U ugodnom razgovoru dvojice prijatelja instantno je postalo jasno da je gost izrazito načitan i elokventan sugovornik, ali i više od toga zasjala je njegova neupitna karizma.
Sedam i pol godina prošlo je otkako je prvo izdanje Filozofskog teatra održano u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu. Prvi gost bio je slovenski enfant terrible Slavoj Žižek, čovjek koji se konstantno vraćao u program, ali i onaj čije ime se našlo na usnama gotovo svakog od ostalih sugovornika Srećka Horvata, začetnika i voditelja. Među slavim imenima koja su se našla njemu nasuprot u raskošnoj fotelji na pozornici nacionalnog teatra bili su kontemplativci kao što su Terry Eagleton i Tariq Ali, ekonomisti Thomas Piketty i Yanis Varoufakis, ali i glazbene zvijezde kao što su M.I.A. i Bobby Gillespie.
Govorilo se o mnogo aktualnim krizama, političkim i ekonomskim kretanjima, prošlosti i budućnosti, no teatar iz naslova uglavnom se odnosio na poprište samih razgovora, premda su filozofija i kazalište povezani od samog svog nastanka u antičkoj Grčkoj u šestom stoljeću prije nove ere, međusobno stvarajući prostor djelovanja jedno drugome, što je primjerice očito u Platonovom dijalogu “Gozba” (Συμπόσιον) u kojem Sokrat najzanimljiviju razmjenu mišljenja ima s komediografom Aristofanom.
Bilo je među gostima Filozofskog teatra i gostiju koji su imali nešto reći i o toj temi, a među njima se svakako ističe slavna britanska glumica i aktivistkinja Vanessa Redgrave. Sudbina je htjela da jedan od takvih bude i posljednji gost ovog programa. Posljednji? Da, izgleda da je show došao svom kraju, barem po pitanju održavanja u HNK. Organizatori će se, naravno, potruditi pronaći neko drugo kazalište koje će im pružiti utočište, a i sami su valjda bolno svjesni da je buržujsko ozračje kuće na bivšem Trgu maršala Tita u priličnom neskladu s dominanto lijevom političkom mišlju koju su širili u razgovorima.
Do daljnjega posljednji Horvatov gost, dakle, bio je meksički glumac Gael García Bernal koji je kao mladić stekao slavu u ranim radovima svojih zemljaka i filmaša koji će posljednjih godina postati višestrukim oskarovcima u kategoriji najbolje režije – Alejandra Gonzáleza Iñárritua u čijem je “Amores perros” glumio 2000., te Alfonsa Cuaróna u “Y tu mamá también” godinu dana kasnije. Tijekom karijere ostvarit će još brojne upamćene uloge poput one Chea Guevare u “The Motorcycle Diaries” ili pak one u filmu “No” iz 2012. kojeg ga se s mnogo privrženosti prisjetio u nedjeljnom razgovoru.
Osim što se može podičiti titulom jednog od najslavnijih meksičkih glumaca današnjice, Bernal je i filozof i aktivist povezan sa školom neozapatizma Subcomandantea Marcosa, a posebno je zainteresiran za temu klimatskih promjena o čemu je nedavno snimio i dokumentarac “El Tema”. U tom duhu u rodnoj Guadalajari vodio je razgovor sa Srećkom Horvatom u kojem su razgovarali o temi apokalipse o kojoj je naš autor nedavno objavio knjigu, a sad je došao red na njega da uzvrati uslugu i odradi gostovanje u Zagrebu.
U ugodnom razgovoru dvojice prijatelja instantno je postalo jasno da je gost izrazito načitan i elokventan sugovornik, ali i više od toga zasjala je njegova neupitna karizma. Opušten i duhovit djelovao je ujedno prizemno i šarmantno krstareći kroz teme koje nisu uvijek bile lake. Uspio je progovoriti o svojim iskustvima u glumi (primjerice o fenomenu koji naziva “nirvanom glume” u kojem glumac na tren potpuno zaboravlja što i zašto radi na sceni), o odrastanju u kazalištu, prijateljstvu s Diegom Lunom (dosjetka u kojoj ga je nazvao “baby Judas” je urnebesna, ali zahtjeva previše konteksta za format ovog članka), o moći i nasilju kinematografije, te u jednom od najdojmljivijih trenutaka o iskustvu glume s djecom i načinu na koji to iskustvo djeluje na mlade i odrasle.
Kad god imamo priliku vidjeti nekog filmskog velikana na ovdašnjim pozornicama, automatski pomislim kako je bolan nesrazmjer njihovih gostovanja u usporedbi s onima glazbenika. Nedjeljni razgovor s Bernalom dokazao je još jednom kako i među njima ima onih koje svakako valja vidjeti, čuti i doživjeti. Ako je Filozofski teatar poligon za takve susrete, onda mu svakako želimo sreću s nalaženjem novog doma i što skorijom novom sezonom.