Dok je cijeli svijet plesao u ritmu južnoafričkog gospel house megahita ‘Jerusalema’ njegov famozni producent Master KG djelovao je kao predvodnik jedne nove generacije elektroničara koja je odrastala uz kwaito i sazrela kroz amapiano.
Promjena zvuka i stila jezgrovito je prikazana u kratkometražnom dokumentarcu iz Spotify produkcije „Freedom Sounds: From Kwaito to Amapiano“ koji je između ostalog zabilježio početak strelovitog uspona panafričke TikTok senzacije i superstar DJ-ice Lungelihle Zwane aka Uncle Waffles.
Nakon lanjskog domaćeg No. 1 hita „Tanzania“ 23-godišnja amapiano princeza osvojila je pola anglofonske Afrike, snimila radio show za BBC1 i rasprodala prvu američku turneju, a debitantski album „ASYLUM“ promovirala je trijumfalnim nastupom na ovogodišnjoj Coachelli. Raskošan petipolminutni mashup video za „ASYLUM“ donio je najambiciozniju afričku plesnu koreografiju postavljenu u posljednje vrijeme. Može se odmah ubaciti u globalni TikTok dance challenge, a poslije možda može i u nadmetanje za Grammy koji je Uncle Waffles već zacrtala u svojim velikim planovima.
Nakon svega što je postigla u nepune dvije godine profesionalne DJ karijere takav pothvat ne izgleda nedostižno. Prije pandemijskog game changera Lungelihle Zwane bila je samo lokalna faca, voditeljica na jedinoj televiziji u malom afričkom kraljevstvu Eswatini, bivšem Swazilandu. U lockdownu je intenzivno vježbala DJ-ing, usavršavala tehničku izvedbu i scenske pokrete, svaki dan po osam sati. Kad je krenula na faks u Durbanu kontaktirala je event agenciju KreativeKornerr i zakoračila na amapiano scenu.
Snippet video s njenog dancing DJ performansa u Sowetu postao je viralan i nekako zapeo za oko Drakeu, koji ga je podijelio sa svojih 100 milijuna pratitelja na Instagramu i pokrenuo totalnu euforiju oko Uncle Waffles. Cura iz Eswatinija momentalno je uključena u izvoznu strategiju nove južnoafričke plesne glazbe. Preko društvenih mreža i streaming servisa amapiano je u dvije-tri godine napravio promet na svjetskom tržištu kao kwaito u tri desetljeća.
Rani kwaito iz 1990-ih bio je derivat njujorškog deep housea, usporen na 105 – 110 BPM-a, prošaran utjecajima hip-hopa i dancehalla, ofarban jarkim afričkim bojama i istaknut kao simbol emancipacije ekipe iz geta u post-apartheid razdoblju. Prvi viđeniji internacionalci bili su dečki iz benda Bongo Muffin i njihova sjajna pjevačica Thandiswa Mazwai, s nominacijama za BBC World Music Awards, a definitivan dokaz da je kwaito uplovio u dance pop mainstream donio je DJ Black Coffee, prošlogodišnji dobitnik Grammya za dance/electronic album.
U međuvremenu su mladi producenti iz Johanesburga, Pretorije i Durbana kreirali novi stil nazvan amapiano u koji su ugradili karakterističnu bas liniju iz kwaita, semplove iz township jazza, tribalne perkusije iz afro housea i Zulu vokale. Amapiano ima malo brži tempo od kwaita, ali je obično sporiji od afro housea i vrti se oko 113 BPM-a. Za razliku od planetarno popularnog nigerijskog afro beata, produciranog prema hip-hop / trap standardima i oštro narezanog na dvije i pol minute, amapiano se uglavnom zadržao u proširenom klupskom deep house formatu od 6-7 minuta, s jako dugim instrumentalnim uvodima. Najuspješniji producent na toj sceni je Kabza De Small iz Pretorije s hrpetinom velikih hitova i top albumom primjerenog naslova „I Am the King of Amapiano: Sweet & Dust“.
Najinteresantniji inovator je Kelvin Momo iz Soweta koji predstavlja jazzy amapiano frakciju na grandioznom albumu „Amukelani“ u trajanju od čak 210 minuta. A najkorisnijim se pokazao producent iz sjene Tony Duardo koji je preuzeo nimalo jednostavan zadatak da TikTok fenomen Uncle Waffles plasira u diskografski market. Prvi rezultati njihove suradnje objavljeni su u ožujku 2022. na EP-ju „Red Dragon“, uoči britanske turneje gdje je Uncle Waffles bila pozvana kao dio all-stars amapiano ekipe.
Najavni singl „Tanzania“ s gostujućim vokalnim tandemom Sino Msolo & BoiBizza za mjesec dana se popeo do vrha južnoafričkog Spotify charta, ali daleko jače je grunulo u rujnu kad se zavrtio video spot. „Tanzania“ je porušila sve jezične barijere, pa je Uncle Waffles s jednakim oduševljenjem dočekana na partijima u Londonu, Manchesteru, Nairobiju i Harareu. Nakon albuma „ASYLUM“ prilično je izvjesno da ovo neće biti kratkotrajna senzacija.