svijeta Ivane Brlić Mažuranić. Započela je s „Ja ću biti bor“ u kojoj se ŽEN igraju rodnim ulogama, zatim uveden tragični ženski lik (Slava Raškaj), ušlo potom u kontekst okoline s „Krizantema“, „Šuma, mačka, gospođa i prozor“ da bi se nakon uvijek nezaobilazne „Igra protona, elektrona i neutrona“ kroz pjesme „Babaroga“, „Sonična taktika“ i „Opet gange“ došlo do katarze kroz „Bezimena bezvremena“ i „Zgrade“ koju upravo stoljetnu žensku emancipacijsku borbu stavljaju na pijedestal. Stvarno me zanima je li išta od toga dopiralo do novinarke 035portal.hr-a? Je li do nje došlo da se ŽEN bore za svežensku stvar, time, u neku ruku, i njenu? Moram postaviti bar sam sebi to pitanje kad god se događaju situacije isključivosti.

Iz svega navedenog bio je to neobičan koncert i po pitanju same katarze jer je ona nastupila poslije, jer tek nakon posljednjeg odsviranog takta „Zgrada“, kad je popustila napetost i ostvarila se želja organizatora da sve prođe bez ekscesa, podrška bendu najbolje se osjetila na merch pultu. Osobno sam vidio jednog posjetitelja koji je uzeo na vinilima cjelokupni opus grupe ŽEN, kao što je bilo onih koji se nisu zadovoljili samo s jednom kupljenom majicom i kad se osjetilo da je okupljenim Brođanima bilo izuzetno važno da dođe do takvog ili sličnog ishoda lišenog neugodnih situacija i ekscesa izazvanim netrpeljivošću.
U svemu tome postoji i još jedan bitan segment, a to je oživljavanje koncertne scene u Slavonskom Brodu, što je posebno težak zadatak koji je na svoja pleća upravo preuzela direkcija Kuće tambure, koja pored muzejskog i galerijskog karaktera teži tome da postane prostor u kojem će glazba živjeti svoj suvremeni život u zajednici, a ne biti samo relikvija.

Konkretno, nakon otvaranja Kuće tambure sredinom travnja 2024. godine, otvoren je prostor za sustavno promišljanje prisutnosti glazbe u programskim koncepcijama Galerije umjetnina. Galerija umjetnina odabrana je, kao jedina ustanova, među dvanaest prijavljenih organizatora koncertnih događaja u sklopu pilot projekta AJMO!, koji je pokrenuo Ured za izvoz glazbe uz financijsku podršku Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske. Zahvaljujući tom projektu, u suradnji s Udrugom Usudi se i Radio92FM, Galerija je od studenoga 2024. do veljače 2025. godine organizirala koncertna gostovanja sastava ###, Bizon, Cinkuši, Truth ≠ Tribe i Dunjaluk.
Time je de facto otvoren novi žanrovski prostor koji nedostaje glazbenom životu grada, a za kojim, kako je pokazala dobra posjećenost, postoji slušateljska potreba. I nisu to bili samo koncerti, već su glazbenici uoči nastupa priredili predavanje na kojemu su zainteresiranu publiku upoznavali sa svojim radom, glazbenim idejama i umjetničkim vizijama.
Godina u nastavku već je isplanirana, kontakti ostvareni, programi dogovoreni, a osim prostora Kuće tambure bit će iskorišten i prostor Kuće Brlić. Već sredinom travnja publiku očekuje gostovanje belgijskog trija Don Kapot (15. travnja, Kuća Brlić). Uz otvorenje Hrvatskog triennala akvarela dogovoren je koncert grupe Chui (15. svibnja, Kuća Brlić) kao što se predstojećih mjeseci očekuje i open air koncert grupe Kries.
Naravno da je ista ekipa radila i na organizaciji koncerta grupe ŽEN, i time bi vjerojatno trebalo biti jasno da je takav napor za svaku pohvalu, a ne osudu.
Saznajte više: