Ratovanje protiv turbo-folka zapinje na svim mogućim frontovima. Zvijer koja se na ovim prostorima izlegla još u osamdesetima evoluirala je danas do statusa fenomena, pa čak i trenda. Da bi ga se pobijedilo, ‘neprijatelja’ treba dobro upoznati – stoga vam u četiri nastavka donosimo klasifikaciju najvažnijih pojmova i imena iz svijeta turbo-folka iz pera novinara i pisca Emira Imamovića. Nastavak četvrti i zadnji…
Ražnatović Svetlana Ceca: Na Ilidži pokraj Sarajeva, tek punoljetna cura iz Žitorađa je na Festivalu narodne muzike otpjevala: Ja sam cvetak, cvetak zanovetak i pobijedila. Svršena učenica Srednje poljoprivredne škole, smjer svinjogojstvo, ipak, postaje popularna tek dvije godine kasnije. Kako je završavala Fahretina, počinjala je Svetlanina era. Kroz poređenje dvije velike zvijezde turbo-folka može se slikovito ispričati priča o dva različita doba i dvije posljednje decenije dvadesetog stoljeća u ovom dijelu svijeta. Brena se, recimo, udala za tenisera, dok je Svetlana Veličković postala Ražnatović spektakularnim vjenčanjem s ratnim zločincem, kriminalcem i hitmanom jugoslovenske tajne službe, Željkom Ražnatovićem Arkanom; dok je Brena veličala Jugoslaviju i tugovala zbog nesretnih ljubavi, Ceca je pjevala o muškarcu čiji krevet na cveće miriše, a duša na zgarišta. Svetlana Ražnatović ima tridesetsedam godina, veliku kuću kod stadiona Crvene zvezde, puno djece i puno para. Iz neobjašnjivog razloga su joj narasle usne i grudi. Hapšena je zbog povezanosti sa Zemunskim klanom, srpskim gangom razbijenim nakon ubistva Zorana Đinđića.
Sakić Sinan: Sin vojnog bubnjara iz Loznice, pograničnog mjesta u Srbiji, po zanimanju elektro-varilac je kao mlad trenirao boks, koji će mu i kasnije, iako nikada nije imao više od šezdeset kilograma, ostati omiljeni sport. „Ja sam shvatio da nešto nije u redu kada sam vidio da je puna Zetra na koncertu Sinana Sakića, najavljenim samo jednim plakatom“, ispričao je sarajevski konceptualni umjetnik i rezident New Yorka, Nebojša Šerić Šoba, inače, odličan poznavatelj svih trash formi na Balkanu. Sinan Sakić, prva zvijezda Južnog vetra ima rijetko odanu i požrtvovanu publiku. Na njegovom prvom postratnom koncertu u Sarajevu, jedan je mladić na očigled osoblja hitne medicinske pomoći, zauzetih igranjem kola, iz džepa je izvadio žilet i izrezao se po rukama. Prvu pjesmu Sinan Sakić je snimio 1978. godine, da bi 1982., sa albumom Miko, druže moj, krenula histerija za vječito nasmijanim pjevačem koji je u svakoj svojoj pjesmi umirao od tuge između osam i trinaest puta. Ne računajući refrene.
Tucaković Marina: Što to bješe ljubav, jedna je od najljepših pjesama Olivera Dragojevića. Samo što pjesma nije skroz njegova. Istina, izvođačka prava pripadaju Oliveru, ali autorska dijele Marina Tucaković i njen suprug Aleksandar Futa Radulović. Ova Beograđanka je u proteklih trideset godina pisala za Mišu Kovača i Olivera, Severinu, Cecu, Džeja, Jelenu Karleušu, Brenu, Bijelo dugme, Magazin, Zdravka Čolića, Borisa Novkovića… I još uvijek piše. Za svakoga kome nije puno dati 7.000 eura za pjesmu. Nema precizne evidencije broja i naziva pjesama Marine Tucaković. Kao što nema bivše jugoslovenske republike u kojoj, među najvećim hitovima bilo kojeg žanra, nema barem jedan tekst Marine Tucaković.
Zagreb: Glavni grad Republike Hrvatske. Dok je u Beogradu ili Sarajevu turbo-folk prihvaćen od početka, istina prvo stidljivo, da bi tek nakon ratova postao mainstream, Zagreb je bio, odnosno važio, možda i krivo za – „nepokoreni grad“. E pa ako je bio, više nije. Ludnica, Pasha, Fontana, Nec, Titanic, Kod Bosanca… Za glazbu nije poznato, ali je za muziku sigurno da ne poznaje granice. I žilava je, to je neopisivo. Što je zgražanje veće, to je publika sve brojnija. Jer „Hrvati u sebi imaju žicu za tu muziku“. Tako kaže Slaven Bilić, izbornik nogometne reprezentacije Hrvatske, a njemu se u susjedstvu beskrajno vjeruje.
Život kao takav: Coca-cola, Marlboro, Suzuki, diskoteke, gitare, buzuki, to je život, to nije reklama, nikom nije lepše nego nama…, ultimativni je narodnjački hit devedesetih. Otpjevala ga je Violeta Viki Miljković, autorica izjave: „Kad čitam, ja uključim mozak“, suprotstavljene onome što je izrekla u posljednjoj strofi svoje najpoznatije pjesme: Neko voli knjige, šetnje i samoću, a ja i ti mali, mi živimo noću. Viki svako malo nastupa negdje u bivšoj SFRJ i tako, nesvjesno i tačno, pokazuje da Jugosfera možda jeste ekonomska nužnost, ali sigurno jeste jedinstven nekulturni prostor. Isti je u Beogradu, Zagrebu i Sarajevu, život nove elite i djece s čijih mobitela “zvone” Ceca i Seka, Mile i Dragana. Nema, dakle, uključivanja mozga, već ruke u zrak, štikle u pepeljare i svi zajedno: Coca-cola, Marlboro, Suzuki, diskoteke, gitare, buzuki, to je život, to nije reklama, nikom nije lepše nego nama…
A lijepo nam je toliko da gore teško može biti.
(Tekst je izvorno objavljen u sarajevskom magazinu Dani; Ravno do dna ga objavljuje uz dozvolu autora)
Nastavak prvi: Vodič kroz muziku koja je sahranila i nadživjela Jugoslaviju
Nastavak drugi: Kako je Mile Bas zagospodario Yu-estradom…
Nastavak treći: Kokainski vikendi, seksualne sklonosti i klavijature s greškom