Zach Condon pronašao je smisao i inspiraciju na hladnom sjeveru Norveške.
U jesen 2019. Zagreb je imao je zakazan termin za premijerni susret s Beirutom. No koncert koji je zbog velikog interesa prebačen iz Tvornice u malu dvoranu Doma sportova naposlijetku je otkazan zajedno s ostatkom turneje. Kao službeni razlog naveden je problem s glasnicama Zacha Condona, pjevača i skladatelja koji inače stoji iza imena Beirut. To je bio samo dio muka koje su morile Condona, a uključivale su ovisnost, mentalne probleme i fizičku odbojnost prema turnejama. Condon je nakon otkazivanja turneje pobjegao na hladni sjever Norveške i smjestio se na jednom od otoka u općini Hadsel. Tamo se našao u figurativnom i doslovnom mraku uslijed hladnih polarnih noći.
Priča o nastanku albuma „Hadsel“ zvuči kao predložak za kakav feel-good film koji se može pogledati u popodnevnim terminima na televiziji. Naime, Condon je otišao u arktičku tamu kako bi se oporavio i našao novi smisao, a stvaranje nove glazbe nije mu bilo ni na kraj pameti. No sudbina koja uvijek ima druge planove spojila je Condona s norvežaninom Oddvarom, orguljašem iz lokalne crkve i serviserom orgulja. Kroz razgovor su obojica shvatili da dijele strast prema raritetnim glazbenim instrumentima. Trenutak udara kreativne munje zbio se kad je Condon uz dopuštenje Oddvara sjeo za orgulje u crkvi što je naposlijetku rezultiralo dvomjesečnim kreativnim seansama u arktičkoj samoći.
Sve pjesme na „Hadselu“ nastale su kao potreba za samoizlječenjem, meditacijom i utjehom. Condon je taj koncept vješto utkao u pjesme koje je zamislio kao vanjske zidove koji štite slušatelja od hladnoće. „Bubnjevi zvuče kao vanjski elementi, a onda su orgulje u sredini poput toplog kamina uz koji sjedite i koji vas grije u teškim trenucima. To je ono što je bilo važno. To je bio cijeli razlog zašto sam bio u Norveškoj“, istaknuo je Condon u jednom od recentnih intervjua. Uvodna „Hadsel“ s optimističnom melodijom dominirajućih orgulja i ranjivim vokalima postavlja putokaz za ostatak albuma kojim dominira osjećaj ekvivalentan trenutku kada iz oštrih zimskih uvjeta uđemo u ugodnu i zagrijanu prostoriju.
Cijeli album zvuči intimno, prozračno i osvježavajuće poput zimskog zraka, a tome pridonosi izostanak bogate zvučne palete prethodnih albuma nauštrb dominantnih orgulja i prstohvata elektronike te drum loopova. Zbog toga je lakše prepoznati catchy melodiju poput trube u pjesmi „Stokmarkens“, opustiti se uz „Island Life“ ili uživati u „Süddeutsches Ton-Bild-Studio“ koja se u drugoj polovici pretvara u elektronički eskapizam. Condon je nerijetko skladao u sigurnosti i toplini crkve dok su vanjske zidove udarali olujni vjetrovi. Upravo se sigurnost i toplina osjete u uvodnom singlu „So Many Plans“ vjerno prenoseći atmosferu i kroz stihove: „We had so many plans, Safe from the wind, head in the sand“.
U konačnici „Hadsel“ je idealan album za uvjete u kojima je nastao – mračne i hladne dane u kojima postaje glazbeni ekvivalent vruće šalice čaja. S druge strane to znači da nove pjesme nisu za svaku prigodu kao ostatak diskografije Beiruta koja nas kroz oči skromnog sanjara iz Albuquerqueja u Novom Meksiku vodi kroz zaboravljene krajolike Europe. Iščekivanje svake sljedeće zime bit će još slađe kad znamo da nas umjesto deke, kamina ili radijatora mogu utopliti i pjesme s „Hadsela“.
Ocjena: 7/10
(Pompeii Records, 2023.)