Prošlo je trideset i pet godina otkako je Bruce Springsteen objavio svoj dvostruki album ‘The River’, pa stoga isti, poput svojih prethodnika ‘Born to Run’ i ‘Darkness on the Edge of Town’ dobiva svoje reizdanje povodom te obljetnice u vidi box seta od četiri CD-a i tri DVD-a, ‘The Ties That Bind’.
“The River”, osim što je bio dvostruka ploča, bio je i podvojena ploča. Iako je najvećim dijelom prštao od energije brzih rokerica, ključna su mjesta ipak bile laganice, poput veličanstvene naslovne balade koja je nastavljala priču gdje romantične komedije obično završavaju i istraživala zahlađenje jednog odnosa koje proganja junaka i tjera ga da postavi pitanje “je li san laž ako se ne ostvari?”. Ili pak, “Independence Day” o odumiranju odnosa oca i sina, ili “Point Blank” o ovisnosti junakove djevojke, ili “Drive All Night” o čovjeku koji će voziti cijelu noć da svojoj djevojci kupi par cipela, pjesmi koa se izrodila iz živih izvedbi epske “Backstreets” sa “Born to Run”. Tu je naravno i radijska ljubimica, hit singl izrazito pozitivne vibre sa stravičnim tekstom o čovjeku koji napušta svoju ženu i djecu jer, eto, srce mu je gladno. Naravno, riječ je o “Hungry Heart”.
Cijelo naličje albuma čine rock and roll poskočice koje se predstavljaju u spektru od briljantih, poput vrtoglavo zarazne “Sherry Darling”, do tupo banalnih poput “I’m A Rocker”. Čovjek bi to mogao nazvati filler materijalom, kada ne bi činio glavni dio dvostruke ploče. Kao i uvijek kada se priča o dvostrukim pločama, postavlja se pitanje bi li stvar bolje funkcionirala kao jednostruki album. Ovaj box set donosi odgovor na to pitanje, jer uključuje i izvornu verziju ploče kao jednostrukog albuma koji je pod istim nazivom “Ties That Bind”, trebao biti objavljen 1979. godine. Springsteen nije bio zadovoljan rezultatom i vratio se u studio nasnimiti dodatne stvari, što se pokazalo izvrsnom idejom, jer su tada nastale i neke od najboljih pjesama albuma. No, uključivanje rane verzije, osim što daje dobar usporedni pogled koji govori što bi bilo kad bi bilo, donosi i nekoliko dosad neobjavljenih pjesama poput “Cindy” ili rockabilly verzije “You Can Look (But You Better Not Touch)”.
A tu je i cijeli disk pjesama koje nisu završile na albumu. Mogli bi se zapitati koliko vrijednog materijala je moglo otpasti sa albuma koji i ovako djeluje podosta pretrpanim. No, ipak čini se da ga ima dovoljno. Stvari poput “Meet Me In The City” i pogotovo “Party Lights” čije bi djelove Boss kasnije uvrštavao u obradu balade Toma Waitsa “Jersey Girl” iz iste godine, svakako su mogle naći mjesto na dva diska “The River”. Naravno, ima tu i dosta pjesama koje nisu vrijedne spomena, a veliki obujam “The Rivera” vjerojatno otkriva kako Bruce nije htio ponoviti priču s “Darkness…” gdje mu je zbog formata otpalo dovoljno materijala za još jedan odličan album (kasnije objavljen kao “The Promise” 2010. godine.)
Osim četiri CD-a, “The Ties That Bind” donosi i istoimeni 60-minutni dokumentarac o nastanku albuma, kao i dva DVD-a legendarnog koncerta iz Tempea održanog u studenom 1980. godine.
“The River” nije najbolji Springsteenov album, niti će “The Ties That Bind” biti najbolje u nizu njihovih reizdanja. No, kao i svaki duboki uvid u stvaralački proces iza nastanka legendarnih albuma i ovo izdanje, tjera nas da na poznate stvari gledamo novim očima i još više cijenimo izvrsnost glazbe koja je već dovoljno dugo s nama da je smatramo dijelom sebe.
Ocjena: 9/10
(Columbia / Menart, 2015.)