Dva zagrebačka benda koji pripadaju najmlađoj rock generaciji na putu su probitka u okviru gradske demo scene, te su sinoć nastupili u Saxu i privukli nemali broj generacijske sljedbe.
U uvjetima prve prave jesenske sezone još od 2019. godine, kad u studenom Zagreb vrije događanjima, posebno festivalskim i koncertnim bilo je zanimljivo malo skrenuti s uobičajenog puta i ući u ‘deeper underground’. Dakako, nije bila riječ o trap događaju jer trap nije ni ‘deeper’ ni ‘underground’, već dio mainstreama, gledano po popularnosti među mlađom publikom. Više me zanimalo tko su heroji najmlađe gradske rock enklave i što fura tu srednjoškolski generaciju, a vjerojatno i one koje su tek upisali fakultet.
Dekadencija (skraćeno DKD, kako publika i skandira na njihovim koncertima) me svojom nesputanom energijom i iskrama neobuzdanosti oduševila proljetos na Supervalu – festivalu srednjoškolskih bendova održanom u Vintage Industrialu. Tada nisu pobijedili, ali je bilo jasno da imaju najviše šanse za klupski proboj. To je potvrđeno i sinoć, jer su bili zvijezde večeri ispred kojih su nastupila dva mlada benda; Nekrofilane paprike i The Middlers.
The Middlers nisam pogledao, ali su mi u Saxu rekli da je s njima bilo petljancije jer im je to vjerojatno bio prvi nastup i da su na koncu svirali neku obradu. Želim im više sreće idući put i po mogućnosti autorskog materijala.
Nekrofilane paprike su zvučale kao da nastupaju drugi, eventualno treći put, ali su se u svemu tome jako dobro zabavljali, uostalom i ime benda je urnebesno. Nošenje ženske odjeće na koncertima je čini se hit među srednjoškolskim bendovima. Bubnjar Nekrofilanih paprika bio je odjeven u sobaricu (kao iz Lasalvijevih karikatura), a nakon njih je Matija Ivezić, pjevač DKD-a, izašao u čipkastom topiću. No ipak pobjednik za najotkačenije odjevenog glazbenika na bini bio je basist Nekrofilanih paprika koji je u stilu najpoznatije fotografije Ivana Zvonimira Čička cijeli koncert imao spuštene hlače na gležnjevima. U biti je bio, najotkačenije razodjeven, kad bolje razmislim.
Njihovi početnički lirski dometi su skromni, ali za publiku su bili efektni za zazivanje ekspresnog izlaska iz distopije, tj. odlaska s planete. Također tek moraju naučiti koja je uloga ritam sekcije, a potom i svih ostalih u bendu, ako im zezanje na pozornici (a to im ide jako dobro) nije krajnja želja. Oni su isto imali nešto obrada na repertoaru, ali su i one zvučale autohtono njihovima, s obzirom na zajednički domet kao bend. Konkretno, način na koji su odsvirali „Vjernog psa“ bi i Mrle i Prlja držali originalnim jer tu nije bilo ničeg previše bliskog s verzijom koja je zapečena u svijest ovdašnjih rock poklonika.
Dekadencija je bila druga priča. Za razliku od nastupa na Supervalu, u Saxu je većinom na repertoaru bio autorski materijal. I početak je bio obećavajući. Pjevač Matija Ivezić neodoljivo je i fizički i po outfitu podsjećao na lik Franka N. Furtera iz kultnog mjuzikla „Rocky Horror Picture Show“, a u bend je u međuvremenu došla i pjevačica koja pak izgledom i frizurom sliči na Eleven iz „Stranger Things“. Njih dvoje su s prvom pjesmom u refrenu pozivali policiju i cijela ta čudna horror chic travestija je imala neku magiju i publika je to osjetila. Osjećalo se za DKD znaju kud treba voditi koncert.
Pjesme im dobro kanaliziraju energiju i bunt, kao što i kad ubace obradu to ima smisla. „Krokodili dolaze“ Električnog orgazma svakako je bila jedna od njih. DKD također imaju i svojevrsni vodviljski element apsurda utkan u nastup. Kao da su nadahnuti Daniilom Harmsom. Imaju „Pjesmu o ničemu“ kojom trolaju bezbrojne campfire balade, dok je sviranje Mozarta s ubrzanjem dio showa koji publika skandiranjem traži od benda. Tada cijelu stvar preuzima klavijaturist Stjepan Nemec, a ostatak benda na to posprdno izvodi plesne figure.
Koliko god se činilo blesavim, te improvizirane koreografije na klasičnu glazbu su nevjerojatno zabavne, kao i taj trenutak u kojem se rock bend pretvara u neku dadaističku otkačenu kazališnu trupu. Jest da su svi jako mladi i razigrani, ali Zagreb još nije vidio takav bend koji se na taj način igra s narativom rock koncerta i ne boluje od povinjivanja ustaljenim kanonima nastupa. Vjerojatno je u samim počecima to bio spontani čin adolescentskog poluđenja, ali publika DKD-a je to prihvatila, pa koliko god suludo zvuči, ovi neo-pankeri se ne mogu izvući, a da na koncertu nemaju rezerviran dio i za Mozarta.
Tu je i jasno uočljiv natural born rocker stav Matije Ivezića – posjeduje bunt za cijeli klub, a opet nikad nisi siguran hoće zbog vlastite mušićavosti bend napustiti usred koncerta. Nema točnog odgovora na pitanja: je li ozbiljan ili se šali, je li to bio zadnji koncert, ili je Dekadencija tek započela svoj put.
Uz sve, činjenica je da se radi o srednjoškolskom bendu, ali je i činjenica da taj srednjoškolski bend skoro bez ikakve marketinške kampanje dovuče dovoljno koncertne publike usred radnog tjedna u Sax. Moglo bi nešto biti, samo da Dekadencija potraje. Ona dekadencija koja se piše malim početnim slovom nekako joj ide u prilog.