Ciklus nas uvodi u rad jednog od najprovokativnijih i najoriginalnijih redatelja današnjice – Davida Cronenberga.
“Posve novi organ” tematski je ciklus posvećen jednom od najoriginalnijih autora današnjice – Davidu Cronenbergu. Ovaj kanadski redatelj svoje je ime izgradio u području znanstvene fantastike i horora, no njegov provokativan, poticajan i često krajnje subverzivan pogled na odnos tijela, psihologije i stvarnosti pokazao se inspirativnim filmašima, umjetnicima, filozofima i teoretičarima izvan granica žanra.
Ciklus kreće 15. ožujka – na Cronenbergov 80. rođendan, a podijeljen je u šest manjih cjelina od kojih svaka spaja naslove iz različitih faza Cronenbergova rada s filmovima drugih autora čiji je duhovni srodnik. Ideja je ukazati na tematsku konzistentnost Cronenbergova opusa i doseg njegova utjecaja, a pritom ponuditi i novo čitanje njegovih filmova. Uz antologijske naslove kao što su “Videodrome”, “Sudar” i “Ukleti blizanci”, gledat ćemo i filmove Oliviera Assayasa, Claire Denis, Alexa Garlanda i Joãa Pedra Rodriguesa. Mnoge filmove iz ciklusa bit će prvi put (ili prvi put nakon dugo vremena) prikazani na velikom platnu.
S obzirom na to da se Cronenbergovo ime vrlo često veže uz koncept body horora, prvi tjedan ciklusa posvećen je konceptu body arta, a uključuje njegov najveći komercijalni uspjeh – Oscarom nagrađeni film “Muha”, obilježen inovativnim prostetičkim efektima i nadahnutim nastupom Jeffa Goldbluma u glavnoj ulozi, te “Ruska obećanja” – sugestivni kriminalistički triler koji je Viggu Mortensenu u ulozi tetoviranog ruskog mafijaša donio nominaciju za Oscar.
Uz rame Cronenbergovim naslovima pogledat ćemo i dva filma koji su Cronenbergov transgresivni odnos prema tijelu primijenili u drugim kulturama i žanrovima: kultni japanski cyberpunk košmar “Tetsuo” Shinye Tsukamota o muškarcu koji se preobražava u otpadno željezo te “U mojoj koži”, uznemirujuću psihološku dramu francuske redateljice Marine De Van, o ženi koja razvije gotovo erotsku opsesiju samoozljeđivanjem.
Program otvara pretpremijerna projekcija Cronenbergova zasad posljednjeg filma “Zločini budućnosti” s Viggom Mortensenom i Léom Seydoux u glavnim ulogama, nakon čega slijedi razgovor s filmskim kritičarem Željkom Luketićem i teoretičarkom Ljubicom Anđelković Đambić na temu body arta u Cronenbergovu opusu i šire.
U sljedećem izdanju Kinoteke Junior, programa filmskih klasika za djecu, gledamo “Djevojku na metli” – čehoslovačku komediju Václava Vorlíčeka o nespretnoj mladoj vještici koja igrom slučaja završi u svijetu običnih ljudi, gdje je njezine magijske (ne)sposobnosti dovode u niz komičnih situacija. Ova duhovita i maštovita bajka svojevrsni je preteča Harryja Pottera, a uz prepoznatljivi češki humor odlikuju je i vješta karakterizacija likova i suptilna kritika svakodnevice skrivena iza fasade svakodnevnog života. Film će uživo sinkronizirati glumica Sanja Milardović, a razgovor nakon projekcije moderirat će filmski kritičar Silvestar Mileta.
Na repertoar stiže debitantski dugometražni film direktora fotografije Radislava Jovanova Gonza “Punim plućima”, humorna drama o grupi nekad nerazdvojnih prijatelja koji se neočekivano okupljaju nakon smrti zajedničkog druga. Priča o sprovodu koji preraste u provod krasi impresivna glumačka ekipa, kao i fotografija Stanka Hercega, koji je za svoj rad osvojio nagradu na Pulskom filmskom festivalu.
Među ostalim Novitetima i dalje možete pogledati niz aktualnih uspješnica. Za ljubitelje istančanih psiholoških drama tu su “Blizu” Lukasa Dhonta, “Korzet” Marie Kreutzer, “Osam planina” Felixa van Groeningena i Charlotte Vandermeersch i “Poslije sunca” Charlotte Wells, a fanovi provokativnog humora mogu se zabaviti uz “Duhove otoka” Martina McDonagha, “Sve u isto vrijeme” Daniela Scheinerta i Daniela Kwana i “Trokut tuge” Rubena Östlunda.
Kustoski kolektiv WHW u goste dovodi umjetnika, dizajnera i kustosa Zbyněka Baladrána. Na projekciji „Što je nemoćni izvor sve moći?“ prikazat ćemo njegova četiri kratka filma, nakon čega slijedi razgovor na kojem ćemo se dotaknuti Baladránove umjetničke prakse i položaja umjetnosti u doba kasnog kapitalizma i umjetne inteligencije. Ulaz na projekciju je slobodan, uz obvezno preuzimanje ulaznice.