‘Pozitivne pjesme’ ne donose mnogo novoga, pogotovo onima koji imaju negativno mišljenje o liku i djelu Franka Turnera, no riječ je o vrlo solidnoj iako pomalo jednoličnoj ploči koja donosi dašak vedrine.
Frank Turner je održao vjerojatno najbolji koncert na glavnoj pozornici ovogodišnjeg 10. INmusic Festivala. Već i puštanjem “Satan Is Real” The Louvin Brothersa pri izlasku na stage dao je naslutiti da se sprema nešto izvanredno, a zabavljačkim duhom, energičnom svirkom i himničnim melodijama to je odriješito i potvrdio. Poput vedre melodije u skandirajućem refrenu: “There is no God, so clap your hands together…”, cijeli nastup zvučao je upravo kao i naziv njegova novoga albuma – pozitivne pjesme za negativne ljude.
Sam taj naslov već otkriva da na novome albumu Turner neće mnogo mijenjati pristup pisanju pjesama s kojim je postao velika zvijezda u rodnoj Engleskoj. Riječ je o folk-rocku sa pankerskim tendencijama nalik s jedne strane Billyju Braggu, a s druge strane i keltskim varijantama poput npr. Flogging Molly. U najboljim trenucima, poput singla “Get Better” pogađa onu notu svojstvenu Springsteenu na albumu “Wrecking Ball” kada se elementi folka i rocka najbolje sljube u žestoki stadionski napjev. U drugim dobrim trenucima, poput balade “Mittens” to može podsjećati na pop dane Poguesa nakon odlaska Shanea MacGowana na albumima “Waiting for Herb” i “Pogue Mahone”. Ima tu i manje inspirativnih djelova na kojima zvuči kao punk-rock bend koji se nakon duge karijere odlučio zakopati u jednak srednjostrujaški zvuk, zadovoljan prihodima koje mu donosi. Kandidate za usporedbu ne treba tražiti predaleko od kuće.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tB4Avdlz3lk[/youtube]
To je ujedno i najveća slabost albuma “Positive Songs for Negative People”. Zvuči jednolično. Osim akustičnih rubnih točaka s početku i kraja albuma, Turner je cijelo vrijeme u istoj brzini, u istom veselom borbenom raspoloženju i ostaje tek na pjesničkom nadahnuću pjesmu učiniti privlačniju slušatelju. Tekstovi su ponekad naivni, ponekad domišljati, najčešće nabrijani. No, govorio on o ljubavi, samounaprijeđenju ili brigama, ton je konstantan, što bi moglo uzrokovati odlaganje albuma na policu nakon manjeg broja slušanja nego što se planiralo.
Zapravo, na dojam o albumu najviše će utjecati ono što već mislite o Franku Turneru. Smatrate li da je nemaštoviti pozer prve klase, ovim pozitivnim pjesmama nećete ni pristupiti. Ako vam se sviđa što je dosad radio, poslušat ćete ih i sviđat će vam se. Ako ne znate što misliti o njemu, poslušajte ih, jer postoji velika šansa da će vam se dopasti. Jer u doba bezbrojnih tmurnih kantautora što se hrvaju s Weltschmerzom, ponekad je pravo osvježenje čuti nekoga kako se kesi: “At this truth we have arrived: God damn, it’s great to be alive!”
Ocjena: 7/10
(Xtra Mile Recordings / Universal Music, 2015.)