Highway 20 autoput je koji iz Texasa preko sjevera Lousiane vodi do Južne Karoline. Duhovi tog autoputa pričaju tužne priče, a Lucinda ih bilježi na novome albumu.
Godinu i pol dana nakon kritički (pre)hvaljenog dvostrukog albuma „Down Where the Spirit Meets the Bone“, Lucinda Williams vraća se ponovno sa još devedesetak minuta novoga albuma „Ghosts of Highway 20“. I iako na njemu ponovno ima izvrsnih momenata, stvar bi opet bila impresivnija da se zadržala na kraćem formatu.
Od četrnaest pjesama novoga albuma Lucinde Williams jedna (posljednja, „Faith & Grace“) traje gotovo 13 minuta. Druga pak, „Lousiana Story“, prelazi granicu od devet minuta. Sve ostale su u susjedstvu od pet minuta. Budući da je riječ uglavnom o prilično sporim baladama, Lu je ponovno snimila album predugačak za vlastito dobro.
No, među tim sporim baladama našle su se neke od najboljih u Lucindinoj karijeri. Naslovna pjesma je savršen primjer prašnjavog alt-countryja na tragu njezina slavnog prezimenjaka Hanka (Lucinda je puno više njegov potomak nego li njegova glazbena i politička nula od sina), a još je i bolji posao napravila uglazbivši tekst drugoga folk diva, Woddyja Guthrieja „House of Earth“. Ta će pjesma koja svakako spadati među najbolje ove godine, a pisana je iz perspektive prostitutke koja se reklamira i zavodi klijenta poput sirene, uspoređujući se s njegovom ženom i obećavajući mu sve ono što mu ova neće ispuniti.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=7eRcldrGS94[/youtube]
Izdvojiti vrijedi i pomalo umornu izvedbu Springsteenove „Factory“ s „Darkness on the Edge of Town“, kao i dirljivu posvetu nedavno preminulome ocu, pjesniku Milleru Williamsu, „If There Is A Heaven“, a dobrodošli su i rijetki bljeskovi energičnosti, poput zaigrane „Bitter Memory“, koji spašavaju ploču od potpunog potopa u monotoniji.
Uz sve ove dobre trenutke, da su samo izbačene dvije najdulje pjesme s albuma i da je zadržano pristojno trajanje od nekih sat vremena, „Ghosts of Highway 20“ bio bi album jednako vrijedan kao i najbolji uradci prve dame americane u posljednjih petnaestak godina. Ovako je, nažalost, prečesto jednoličan, ali ima dovoljno trenutaka kojima će nam se urezati u pamćenje.
No, rješenje nije tako lako, jer neki od najboljih trenutaka upravo i dolaze iz tih najduljih pjesama. Primjerice stihovi iz „Lousiana Story“: “He’d call her a sinner/ You’re going to Hell/ Now finish your dinner/ And tell ’em you fell”. Mora se razumjeti Lucindu, bila bi luda da je takvo što izbacila s albuma.
Ocjena: 7/10
(Highway 20 Records, 2016.)