Protekle jeseni je Alfiju Kabilju u Splitu uručena nagrada za životno djelo Europskog udruženja kompozitora filmske glazbe (ECSA). Iako je to ujedno i najveća službena počast koju je dobio poznati hrvatski kompozitor, držim bitnim i jedan drugi detalj koji se tiče same glazbe ovog izuzetno plodnog i uspješnog aktera koji je svoj rad odavno ucrtao na svjetsku kartu, a tiče se onog najvažnijeg u životu svakog glazbenog kreativca – aktualnosti njegove glazbe.
Za aktualnost glazbe Alfija Kabilja već se duži period kustoskom minucioznošću brine izdavački dvojac Željko Luketić i Leri Ahel koji stoji iza diskografske etikete Fox & His Friends. Pored svih ‘zakopanih blaga’ glazbene zaostavštine kulturne glazbene scene bivše države koja Luketić i Ahel marljivo ‘iskopavaju’, ‘čiste arheološkim četkicama’, i ‘slažu i lijepe fragmente’ glazbenih artefakata koje potom s punu ukusa u dizajnu vizualne opreme serviraju glazbenim sladokuscima, njih dvojica su dobro primijetili da isto to treba činiti i s glazbom Alfija Kabilja.
U pretpandemijskoj 2019. godini kompilirali su jedno desetljeće Alfijevog rada na filmskoj glazbi i objedinili ga pod nazivom „Sex, Crime & Politics – Cinematic Disco, Jazz & Electronica From Yugoslavia 1974-1984“ osvjetljavajući uspješno tu nišu na isti način kako su prije toga to učinili s filmskom glazbom Tomislava Simovića za rijetki jugoslavenski SF „Gosti iz galaksije“ oskarovca Dušana Vukotića.
Dvadeset instrumentalnih bisera sa spomenute kompilacije jasno su dočaravali koliko je u kvaliteti i pristupu Kabiljo išao u korak sa svijetom, tj. po ničemu njegova glazba nije u to vrijeme zaostajala od tadašnjih suvremenika filmskog zvuka. I naravno, album je došao u pravom trenutku, tj. periodu revivala kvalitetnih kulturnih momenata iz bivše države i kad veći interes za time vlada izvan granica bivše zemlje, iako ne treba zanemariti i domaći tj. regionalni teren.
Iako su Luketić i Ahel vjerojatno mogli nastaviti „Sex, Crime & Politics“ niz, uoči ECSA dodjele odlučili su obznaniti da u pripremi imaju sasvim drugi segment namjenske glazbe s Kabiljovim potpisom kojim su ujedno otvorili i sasvim novo poglavlje kad je riječ i o redefiniranju značenja i utjecaja namjenske glazbe, nekad smatrane usputnim proizvodom bez pretjerane vrijednosti izvan svrhe kojoj je bila namijenjena kako dodatak, a ne ‘glavno jelo’. Dakako, tim potezom su otvorili i novo (zaboravljeno) poglavlje kojim se na pijedestal postavlja svestranost Alfija Kabilja koji i kad je dobivao, nazovimo je, ulogu zanatlije, nije želio pustiti van zbrzani poluproizvod sa svojim potpisom.
Konkretno, riječ je o glazbi osmišljenoj kao podloga za aerobic, tadašnju zapadnjačku novotariju koja je tjelovježbi davala plesni okvir i koja je u kratkom vremenskom perodu postala izuzetno popularni trend. Vježbao se aerobic i uz popularnu, uglavnom disco glazbu, ali bile su tražene i kazete s glazbenim podlogama na koje su obično popularne glumice najavljivale vježbe za pojedine dijelove tijela i naprosto brojale kako bi moral vježbačica bio na visini.
Album „YU Aerobics“ je (na sreću) lišen te motivacijske uloge ljudskog glasa, već je glazba u prvom planu, i to je po današnjim kriterijima gledano; prilično skupa glazba. Nema tu programinga i trikova, već je riječ o sesijama živog funk / disco / jazz sastava koji je svoje znanje i umijeće podredio fluidnim i poletnim zvučnim poglavljima u kojima je, kako se to obično kaže „ritam bog i batina“.
U sastavu koji je Alfi Kabiljo vodio kao dirigent, klavijaturist i perkusionist svirali su Ozren Depolo na saksofonu i flauti, Vedran Božić na gitari, Mladen Baraković na basu, Salih Sadiković za bubnjevima i Srđan Dedić na synthesizeru. Osam brojeva nose nazive po vježbama; „Ugrijavanje“, „Izolacije“, „Bedra“, „Jogging“, „Noge i bokovi“, „Trbuh“, „Ruke“ i „Struk“.
Tko misli da je tu riječ o jednostavnoj jedno-te-isto špranci, lako se može prevariti, jer upravo je problem u toj ulozi sastava držati tenziju i poigravati se sa zvučnom slikom upravo kako bi se otklonio osjećaj monotonije u glazbenoj igri koja ne trpi promjene tempa, kao što su i dinamički ‘izleti’ zbog cijelog narativa svedeni na minimum. Kabiljo je te nedostatke koje svaki kompozitor tu uočava u startu, rješavao različitim solo dionicama skoro svih uključenih instrumenata, čak i bas gitare, koja razigrano ‘razgibava’ u „Ugrijavanju“.
Dakle, iako ritam stalno ‘prijeti’ monotonijom, melodijski spektar mu ‘stalno kvari planove u tom nastojanju’, uvijek nekom novom onomatopejskom igrom, nekad čak i iz pozadine, čime je ovo, naizgled, jednostavno namjensko djelce sasvim dovoljno prošarano zvučnim slojevima.
Do rješenja kako slušati i uopće validirati ovaj neobični album (koji u neku ruku to i nije), došao sam sasvim slučajno.
Naime, za sjediti i slušati „YU Aerobic“ sam se pomalo osjećao kao idiot. Aerobicom se ne bavim, a čak i da se bavim s 40 godina zakašnjenja još manje bi imalo smisla staviti u recenziju „da se uz ovo baš dobro vježba“, a i to bi bila više neka gimnastička recenzija. Da sam pustio glazbu i bavio se nečim drugim po stanu, valjda bih izgubio koncentraciju i više ne bih slušao. Kao što rekoh, rješenje je došlo sasvim slučajno: čekala me hrpa veša za ispeglati.
O demoralizirajućem efektu kad ste prisiljeni peglati ne mogu bolje napisati od onoga kako je to napisao Jack London u romanu „Martin Eden“. Preslušavanje glazbe tijekom te ‘neiskorjenjive kućne robije’ općenito mi pomaže. Ovog puta je ‘robija’ trajala dva albuma.
Prvi je uvijek nebitan – slušam ga jer imam i snage i koncentracije. Drugi je ključan – ako me taj već iscrpljenog iscrpi, prepuštam preostaloj neopeglanoj hrpi veša da nijemo likuje i odustajem. U ovom slučaju „YU Aerobic“ je bio taj drugi i zajedno s njim i peglom sam porazio mrsku hrpetinu. Nije mi dozvoljavao predaju. Penjali smo se zajedno i uporno kao Rocky Balboa po onim stepenicama da bi trijumfirali na vrhu.
Hvala Alfi. Hvala Fox & His Friends. „YU Aerobic“ osim umjetničkog i dalje ima i namjensku vrijednost u 21. stoljeću. I iduće peglanje će „YU Aerobic“ biti spreman za finalni obračun s ‘nemani od tkanine’.
Ocjena: 8/10
(Fox & His Friends, 2022.)