Svega tjedan dana prije dodjele Oscara, u naša kina je napokon stigao i „Let“, zadnji od ozbiljnijih kandidata za neku od glavnih kategorija ove prestižne nagrade. S nominacijama za najbolju glavnu mušku ulogu i originalni scenarij, ipak nije jedan od favorita, ali je itekako dobar film.
Kada imate dvije legendarne zvijerke s A hollywoodske liste, vrlo teško je napraviti loš film. A Denzel Washington (Training day, Američki gangster) i redatelj Robert Zemeckis (serijal Povratak u budućnost, Forrest Gump) zasigurno jesu ‘teškaši’. I premda je Denzel zadnju Oscara vrijednu ulogu odigrao prije 12 godina, a Zemeckis se u zadnje vrijeme bavio tek prosječnim dječjim filmovima, očigledno je došlo vrijeme da se obojica pozabave jednom ozbiljnijom temom. Kao treći, ali ne manje bitan kotačić u stroju, potreban je bio i kvalitetan scenarij, za kojeg se pobrinuo mladi John Gatins, inače specijaliziran za pomalo šablonske sportske drame s vrlo jasnom podtemom vlastitog moralnog iskupljenja (Trener Carter, Pravi čelik), što je i u „Letu“ kamen temeljac priče.
Priča se vrti oko iskusnog, ali arogantnog pilota Whip Whitakera (Denzel Washington), koji nevjerojatnim manevrom usijeva spustiti avion u kvaru i time spasiti živote gotovo svih putnika. No od života junaka i zadovoljstva postignutim ga dijeli činjenica da je za vrijeme leta bio pijan i drogiran. Premda sam sebe i svoje kolege pokušava uvjeriti da je kvar aviona jedini krivac njihove nesreće, morati će se suočiti sa samim sobom i činjenicom da je šest ljudi izgubilo život. Usput upoznaje mladu narkomanku Nicole (Kelly Reilly), koja će mu na neočekivani način pomoći na putu samoshvaćanja.
Sam film je podijeljen u tri cjeline, koje bi vrlo lako mogle biti svaka film za sebe. Prva trećina je najdinamičnija i vrlo brzo gledatelja uvuče u svijet u kojem živi kapetan Whitaker. On je bahati i arogantni, ali simpatični i slatkorječivi pilot, koji uz to jako voli popiti, ali i povući i podimiti svaku drogu koja mu se nađe pod rukom. Ubrzo slijedi i vrlo atraktivna i uzbudljiva scena rušenja aviona, koja bez problema može parirati bilo kojem visokobudžetnom akcijskom filmu, a većinu ih i nadmašuje.U drugoj, najduljoj trećini, pratimo dane poslije same nesreće, u kojoj se svijet kapetana Whitakera polagano počinje rušiti, a on se odaje piću, u nadi da će se tako riješiti svih svojih demona. Ovo je dakako, najbitniji dio filma za sam lik kapetana, te je bio vrlo ozbiljan posao prikazati ga kako spada, a i u njemu se najbolje vidi umješnost sva tri glavna kotača ovog filma.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xnVNNR6CEOE[/youtube]
Washington ne glumi ništa drugačije i spektakularnije nego inače, ali ne može se poreći njegova prezentnost i karizma. Bilo da glumi negativca ili pozitivca, uvijek u svoju ulogu pokušava ugraditi ambivalentnost karaktera, tako da u njegovim likovima nikada nemamo izrazito dobre ili loše osobe. Mahom su to osobe koje se nalaze na raskrižju moralnih dilema, na velikoj životnoj prekretnici punoj iskušenja i pred odlukama koje će imati jak utjecaj na njih same, ali i okolinu.Takav je i kapetan Whitaker: osoba koja je vrlo ‘ljudska’ i svakodnevna, izvana čvrst i staložen ‘cooler’, ali iznutra duboko rastrgana ličnost koja se sama sa sobom bori i ne želi priznati svoju grešku i odgovornost. Washingtonu takve uloge leže, i nije potrebno mijenjati ili popravljati nešto što savršeno dobro radi. Tu su i dalje njegovi dugi,ubojiti pogledi, trademark žvakanje i mrdanje jezika, eksplozivnost i spremnost da plane u svakom trenutku. I Zemeckis to zna, pa je pustio svom glavnom glumcu da bude fokus i potpuno se usredotočio na njega kao lika, vodeći film vrlo mirno i zanatski, može se čak reći i ziheraški, sa pokojim blijeskom genijalnosti (poput režijski savršene scene u kokpitu aviona koji se ruši). No u tom krucijalnom, srednjem dijelu filma, ipak u nekoliko navrata dolazi do zamora, poglavito stoga jer se otvara previše teških i ozbiljnih tema, a samo se jedna uistinu zatvara.
I dok je prava priča ona o alkoholizmu i priznavanju samom sebi da imaš problem, ostali smjerovi ostaju na pola istraženi. Pitanja o Bogu, o obiteljskim odnosima, o ljubavi i prijateljstvu, su samo usputne stanice kojima, u takvoj trivijalnoj formi, i nije bilo mjesta u samom filmu. I drugi likovi su tu samo sporedne stanice, koje na djelima glavnog junaka očigledno ostavljaju jake posljedice, ali sam proces metamorfoze je uglavnom nerazjašnjen. Nisu bitne točke A i B, nego je bitan put od jedne do druge. Malo koji redatelj bi takvu tematiku mogao obraditi na kvalitetan i iscrpan način, a opet da niti u jednom trenutku ne bude dosadan (primjerice, P.T.Anderson), no Zemeckis sa svojom ekipom ne uspijeva u potpunosti zadržati sve te krakove priče na okupu. Ipak, treći i finalni dio donosi toliko priželjkivano iskupljenje i osobnu katarzu, nešto što je Gatins u svojim ranijim scenarističkim radovima praktički doktorirao, a i Washington je predbilježen za likove koji,nakon svih životnih brodoloma, izlaze iz njih kao promijenjeni i uglavnom bolji ljudi. Finale je to koje bi se nominalno moglo svrstati u kategoriju ‘patetike’,ali svejedno itekako dobro paše s obzirom na puna dva sata koje smo do tada proživjeli kroz oči kapetana Whitakera.
Let je vrlo dobar film, kojeg samo malo fokusa u srednjem dijelu dijeli od izvrsnosti. No ruku na srce, nepretenciozna i na mahove uzbudljiva režija, standardno izvrsna gluma Denzela i sporednih glumaca (Don Cheadle, Bruce Greenwood, John Goodman) i tematika koja je vrlo zanimljiva, pogotovo iz perspektive putnika koji svaki dan svoje živote stavljaju u ruke pilota, za koje ne znaju tko su i kakvi su, te univerzalna priča o iskupljenju nakon koje će svakome biti milo u srcu, više su nego dobra pozivnica za gledanje ovog filma.
Ocjena: 8/10
(ImageMovers, Paramount Pictures, Parkes/MacDonald Productions; 2012.)