Ako smo u kritiziranju ranijih koncerata Ekipe bili oštriji nego što se očekivalo, to je bilo zato što smo znali da ta postava ima ovakve koncerte u sebi.

“Nekaj se zarolalo,” prokomentirao je sinoć Darko Rundek trenutna događanja u svijetu prije nego što se sa svojom Ekipom upustio u sviranje pjesme “New World” s njihovog još uvijek aktualnog albuma “Brisani prostor”. I doista, uz sve ratove i napetosti koje vladaju kako u svijetu, tako i u ovoj našoj regiji, teško je ne pomisliti kako se upravo taj “novi svijet” o kojemu pjeva bori da bude rođen, dok onaj stari umire. A baš to su, uči nas talijanski marksistički filozof Antonio Gramsci, vremena čudovišta.
U vremenima čudovišta, glazba i općenito umjetnost mogu nam donijeti ne samo utjehu, već i smjernice za otpor, osjećaj smisla kad ga posvuda oko nas nedostaje i podsjetnik da nismo sami u kaosu u kojem se svuda oko nas vrijednosti urušavaju. Sve to donio nam je sinoćnji koncert u kojem se jedan od naših najvećih kantautora sa svojim bendom vratio na pozornicu Kina Studentskog centra i u dva i pol sata pokazao sve najbolje što nam može pružiti.
“Nekaj se zarolalo,” rekao je, no nije sve to što se rola nužno i loše. Jer zarolala se i svirka Ekipe, još tamo od onog fascinantnog niza intimnih nastupa koje su svirali čak šest koncerata i uhvatili onaj neki mojo koji smo od njih jedva čekali. Potvrdili su taj mojo i na nastupu u Ljetu u MSU sad već prije dvije godine, a onda je nastupila stanka po pitanju zagrebačkih koncerata. No, ako se netko bojao da su u međuvremenu taj mojo izgubili, nije bilo razloga za brigu. Ako išta, bend je dodatno procvao i u SC-u smo ih gledali u jednom od njihovih najboljih izdanja, gotovo jednako impresivne kao Cargo orkestar u danima ponosa i slave.

Sjedeći koncert pokazao se punim pogotkom, jer svirka Ekipe danas iziskuje punu koncentraciju kako bi otkrila sve svoje čari. Aranžmani su im bolji nego ikad, kao i stupanj usviranosti. Puhači Igor Pavlica i Ana Kovačić uvijek su uz samog Rundeka bili glavni junaci ovog sastava i divno je gledati kako postaju još bolji u svakom nastupu, a sinoć se u mojim očima i Milan “Mikro Mance” Manojlović pokazao jednim od junaka na vibrafonu i udaraljkama fascinantno puneći zvučnu sliku.
Krenuli su sa “Znakom”, deep cutom s “Plavog aviona” koji itekako zaslužuje da se na nj skrene pozornost tako istaknutom pozicijom na setlisti, da bi odmah “Rukama” održali lekciju iz dinamike u kojoj se svojim glasovima priključila i publika. Ranim vrhuncem pokazala se “Grane smo na vjetru” svojim grooveom i atmosferom Pariza kojim prolaze svjetla automobila, kako je nadahnuće iza ovog bisera s “Apokalipsa” u obraćanju publici opisao i sam Rundek.
Ovdje je i osvjetljenje odradilo mnogo te je uz igru glazbenika na pozornici – koju je osmislila Darkova dugogodišnja suputnica i suradnica Sanda Hržić, čiji će doprinos biti i spomenut uz zahvalu kasnije u govoru koji će prethoditi izvedbi Haustorove “TV Man” – dalo nam je do znanja da gledamo osmišljen show, a ne tek jedan od koncerata u kojemu će legenda s pozornice samo projuriti kroz najbolje trenutke svoje bogate pjesmarice.
“Novčić za sreću” je još jedna od pjesama sa zadnjeg albuma koja je dobila novu aktualnost izvođenjem uz posvetu pobuni studenata u Srbiji, a čak je i veganska himna “Revolucija počinje na tanjuru” sad dobila doekle razrađeniji aranžman. A kad smo kod novopronađene aktualnosti, nju su pronašle i pjesme Haustora s njihovog finalnog studijskog albuma “Tajni grad” koji je netom dobio svoje vinilno reizdanje, a upravo je odličnu naslovnu pjesmu s njega Ekipa izvela uz pomoć gostujućeg gitarista “prijestolonasljednika Čačka” Marka Marića, koji je pokazao da zvuk Ekipe može dodatno bujati priključivanjem majstora na šest žica.

Njegov doprinos posebno je oplemenio i atmosferičnu “Clouds”, pjesmu s “Mostova” koja govori o cijeloj jednoj civilizaciji i njezinim uspomenama pohranjenima u nekim podatkovnim oblacima, a osobno sam ostao zapanjen kako je bend i u pjesmama koje su mu itekako poznate još uvijek sposoban slušatelju otkriti nove slojeve ljepote.
“Kuba” koja karipski otok spaja sa zagrebačkim kvartovima ponovno je dala priliku Najgorem da zasja na u njoj opjevanom instrumentu, a svojevrsni protestni blok koji čine “Ima ih”, “Sejmeni” i “Ay Carmela” podsjetio nas je na to da je Rundek uvijek bio na pravoj strani barikada i da smo danas svi zajedno s njim pred jednom takvom i da moramo svi glasno uzviknuti no pasaran!
“Crni dusi” je oduvijek na repertoaru Ekipe, a sad je obogaćena za vrlo efektnu koreografiju u kojoj Darko i Ana (u ovom slučaju na bas gitari) izvode neki ples u kojem se istovremeno približavaju i uzmiču jedno pred drugim, što istovremeno odaje i napetost i komičnost te, kao i broje izmjene glazbala između članova benda, dodaje dinamiku cjelokupnom nastupu.

Kao i obično, publika se najviše veselila izvedbama najvećih hitova Haustora, pa tako nisu izostale ni “Uzalud pitaš” i “Bi mogo da mogu” prije nego je regularni dio koncerta završen s još jednim vrhuncem Rundekovog prvog samostalnog albuma, sjajnom “Señor”. Bend je zatim izašao na bis šuljajući se poput nekih stvorova noći do svojih instrumenata i stao proizvoditi zvučnu kulisu koja će se pretvoriti u fantastični “Kurdistan”.
Još i prije toga glasovi iz gledališta su zahtjevali “Šejna” i “Šal od svile” i naravno da nisu ostali zakinuti. Potonja je još jednom bila nenadmašno iskustvo u kojem je Pavlica u svojoj solo točki iz trube izvlačio vriskove i jecaje dok su u pjesmi padale kapi s oboda, a u publici, u kojoj je prije ove izvedbe nastala gotovo navijačka atmosfera, pokoja je kap i skliznula niz obraz.
Možda sam već nešto slično napisao u svom izvješću s jednog od njihovih koncerata iz KSET-a, ali vrijedi ponoviti. Ako smo u kritiziranju ranijih koncerata Ekipe bili oštriji nego što se očekivalo, to je bilo zato što smo znali da ta postava ima ovakve koncerte u sebi. Koncerte koji će te protresti i oplemeniti i podsjetiti zašto u nas nema autora čije si pjesme volio više od onih Rundekovih. Chapeau, Darko. Bravo, Ekipa.