12. rujna bio je pulski Pink Floyd praznik.
Arena je bila popunjenja do posljednjeg mjesta, a zanimljivo je da su se stolci za parter gledališta dovezli iz Italije i da su bili nešto uži od uobičajnih koji se koriste za sjedeće prilike u amfiteatru. Prvi redovi su bili doslovce na pola metra od pozornice. Ulaznice na crno su se ispred Arene prodavale po vrtoglavim cijenama, a svi domaći Puležani koji se prije ljeta nisu snašli u dva dana kad je najavljen koncert i kad su planule ulaznice, okupirali su ulice u okolini najljepšeg hrvatskog gledališta na otvorenom i uživali u kristalno čistom zvuku Davida Gilmoura i njegovog pratećeg benda.
Bilo je to njegovo predstavljanje četvrtog u nizu solo albuma „Rattle That Lock“, no u najvećoj mjeri, i na najveće oduševljenje prisutnih, ‘vožnja’ kroz opus Pink Floyda. Na poznatom velikom okruglom video zidu (koji je odavno trademark Floydovaca) zavrtjeli su se tako i filmovi koji se nisu vrtjeli od posljednje „Division Bell“ turneje, dakle od 1994. godine, što je bila prilika za sve one mlađe s ovih prostora ili one koji su propustili legendarni koncert na aerodromu u Wiener Neustadtu u Austriji ili Udinama u Italiji da poslije koncerta opijeno govore “kako sada mogu mirno umrijeti” vjerojatno se referirajući i na Watersove “The Wall” koncerte u Zagrebu i Splitu.
Znalo se da će koncert početi točno u 20:30, ali svejedno je publika bila na iglama već petnaet minuta prije kad je ushićeno pozdravljala svaki pojavljivanje nekog od tehničkog osoblja na pozornici da bi euforija nastala već s gašenjem rasvjete u Areni. Gilmour je koncert započeo instrumentalom „5 A.M.“, koji ujedno otvara i album „Rattle That Lock“, potom naslovnu pjesmu i „Faces Of Stone“ nakon čega se po prvi put obratio publici u „prelijepoj pulskoj Areni“. „Predstavljamo novi album koji još nije objavljen, ali večeras ćemo svirati i ono što poznajete puno bolje“, izjavio je i otpočeo prve tonove pjesme „Wish You Were Here“. Efekt je bio kao da je bacio šibicu u bazen benzina. Pjevala je Arena, pjevale su i okolne ulice. Himnično raspoloženje je preslab opis za taj trenutak. Time nije samo otvorio vrata prošlosti, već i vrata vječnosti. U takvim momentima, jasno je da je rock and roll nekad više od života.
Nakon „Boat Lies Waiting“ i „The Blue“ slijedili su novi Pink Floyd udarci s „Money“ i „Us And Them“. Reakcije su bile slične kao i na „Wish You Were Here“. Potom „In Any Tongue“ da bi s „High Hopes“ završio prvi set nakon kojeg je uslijedila skoro dvadesetminutna pauza.
Drugi set je pak bio dobrano podsjećanje na Division Bell turneju. Otvorio je s „Astronomy Domine“, a potom bacanje u trans cijele Arene sa „Shine On You Crazy Diamond“. Ljudi su pjevali svaki ton uvodnog gitarskog sola. To je pjesma koju svi znaju i koja definitivno neće biti zaboravljena dok će trajati ova civilizacija, a u tim rimskim zidinama odjekivala je na neki specifičan način još značajnije. „Fat Old Sun“ Floyda bila je kao žrtvovana na oltaru nakon „Shine On You Crazy Diamond“ – jedino to se i može u ovakvim situacijama – da Gilmour odabere ‘žrtvu’. Naravno nije odabrao neku pjesmu iz svog solo opusa. „On An Island“ s prošlog studijskog albuma bila je sljedeća na repertoaru. Nakon nje upliv u jazz s „The Girl In The Yellow Dress“ i ponovno zakuhavanje s „Today“ koja je u sebi sadržavala odlično poigravanje solo dionicama i još bolje ‘disanje’ cijelog benda da bi za finale „službenog dijela“ grunule floydovske „Sorrow“ i „Run Like Hell“, a bis opet digao sve na noge s „Time“, „Breathe“ i „Comfortabely Numb“.
Nije to bio „samo“ koncert vremešnog Davida Gilmoura, već otvaranje vremenskog portala unutar kojeg su mnogi još jednom izvrtjeli i svoje živote, a oni mlađi dobili input nasljeđa vremena „kad su dinosauri hodali Zemljom“.
Potpuno neočekivano se u vizualnom smislu uklopio i jedan detalj potpuno nevezan za koncert, a to je rasvjetna instalacija pulskog brodogradilišta, tj. njegovih visokih kranova koji su se vidjeli kroz brojne lukove Arene i koji su svojim vlastitim „light showom“ davali dimenziju kao da sudjeluju u cijelom spektaklu. Kao neki iščašeni „Pigs“ moment u cijeloj priči – „vesela industrijska čudovišta“ koja imaju svoj tulum u odavno deindustrijaliziranoj zemlji.
Što se tiče vokalne i fizičke kondicije, Gilmour je dokazao da je stara kvrga koja ne može omanuti. Pucao mu je glas u nekoliko navrata, a on se nije predavao. I tako promukao jurišao je na svoje dobro poznate visoke refrenske lage. I sa svojih 69 u nogama pokazao je da je srčaniji i fokusiraniji od njih puno mlađih na pozornici, kao jedan od posljednjih značajnih „dijamanata“ svjetske scene.