U prekrasnoj fantaziji Wima Wendersa ‘Nebo nad Berlinom’ posrnuli anđeo u jednom se trenutku nađe usred nekog čudnog kluba na koncertu dva još čudnija benda. Nick Cave & The Bad Seeds u narednim će godinama postati jedni od najvećih, a onaj drugi, tih dana bratski im sastav, u nedjelju smo imali prilike slušati u Vintage Industrial Baru.
Sličnosti s Caveom nisu se svodile samo na pojavljivanje u istom filmu – njega i lidera Crime & the City Solution povezivalo je prijateljstvo još iz dana kada su u Australiji pravili svoje prve glazbene korake, a u vrijeme nastanka Wendersovog klasika sa Simonom Bonneyem svirali su bivši i budući članovi Boys Next Door, Birthday Party ili Bad Seedsa Rowland S. Howard i Mick Harvey. Nadalje, sam izričaj svih navedenih, kao i nekih drugih Bonneyevih suradnika poput pokojnog Epica Soundtracksa ili Davida Eugenea Edwardsa, ima dosta dodirnih točaka, ponajprije u mračnoj, pomalo i apokaliptičnoj atmosferi koja naizmjenice postaje brutalna i nježna, kaotična i razrađena do najsitnijeg detalja.
U drugi posjet Zagrebu stigli su godinu i pol dana nakon koncerta u Boogaloou koji je, sudeći po komentarima onih koji su gledali oba, bio slabiji od sinoćnjeg. Tome u prilog ide i činjenica da su ove godine objavili stvarno dobar album „The Killer“ s kojeg su u nedjelju odsvirali pet od sedam pjesama, uključujući i ponajbolje „River of God“ te naslovnu koju su ostavili za bis. Na njemu ima dosad najviše elektronike, no to se u Vintageu, što nikako ne predstavlja prigovor, nije toliko primjećivalo.
Ukupno su (ako sam dobro izbrojao) izveli dvanaest stvari, pri čemu moram priznati kako su mi nedostajale one eksperimentalnije i neurotičnije iz najranije faze, preciznije s EP-jeva „The Dangling Man“ i „Just South of Heaven“, odnosno dugosvirajućeg prvijenca „Room of Lights“. Teško se, međutim, može reći da je sve što smo čuli bilo lagano, a kamo li milozvučno – „The Bride Ship“ me, primjerice, i vokalno i instrumentalnim dijelom sjetila na one divljačke droneove i repetitivne mantre s prve dvije ploče Velveta, uz Simonovu životnu družicu, violinisticu Bronwyn Adams, koja je ‘igrala’ uloge i Johna Calea i Nico.
Od uvodne „All Must Be Love“ do završetka koji je uslijedio nekih 75 minuta kasnije, bili su i najtmurnija americana, iskonski blues punkerske sirovosti, ali i američki folk provučen kroz avangardni kaleidoskop. Godine i desetljeća bavljenja rock’n’rollom nimalo nisu naškodila Bonneyevom vokalu, jednom od onih kojima morate vjerovati o čemu god da pjevao. Iz aktualne postave grupe treba izdvojiti i gitarista Joshuu Murphyja koji je kratkim samostalnim setom otvorio večer. Uhvatio sam svega skladbu i pol, no ono što sam čuo bez problema bi se uklopilo u aktualni materijal Crime & the City Solutiona, ako već ne kvalitetom onda svakako zvukom.
Simon Bonney inspiraciju najčešće pronalazi na tamnoj strani, progovarajući o svim onim impulsima koji se, mada to ne želimo, skrivaju u bilo kome od nas, što sam, posebno u nedjelju, doživio kao dodatnu poveznicu s filmom spomenutim na početku teksta. Glavni likovi tamo su dvojica anđela koji mogu čuti što ljudi misle i shvatiti što osjećaju, pri čemu je malo koja od tih misli istinski sretna. Zahvaljujući tome, a i svom imidžu, u njihovom društvu baš nimalo ne bi stršao.