U vrijeme kad blockbusteri poput ‘Avatara’ i superherojskih filmova obično isisavaju sav zrak i keš na kinoblagajnama, Universal Pictures odlučio je okušati sreću i zaigrati na kartu zamora publike od silnih eksplozija producirajući u kratkom razdoblju nešto što bi se već sad moglo nazvati nizom uradaka koji su suvremena verzija B-filmova.
Prošli tjedan u kina nam je stigla urnebesna horor komedija “Cocaine Bear” – kako sam jednako urnebesan naslov kaže – o medvjedu na kokainu. Premisa filma temelji se, da stvar bude luđa, na istinitom događaju iz sredine osamdesetih godina prošlog stoljeća i švercu droge koji je pošao po zlu rezultirajući odbacivanjem 40 plastičnih spremnika kokaina u šumu u Tennesseeju. Nešto više od dva mjeseca kasnije pronađen je medvjed okružen rastrganim kutijama i želuca punog droge.
Glumica Elizabeth Banks, najpoznatija po ulogama u raznim romantičnim komedijama iz tzv. nultih godina, okušala se kao redateljica prvo s “Pitch Perfect 2”, nastavkom glazbene komedije u čijem je izvorniku glumila, a zatim i grozomornim pokušajem reboota ‘Charlie’s Angels’ iz 2019. godine. Svoju zdravorazumski teško objašnjivu karijeru nastavila je upravo režirajući fiktivni zamišljaj priče o medvjedu na kokainu kojeg su mediji simpatično prozvali Pablo Escobear.
U filmu stvari polaze po zlu kad medvjed(ica) pod utjecajem droge krene u pokolj po nacionalnom parku Chattahoochee-Oconee, a policija, mafija, rendžeri, lokalni huligani, dvoje djece i zabrinuta majka svi završe na istoj lokaciji s “razjarenom crnom šumskom zvijeri” (da citiram najbolji novinski članak ikad napisan na ovim prostorima objavljen u Jutarnjem listu 1998. koji se bavio sličnom tematikom). Naravno da će uslijediti cijelo popodne puno krvi, rastrganih udova, panike i vriske zahvaljujući kombinaciji dviju stvari tako jasno istaknutim u samom naslovu: medvjeda i kokaina.
Ovaj tekst nema namjeru biti recenzijom filma “Cocaine Bear”, a da jest bio bi bolje ocjenjen nego filmovi koji obično završavaju u našoj rubrici “3,6 rendgena”, budući da više naginje kategoriji great nego not great not terrible, jer riječ je o izrazito zabavnom filmu kojem se gotovo sve mane mogu oprostiti zbog otkačenosti premise i potpuno šašavog pristupa egzekuciji. Možda najveća zamjerka mogla bi se uputiti prilično lošem CGI-ju, ali u tome leži dio šarma i ono o čemu zapravo želim ovim osvrtom progovoriti.
“Cocaine Bear” je tipičan primjer onoga što se u kinematografiji naziva B-filmom. Taj pojam potječe iz razdoblja kad su se u kinima filmovi prikazivali u paru, a onaj skuplji, popularniji i atraktivniji bi bio popraćen kraćim, jeftinijim i manje ambicioznim, često žanrovskim naslovom. Taj bi se, kao i u slučaju B-strane neke singlice u glazbi, nazivao B-filmom. Kad se praksa prikazivanja filmova u paru povukla iz Sjedinjenih Država, to nije označilo kraj B-filma, budući da je ta jeftinija produkcija prvo preseljena na televiziju, zatim na ono što bi se u zlatnom dobu videokazeta zvalo direct-to-video, a danas direct-to-streaming.
U vrijeme kad blockbusteri poput “Avatara” i superherojskih filmova obično isisavaju sav zrak i keš na kinoblagajnama, Universal Pictures odlučio je okušati sreću i zaigrati na kartu zamora publike od silnih eksplozija producirajući u kratkom razdoblju nešto što bi se već sad moglo nazvati nizom suvremene verzije B-filmova. U pitanju su tri žanrovska uratka otkačene tematike i relativno niskog budžeta od kojih je svaki ostvario vrlo dobre rezultate na box officeu i otvorio put eventualnim nastavcima.
Krenulo je početkom prosinca kad je objavljen “Violent Night” redatelja Tommyja Wirkole, neobičan spoj koji sadrži elemente akcijskog hita “Die Hard” i božićnog klasika “Home Alone”, a u kojem David Harbour glumi Djeda Mraza glavom i snježnom bradom, koji kreće u krvavi sukob sa zlim otmičarima jedne bogate obitelji. “Violent Night” svojim je naslovnim nasiljem, neobičnim humorom te najviše suludom premisom već osigurao i nastavak zaradivši gotovo četverostruko više od uloženih 20 milijuna, te dao naslutiti da postoji tržište za takav otkačeni materijal.
Film koji je uslijedio, a za koji bi se moglo reći da nastavlja ovaj niz jest znanstveno-fantastični horor “M3GAN” Gerarda Johnstonea koji je kombinirao elemente još jednog klasika strave osamdesetih, “Child’s Play” sa suvremenim strahom od umjetne inteligencije, a sve je to upakirano u produkt načelno namijenjen tinejdžerkama (reklamiran je viralnim plesovima na Tik-Toku), ali s potencijalom koji seže i daleko izvan tog bazena. Kad je i ovaj naslov o lutki koja ubija zadovoljio na blagajnama (173 milijuna dolara zarade na dvanaest milijuna budžeta) i također osigurao nastavak najavljen za početak 2025., postalo je jasno da u ovom retro grmu leži neki zec od zelembaća.
“Cocaine Bear” nastavlja istim putem posežući za izvorom nadahnuća s kojega su pili svi filmovi o ubojitim životinjama od “Jaws” nadalje i na temelju štedljivog budžeta (ergo dosta loš CGI), par jačih glumačkih imena (primjerice Ray Liotta u svojoj posljednjoj uloži u životu) i iznad svega neodoljivog naslova koji kapitalizira na urnebesnoj premisi i reklamne kampanje koja je uključivala čak i spot za vrijeme Super Bowla i otkačene objave na društvenim mrežama koje su dodatno podigle apetit kod ciljane skupine.
Sva tri spomenuta filma pokazala su se zabavnima i dovoljno dobro izvedenima i izvukla su vjerojatno najviše što su mogla od kombiniranja oprečnih žanrova odvažnim prepuštanjem svojoj reklamiranoj blesavosti. Ostaje vidjeti hoće li nas uskoro takav sadržaj zakopati sve većim i slabijim izdancima (za dva tjedna stiže film “65” u kojem se Adam Driver kao putnik iz budućnosti bori protiv dinosaura) dok nam ne dozlogrdi, ali Universal se doziranjem triju dobrih izdanja u isto toliko mjeseci pokazao svježim izvorom jeftini(ji)h uzbuđenja za naše niske strasti.