Kada bismo, umjesto uobičajenih lista za kraj godine, krenuli birati najopičeniji bend na svijetu, moj glas svakako bi išao švedskoj grupi GOAT.
Riječ je o sedmorki kod koje baš ništa nije uobičajeno, čak im je u čitavoj pop-rock povijesti teško pronaći i pravog pandana osim eventualno Residentsa. Njihovi članovi, naime, nastupaju i u javnosti istupaju skriveni iza bizarnih maski, rijetko daju intervjue, a izmislili su i vlastitu biografiju, točnije zamijenili je suludom pričom o vudu komuni u švedskom gradiću Korpilombolo iz koje navodno potječu. Dapače, ista kaže kako su iz Korpilombola istjerani od strane kršćanskih križara pa su bili prisiljeni preseliti u Göteborg, pri čemu su tijekom bijega na rodnu grudu bacili i strašnu kletvu.
Na svom četvrtom i najboljem albumu „Oh Death“ GOAT su u pakleni vudu koktel izmiješali drogirani funk Sly & The Family Stonea i Funkadelica, afrobeat Fele Kutija, zambijski psych-rock, glam, plesniji post-punk, psihodeliju pa čak i garažu i malo free jazza. Za primjer uzmimo „Do The Dance“ – tribalni bubnjevi koji nas uvode u pjesmu zvuče kao da nekadašnji The Slits ili Bow Wow Wow pokušavaju odsvirati „Running Free“ od Iron Maidena, poslije čega ženske glasove do krešenda ispraćaju distorzirana gitara i klavijature nalik nečemu iz šezdesetih. U „Soon You Die“ vokali djeluju prijeteće kao da su dio kakvog ritualnog žrtvovanja, posebno uz fuzzbox kojeg se ne bi posramili ni The Seeds, „Apegoat“ je 90 sekundi dugački intermezzo u kojem puhači odaju počast jazz titanima poput Milesa Davisa ili Sun Ra, a po njegovom završetku zahvaljujući skladbi „Goatmilk“ mnogo lakše možemo zamisliti spoj duba i afrobeata.
„Remind Yourself“, pak, nakratko iz mrtvih vraća Eddieja Hazela, „Blessings“ je lijepa klavirska etida koja se stapa s odjavnim instrumentalom „Passes Like Clouds“, sastavljenim od Burundi bubnjanja i prog rock soliranja, no vrhunac albuma ipak je dosegnut u „Under No Nation“, gdje iščašeni funk à la Talking Heads iznenada u komadiće razmrvi divlji jazz saksofon.
Dojam da prisluškujete neki mistični ritual pospješen je tekstovima koji su u većini od ovih deset pjesama bliži mantranju nego uobičajenim pop pjesmaricama, mantranju koje je upravo idealan alat za predstavljanje relativno kaotičnog koncepta o krugu života, točnije o smrti i ponovnom rađanju.
Na mojoj godišnjoj listi albuma u najboljih pet našla su se čak dva švedska sastava (uz GOAT tu su i fantastični Viagra Boys). Čini se da je krajnje vrijeme za posjet Stockholmu ili Göteborgu.
Ocjena: 10/10
(Rocket Recordings, 2022.)