Preslušavamo box set Bruce Springsteena ‘Tracks II – The Lost Albums’ ploču po ploču i svakom albumu posvećujemo zasebni tekst kako to i zaslužuju.

Treći od sedam izgubljenih albuma Brucea Springsteena objavljenih u box setu “Tracks II – The Lost Albums” vodi nas u 2005. godin, odnosno u razdoblje između dviju odličnih ploča, mračne akustične “Devils & Dust” i briljantno vedre “We Shall Overcome: The Seeger Sessions” koja će izići naredne godine. U tom je razdoblju Boss radio na glazbi za film koji opisuje kao “duhovni vestern”.
U usporedbi s većinom drugih albuma iz ovog raskošnog seta koji nas tjeraju da se pitamo zašto dovraga nisu bili objavljeni, za ovaj soundtrack nazvan “Faithless” odgovor na to pitanje je prilično jasan. Naime, razlog tome ne leži u kvaliteti materijala, već u samoj činjenici da film za koji je glazba napisana na koncu nikad nije ni započeo sa snimanjem. Ali Springsteenu, produktivnom kakav već jest, nije bilo potrebno vidjeti ni kadar filma da za njega napiše glazbu. I to cijeli samostojeći album.
Od jedanaest pjesama koje se nalaze na “Faithless”, četiri su u pravilu kraći instrumentali, uključujući uvodnu “The Desert” koja dočarava atmosferu naslovne pustinje koji zamišljeni likovi prelaze, pretpostavljamo na putu za Kaliforniji. Naime, podataka o filmu za koji je glazba snimljena ima jako malo u opticaju, pa ga možemo zamišljati samo prema tekstovima pjesama koje je Bruce napisao, a oni daju naslutiti da je u pitanju razdoblje naseljavanja američke zapadne obale.
Ostale pjesme odražavaju i vremensko razdoblje u kojemu su nastale, pa se tako naslućuje slični glazbeni krajobraz i kaubojsko ozračje koje je karakteriziralo “Devils & Dust”, dok u onom “duhovnom” dijelu kad zagrabi prema utjecajima gospela (kao na primjer u “All God’s Children”), onda otvara vrata kroz koja će proći s mnogoljudnim Seeger Sessions Bandom na “We Shall Overcome”.
Na “Where You Going, Where You From” Springsteen koristi vokalne usluge zbora kojemu posebni šarm daju dječji glasovi njegovih sinova Evana i Sama koji se pridružuju majci Patti Scialfi i Lisi Lowell koje će svoj obol dati i na kraju ploče i još jednom gospel momentu nazvanom “Let Me Ride” (svojevrsnim parnjakom pjesme “Land of Hopes and Dreams”), prije nego zaključi soundtrack instrumentalnom verzijom prethodne pjesme “My Master’s Hand”.
U centralnom dijelu albuma mjesto je našla “God Sent You” koja se naslanja na koncept spasitelja u božanskom i ljudskom obliku ranije načet u naslovnoj “Faithless” koja je odbarana za najavni singl ovog albuma. U njima, dakle, lirski subjekt iz krize vjere izlazi tako što pronađe ljubav, a dok je naslovna pjesma kontemplativna i mirna, “God Sent You” dolazi u klasičnom obliku klavirske balade.
“Goin’ to California” je još jedna pjesma o pionorskom duhu kolonizacije “zemlje snova i nadanja” u kojima teku rijeke viskija i gina, a ulicama plešu “španjolske señorite”. Taj će se sentimment u velikoj mjeri prenijeti na prošireno izdanje njegovog narednog albuma, a ponajviše u pjesmu “American Land” koja toj verziji ploče daje i ime.
Dvadeset godina soundtrack “Faithless” skupljao je prašinu u Springsteenovim trezorimma čekajući da se ostvari film za koji je napisan. Ovako je ostao namjenska glazba bez komponente namjene, satkan od uglavnom umirujućih balada i ugođajnih instrumentala, bez dinamike prisutne u njegovim regularnim studijskim albumima, izgubljen poput junaka njegove naslovne pjesme.
Ipak, obožavatelji bi svakako ostali zakinuti da nikad nisu čuli pjesme poput “Where You Going, Where You From”, “All God’s Children” i “Let Me Ride” koje u sebi nisu nosile samo sjeme projekta Seeger Sessions, već i tragove nekih glazbenih ideja koje će biti realizirane tek kasnije i to na albumima kao što su “Wrecking Ball” iz 2012., pa čak i “Western Stars” iz 2019. godine.
(Columbia Records / Sony Music Entertainment / Menart 2025.)
Prethodni osvrt: