Može li se u ovoj državi biti opušten, nepretenciozan, veseo u svojom pikzibnerstvu, izdignut iznad stvarnosti na način izvlačenja zdrave pouke i sve to glazbeno umotati u fluidnu ‘neka teče’ glazbenu ambalažu? Reklo bi se da može ako ste na jakoj dozi antidepresiva ili ako vam nedostaje neka daska u glavi. A može i treće… A to je da svirate u bendu kao što je Hari & Fat Sons.
Ovaj sisački bend okupljen oko pjevača i skladatelja Harisa Ćehića koji se odmakom (slučajno ili namjerno) i u svom nazivu sprda na svoj račun s brojnim klonovima Mumforda i njegovih ‘sinova’ iznjedrio je prvijenac u vlastitom DIY aranžmanu. Za albumima te kvalitete i karaktera obično zapadna kritika cendra u pauzama dok neki poput Kings Of Convenience ne objave novi album.
Hari & Fat Sons spada u onaj soj bendova koji su ‘zapeli’ negdje u prvoj fazi The Beatlesa, ali posjeduju šarm i kuleraj super-grupa kao što su bili Traveling Wilburys. „Green Line – Red Line“ topao je durski album koji je odsviran, ali i koji se sluša, sa smješkom na licu – što je ustvari kontrapunkt indie folku današnjice koji je u najvećem broju slučajeva molski obojan, jer, eto nije u modi biti vedri pozitivac. Hari & Fat Sons to raspoloženje uspijevaju zadržati i konstantno kvalitetno oplođivati od prve pjesme „Three Dots“ do posljednje, trinaeste po redu „Would You Mind?“.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QO29d5Dx5y8[/youtube]
Itekako grebu ispod površine jer bi u suprotnom bili isuviše banalni, a time i dosadni, a opet pružaju i okvir u kojem i dijete predškolskog uzrasta može veselo pjevušiti refren jedne „Wui Wui“. „Green Line – Red Line“ se bez problema može rame uz rame svrstati tako i uz kvalitetna izdanja današnjice koja su namijenjena i djeci, primjerice s albumom „Sing-A-Longs and Lullabies for the Film Curious George“ Jacka Johnsona (koji je i dalje najprodavaniji album tog iznimno talentiranog glazbenika s Havaja).
Hari & Fat Sons su glazbene estete koje drže i do forme i sadržaja, ali su dovoljno pametni da od vlastite glazbe sebi ne naprave pomodno breme. Za kročiti tim putem nije dovoljno lukavstvo i zanatska potokovanost, već iskrenost prema onome što se radi iz ljubavi. Osjeća se za ovaj album da jest plod ljubavi i da koliko god ‘vozi’ pa poznatoj akustičarskoj matrici toliko istovremeno donosi i novo osvježenje.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=yx7DicRaUfQ[/youtube]
Ako ste se kojim slučajemo do sada zaljubili u ono što radi Matija Habijanec kroz razne Marshmallow inkarnacije možda bi trebali dati šansu i ovim Siščanima.
Ocjena: 8/10
(Samizdat, 2014.)
Poslušajte i skinite: Hari & Fat Sons ‘Green Line – Red Line’