Izađite na balkone, pozdravite nove regionalne šampione! U posljednjih šest mjeseci Joker Out napravili su sve o čemu su maštali prethodnih šest godina.
Adolescentska furka iz ljubljanskih srednjoškolskih dana na shagadelične retro sixties komedije Austina Powersa prerasla je u dosad neviđen indie pop rock fenomen made in Slovenia. Joker Out je najpopularniji bend kod domaće publike nakon Siddharthe i najomiljenija slovenska ekipa na ex-Yu teritoriju nakon Lačnog Franza.
Željno iščekivana ljubljanska masovka u Areni Stožice rasprodana je mjesecima unaprijed. Ulaznice za zagrebački koncert u Tvornici razgrabljene su za svega nekoliko sati pa je zakazan još jedan gig. Isto se dogodilo s najavljenim gostovanjem u beogradskom Domu omladine. A poslije europske TV premijere u finalu Eurosonga s „Carpe Diem“ zaredali su se nastupi na udaljenijim inozemnim pozornicama.
Joker Out je proteklog ljeta punio klubove po Britaniji i Skandinaviji, dok ga na jesenskoj turneji očekuju susreti s fanovima u Austriji, Njemačkoj, Nizozemskoj, Poljskoj, Češkoj, Španjolskoj. Kad se izvještajima s koncertnih terena pribroje 20-ak milijuna Spotify streamova za „Carpe Diem“, sve pohvale za suradnju sa starim Elvisom Costellom u pjesmi „New Wave“ i neupitan hit potencijal novog singla „Sunny Side of London“ jasno je da bi se uskoro mogao dogoditi još veći proboj prema Zapadu. Dogodine na Roskilde i Glastonbury?
Međutim, za nas je puno važnije kakav će promet ovaj trilingvalni bend s pjesmama na slovenskom, srpskom i engleskom imati u obližnjim istočnim krajevima. Gdje god su se ljetos ukazali, od Varaždina do Kragujevca, frontmen Bojan Cvjetićanin, gitaristi Kris Guštin i Jan Peteh, basist Nace Jordan i bubnjar Jure Maček izazvali su totalnu euforiju u tinejdžerskom, pretežno ženskom auditoriju. Zajedno s Buč Kesidi, kojima su se pridružili na Šalati, Joker Out su najviše pomogli u otklanjanju kvarova što godinama ometaju regionalnu produkciju gitarističke muzike za mase.
Dok jedan od težih kvarova proizlazi iz gerijatrijske predrasude kako se nova pokoljenja pale isključivo na balkanski trap folk i cajke zbog čega se na njih ne može računati u ambicioznijem plasmanu gitarističkog benda, drugi kvar je posljedica biološki neodrživog poretka u kojem je rokerski main stage još uvijek rezerviran za preživjele jugosaure iz 1980-ih. Kompletna zamjena glavnih muških uloga izvediva je tek kad se među najtraženijim rokerima pojave frajeri dovoljno mladi da se u njih zaljube cure iz prvih redova, a ljubljanska petorka u prosjeku je još mlađa nego Buč Kesidi.
Kako glasi dobitna kombinacija? Joker Out kažu da je to shagadelic rock’n’roll. Iz njihove perspektive sve je počelo s filmskim serijalom Austina Powersa, gdje su u drugom nastavku „The Spy Who Shagged Me“ upratili Elvisa Costella kako pjeva „I’ll Never Fall In Love Again“. Premda su kroz dva samizdata albuma „Umazane misli“ i „Demoni“ provukli dosta retro elemenata, suvišno je u njima tražiti poveznice s originalnim shagadelic/swinging sixties sastavima poput The Zombies, The Association ili The Turtles.
Za prolaz kod najšire i najmlađe publike bilo je praktičnije i korisnije istaknuti svima prepoznatljive utjecaje. U zvučnoj slici Joker Outa to su odjeci Arctic Monkeys, novijih izdanja Kings of Leon i The 1975. Prekaljeni producent Žare Pak (Siddhartha, Big Foot Mama, Zaklonišče prepeva) zapakirao ih je u poletni omladinski rock, gdje autorski dvojac Cvjetićanin-Guštin zasad djeluje gotovo nepogrešivo. U prvom planu su jednostavne ljubavne pjesme i pozivi na ples, kojima treba pripisati dodatne poene zbog efektnog preskakanja jezične barijere.
Generacijsku himnu „Carpe Diem“ na koncertima s podjednakim oduševljenjem pjeva ljubljanska, beogradska i zagrebačka omladina, što nijedna pjesma na slovenskom nije postigla već trideset i kusur godina. Valjda će ovaj primjer ohrabriti slovenske anglo indie bendove da se okrenu maternjem jeziku. Joker Out može dobro odigrati i na višem autorskom levelu, s malo težim sadržajima kao što je „Plastika“ i zanimljivim osvrtima na društvene teme koji sugeriraju kako Bojan nije uzalud studirao sociologiju.
Najveći iskorak ipak predstavlja njihova udarna pjesma na srpskom jeziku „Demoni“, moćna indie trap fuzija s pažljivo doziranim autotune efektom, privlačnija od svega što je dosad isporučila beogradska Generacija Zed. Koncepcije su im jako različite, ali dijele istu publiku, a Joker Out sigurno pobjeđuju u regionalnom nadmetanju.