Tematska večer ‘Garage Rockin’ Craze!’ održana je u četvrtak u Vintage Industrial Baru u čast hrvatske premijere filma istoimenog filma o japaskoj garažnoj rock sceni koji je snimio kanadski filmaš hrvatskih korijena Mario Ćuzić. Bilo je to prilika da u klubu ponovno zasvira japanski sastav The Minnesota Voodoo Men, ali i domaći B & The Boops i Erotic Biljan & His Heretics, dok je u ulozi DJ-a bio Daddy-O-Nov, kum japanske garažne scene.
Slavlje je za neke počelo prerano ili je jetlag odradio svoje, ili je i jedno i drugo imalo utjecaja na svirku The Minnesota Voodoo Mena, jer japanski gosti pored urnebesne zabave koja je već tradicionalno uključivala i sviranje naglavce u šišmiš pozi s tavanice kluba i u kojoj se publika penjala na pozornicu, nazdravljala i pozdravljala, glazbeno su bili slabiji od domaćih bendova koji su nastupili te večeri. „Hajde malo, da ne odu u Japan i pričaju svašta“, apelirao je na publiku po pitanju atmosfere i sam redatelj Mario Ćuzić kojeg su The Minnesota Voodoo Men pozvali u jednom trenutku kao pjevača na pozornicu, iako bi se moglo zaključiti kako su japanski gosti već bili oduševljeni nastupima B & The Bops i Erotic Biljan And His Heretics.
Ako ništa drugo, prisutni u Vintageu su bar mogli vidjeti kako izgleda djelić japanske garažne scene kad Japanci ufurani u dekadenciju zapadne kulture zaborave na preciznost i slobodu počnu doživljavati, pa hajmo reći, na balkanski način.
Zato su B & The Bops i Erotic Biljan And His Heretics svirali energično i razuzdano kao da imaju premijerni nastup u Japanu, a tko zna, ako im je i inače simpatični Daddy-O-Nov po svojim kriterijima dao zeleno svjetlo, možda tamo i zasviraju.
Biljan i Heretici su pržili svoj dobro uhodani ‘zimzeleni’ garažni rock ucrtan na mapi rocka na trasi od Sonicsa do MC5 i Stoogesa. Uvijek precizni i razorni, i nažalost nikad dovoljno popularni na domaćem terenu pa bi se nakon svih ovih godina to možda trebalo pripisati kulturološkim razlikama.
Jer Erotic Biljan & His Heretics bi bez problema razgalili lučke šljakere i njihove tinejdžerske potomke engleskog govornog područja svojim vikanjem na vraga i zazivanjem rock and roll revolucije, ali nema ovdje takvih lučkih šljakera i njihovih potomaka. No opet, u četvrtak su ih neki Japanci gledali kao da su u pitanju detroitska rock božanstva.
B & The Bops su prošli još bolje, uostalom oni su već stari znanci s članovima The Minnesota Voodoo Mena, a rockabilly je u japanskim rock krugovima možda cjenjeniji i življi nego bilo gdje na svijetu. B & The Bops naravno zadovoljavaju i svaku vizualnu komponentu rockabillyja pored glazbene autentičnosti vremena u kojem šezdesete nikad nisu završile.
Tako da kad se sve sažme, može se reći da smo se pokazali kao dobri domaćini ‘japanskoj delegaciji’. „Rockin’“ je te večeri pripao hrvatskoj strani, a japanska se pobrinula za „craze!“.