Da se kojim slučajem u četvrtak na Zagreb, preciznije Savski nasip, srušio još jedan ruski dron, velika je vjerojatnost da nitko od okupljenih u Močvari ne bi ni primijetio.
Ne samo da su se Oliver Ackermann i nova ritam-sekcija njegovih A Place To Bury Strangers vodili onom starom Gibonnijevom ‘glasno, glasnije’, već su njihove noiserske detonacije na trenutke stvarno ostavljale dojam da je izvan zidova kluba upravo u tijeku neki zračni napad.
Njujorški trojac, koji u posljednjih godinu dana uključuje basista i bubnjarku Johna i Sandru Fedowitz, na novi je susret sa zagrebačkom publikom stigao na krilima čak dva dobra izdanja, lanjskog EP-ja „Hologram“ i aktualnog albuma „See Through You“. Zbog toga se od ovog koncerta sasvim opravdano očekivalo dosta, posebno jer su nam prilikom zadnjeg posjeta Močvari ostali poprilično dužni. U četvrtak je zato manje-više sve bilo kako treba, od same svirke do zasljepljujućih lasera i drugih svjetlosnih efekata koji su izgledali kao da im je cilj izazvati epileptične napadaje kod publike.
Koncert je trajao otprilike osamdeset minuta, klub je bio više nego solidno ispunjen, a gorepotpisanog najsnažnije su izudarale stvari s nove ploče, ‘New Order iz pakla’ zvani „Hold On Tight“ i singl „Let’s See Each Other“ koji sam, pogotovo nakon što sam ga ovjerio uživo, spreman proglasiti i Ackermannovim autorskim zenitom. Šteta što takvih melodičnijih skladbi ne izvode malo više, prvenstveno radi postizanja bolje dinamike nastupa i razbijanja eventualne monotonije u kojoj ovakvi, uvjetno rečeno brutalniji rock žanrovi često znaju zaglaviti.
Naime, čak i najvećima od najbučnijih, kao što su Sonic Youth, Jesus & Mary Chain ili Spacemen 3, znalo se događati da im na stageu velik broj pjesama zazvuči previše slično, no Strangeri su u četvrtak i to uspjeli izbjeći, dovodeći skoro svaku numeru do njezinog ekstrema, kako sumanuto distorziranom i efektima natopljenom gitarom tako i Johnovim basom čiji svaki ton propisno protrese utrobu.
To je najočitije kod slabijih brojeva, gotovo bez iznimke onih u kojima važniju ulogu imaju programirani ritmovi i drugi ‘nesvirački’ arsenal, koji će vas u trenucima krešenda stvarno natjerati da zaboravite koju pjesmu uopće slušate. Općenito, ovom su me prilikom najviše podsjećali na spomenute Spacemen 3 i njihove posthumno objavljene eksperimente tipa „Dreamweapon“ iako donekle jasnu distinkciju čine elementi elektronike i modernijeg shoegazea koje Oliver i ekipa ugrađuju u svoj zvuk. Drugu polovicu svirke obilježio je i silazak benda u publiku, usred koje su odradili kratki set premda se, glazbeno gledano, radilo o jednom od lošijih trenutaka večeri.
Čekajući taksi nakon koncerta, shvatio sam koliko su mi nedostajale svirke s kojih se vraćate sa zujanjem u ušima. A Place To Bury Strangers ne spadaju u pretjerano mi drage bendove, ali uživo ih se u svakom slučaju isplati provjeriti, barem dok su u ovoj postavi i ovakvoj formi. A što se slabijih im zagrebačkih nastupa tiče, poput prethodnog u Močvari ili onog kada su ih u Tvornici potpuno zasjenili Triggerfinger, njih se više gotovo nisam ni sjećao.