‘A Night At The Bohemia’ iliti prvi zabilježeni koncerni nastup iz 1975. godine s tad netom objavljenim albumom ‘A Night At The Opera’ koncertni je dokumentarac prikazan u samo jednom danu poklonicima kraljevske britanske četvorke u Cinestaru. Naravno da to nismo smjeli propustiti!
Dok su se Čarli i Kamila okrepljivali balkanskim rakijicama, dio balkanske publiku više je zaintrigirao i inspirirao jedinstveni događaj vezan za njihove sunarodnjake Queen s početka uzlazne putanje. “A Night At The Bohemia” tako u samo jednom prikazivanju donosi kratkometražni dokumentarni film o nastanku ovog albuma a zatim i prvi, nije nimalo pretjerano reći, spektakularni nastup mladića koji su tek nekoliko godina prije bili obećavajući studenti.
Godina je 1975. i četvroka ima tri albuma iza sebe no i dalje ne uspijevaju biti vodeći bend zbog poslovnih odnosa sa svojim izdavačem. Međutim, na valu glazbenog eksperimenta i u avangardnom rock duhu vremena, Freddie Mercury komponira prema vlastitom impulsu. Odbacujući utege i pravila izdavača i radijskih postaja, događa se “A Night at The Opera”: kićen barokni album, satkan od inovacije koju ponajprije Freddie, potvrđuju arhivski zapisi, nije želio pregovarati.
Beskompromisno i bikovsko udaranje u zidove lansiralo je Queen među legende upravo zbog umjetničke isključivosti; prodavanje formatima i uvjetima tržišta nije bila opcija.
Snimanje postmodernističkog monstruma “Bohemian Rhapsody” sukus je ovog umjetničkog integriteta i autonomije. Tako u filmu po prvi puta čujemo isječke iz čak nekoliko snimljenih verzija onog što će kasnije narušiti radijski format 3:30′ i postati jedna od najvećih rock himni svih vremena. Smrtonosni skok na glavu učinio ih je neočekivanim besmrtnicima glazbenog Olimpa.
Štoviše, rizik se isplatio već tog Badnjaka, samo mjesec dana nakon objave “A Night At The Opera” kada nastupaju u londonskom Hammersmith Odeonu gdje demonstriraju neprikosnovenu vladavinu britanskom glazbenom scenom, paralelno dok je Kralj Bowie to činio u Americi. Zanimljivo je vidjeti kako Queen preuzima njegove ikonografske kodove i manirizam u ophođenju pozornicom: utjecaj japanskoga kazališta, opere i srodnih grandioznih podvrsta performativnih umjetnosti.
Snimka koja donosi i prvi zabilježeni javni nastup pjesme “Bohemian Rhapsody” u kontekstu kina dobija svoj puni volumen upravo zbog remasteriranog zvuka dovedenog do besprijekornosti. On je, dakako, u fokusu, unatoč impresivnom vizualnom zapisu i dokumentu Freddiejeve teatralnosti i osebujnosti. On već tada definira showmanship koji ga čini nedodirljivim scenskim monolitom zbog kojeg danas i patimo, sasvim zasluženo, od mitomanije.
Šezdesetak minuta promocije jednog od najznačajnijih albuma Queena uvedeno je recentnim intervjuima Briana Mayja i Rogera Taylora komplementiranim onim manje poznatim i čak neobavljenim intervjuima 40 godina mlađim verzijama sebe i neprežaljenim Freddiejem i Johnom Deaconom u kojima skromno, ali odlučno definiraju zašto je Queen kraljica rock legendi.