‘Mainstream Horror’ još jednom odjeknuo u Zagrebu, ovog puta u četvrtak u Vintage Industrialu. Glavni i jedini akter i ovog puta: Damir Avdić.
Kroz godine sam ispisao stvarno puno tekstova o Damiru Avdiću, no jednu stvar sam nekako uvijek zaboravljao spomenuti, a to je da usprkos svim crnjacima, surovim i neuljepšanim prikazima prošlosti, sadašnjosti i budućnosti njegove pjesme ponekad sadrže i dozu humora, preciznije rečeno satire. (Anti)junaci tih pjesama tako znaju biti revolucionari koji se protiv globalnog imperijalizma bore osnivanjem grupa na Facebooku i porno zvijezda Tera Patrick koja ‘dijeli’ stih s Evom Braun, dok 2Paca koji mu nudi drogu i kurve odbija jer ga je otac učio da je ‘to za pedere i slabiće’.
Možda i zbog toga na njegovim je svirkama uvijek dobra, nerijetko i navijačka atmosfera premda se po tom pitanju sinoćnji nastup u Vintage Industrial Baru nije mogao mjeriti s onim koji je prije nešto manje od godinu dana održao u Močvari. Tom je prilikom svako malo silazio s bine i svirao među publikom, što mu je u četvrtak onemogućavala ograda postavljena ispred stagea, a nešto sterilnija reakcija okupljenih ujedno je i najveća razlika između ta dva koncerta. Set-lista je, naime, ponovno u prvi plan gurnula prošlogodišnji, još uvijek aktualni album „Mainstream Horror“ s kojega je u Vintageu odsvirao, ako se ne varam, čak osam od deset pjesama.
Otvorio je istoimenom skladbom i brutalnom „EUtanazijom“, a prvi veliki trenutak, barem potpisniku ovih redaka, bila je izvedba „Human Reicha“. U narednih osamdesetak minuta dobili smo presjek čitave Avdićeve karijere, počevši od „Lucifera“ i „Brate“ s debija „…od trnja i žaoka“ koji će iduće godine proslaviti svoj dvadeseti rođendan, preko kultnih „Bratstvo i jedinstvo“ i „Komunist Vs. Nju Bosniše Kultural Revolušn“ pa do, uvjetno rečeno, ljubavnih poput „Biću kamen“.
Njegova opaka jezičina ponovno nije štedjela nikoga – u svoja tri mikrofona (ili pokraj njih) pljuvao je istini u oči i urlao protiv kapitalizma, imperijalizma i salonskih ljevičara, religije i jugonostalgije te me još jednom natjerao da pomislim kako pjesme radi nakon što pogleda dnevnik ili pročita vijesti na portalima i potpuno se raspizdi.
Neki od Damirovih likova, primjerice dvojica tuzlanskih šanera iz „Rusvaja“, djeluju mi vrlo slični onima o kojima je davno pjevalo Zabranjeno Pušenje, s tim da su danas, 30-40 godina i jedan rat kasnije, prepuni dubokih ožiljaka i trauma. Kao i na „Mainstream Horroru“, iznova me razvalila autobiografska „19“, stihovima ‘onda je rat stao i trebalo mi je deset godina da shvatim da se život neće nastaviti tamo gdje je stao kad je rat počeo’, ali i jednostavnom premda vrlo lijepom temom na gitari.
Odsvirao je i direktne, opore, no duboko emotivne „Sine“ i „U očima moje djece“ koje spomenutim likovima na leđa stavljaju možda i najteži teret. Razočarani su, sredovječni, izmučeni, prevareni i poniženi; sve to, međutim, moraju potisnuti radi onih koji dolaze jer sigurno ne žele biti krivi što su ‘u očima svoje djece podigli rešetke’.