K-Pop, K-Film, K-Drama pa čak i K-Beauty: pogledajte marku svog ruža za usne ili maskare, pudera i kreme za lice – itekako je moguće i da tamo piše ‘made in Korea’. Korejski val ne splašnjava, iako je K-Popu zadan veliki udarac najavljenom hibernacijom BTS-a; no korejski glazbeni, filmski i make up izvoz već neko vrijeme prati i televizija. Iako se puno gleda, premalo se priča o K-reality i K-variety programu, televizijskim projektima koji nisu dio glamurozne liste korejskih igranih drama, ali s njima dijele velike brojke.
U svijetu u kojem američki reality sadržaji dominiraju televizijskim formatima, korejski se reality i variety program daleko rjeđe može gledati na zapadnjačkim televizijama – ali to ne znači da ne broji milijune na YouTubeu, s fanovskim titlovima u rasponu od portugalskog do turskog. Na kraju krajeva, Netflix nije sjedio prekriženih ruku – među prvima su gurali azijske sadržaje, prepoznali ogroman dio tržišta pa softverskom analizom ponude i potražnje omogućili korisnicima da prate neke od danas najpopularnijih variety i reality komada korejskih TV šihti:
“Man On A Mission”, slavne osobe glume da su srednjoškolski učenici pa se druže i intervjuiraju za klupama; “Busted!”, zbunjeni celebrity-detektivi pokušavaju riješiti policijske slučajeve; “New World”, slavni na utopijskom otoku sabotiraju jedni druge za financijsku nagradu; “Hyori’s Bed and Breakfast”, K-Pop ikona Lee Hyo-ri s roditeljima održava apartman na moru…
Ima toga. A to je samo vrh sante.
Amerikanci su doktorirali reality, a Japanci su još 1980-ih radikalizirali i na nove razine podigli koncept “varijetea”, variety showa, televizijskih emisija u kojima slavne osobe susreću obične ljude, svi zajedno opušteni i napeti u svijetu pjevanja, plesa, kvizova, skečeva, kaskaderskih egzibicija… Koreja danas stapa najbolje od oba svijeta u jedan monolit – reality i variety često se presijecaju u formi i izračaju, dijeleći multimilijunsku publiku.
Televizija je u Južnu Koreju stigla 1950-ih, a prva južnokorejska televizijska postaja pokrenuta je 1956. godine. Korejski rat bio je još jako svježa tragedija pa je televizija služila za propagandu, pomoć izgradnji novog poslijeratnog društva i jednostavno eskapističku zabavu, priliku da se pobjegne od svih nedaća svakodnevice.
Najdugovječniji korejski TV show počeo je kao variety, a od 1980. do 2022. za Zapadu ga znamo kao “National Singing Contest”, “National Singing Pride” i “Korea Sings”. Bila je to i ostala emisija u kojoj amaterski pjevači pjesmom predstavljaju regije iz kojih dolaze. Kroz devedesete i na samom ulasku u novi milenij, državna televizija KBS na svom drugom programu lansirala je i drugi dugovečni, veliki variety program “Happy Sunday”, nedjeljnu zabavu. U novom mileniju korejski TV program prati svjetske trendove pa audicije (mnoge od glazbenih audicijskih programa oblikovali su suvremenu K-Pop scenu) i ljubavni reality serijali postaju novom hit-formom. Mukbang, kuharski showovi, krenuli su kao korejska food televizija, a završili kao jedan od najvećih trendova i hashtagova YouTubea i TikToka 2022. godine – jedenje korejske hrane pred kamerom danas je globalni trend u rangu K-Popa, a tu je fascinaciju teško suvislo predstaviti u nekoliko rečenica: mljackanje kimchija pred kamerom fenomen je koji zaslužuje vlastiti tekst.
Prave, punokrvne i “mega-mješavine” reality i variety televizije danas su serijali poput super-popularnog “We Got Married”, nešto kao “Brak na prvu”, samo sa celebrityjima. Korejske filmske, TV i K-Pop zvijezde pretvaraju se da su u braku i tako zajedno izvršavaju razne zadatke. Četiri sezone, brdo spin-off projekata pa čak i “globalno izdanje”, sa stranim slavnim osobama u lažnom braku. Ljubavni koncept doživio je vrhunac popularnosti i s “Heart Signal”, realityjem s osam mladih ljudi koji provode mjesec dana u jednoj kući, upoznaju se i idu na dejtove… Ljubav si priznaju anonimnim SMS porukama, a poanta je pogoditi tko je poruku poslao. Nešto kao sapunica za mlade, samo bez profi-glumaca i strogo napisanog scenarija. S mobitelima.
“Running Man” je posvuda, protrčao je tržištima Azije, Amerike i Europe, kao jedan od globalno najpoznatijih korejskih TV projekata, natjecanje u ludim igrama i zadacima inspirirano svime od “Igara bez granica” do japanskog klasika “Gaki no Tsukai”.
Čak je i “Masked Singer”, natjecanje pjevajućih maskota koje je nedavno opsjelo i naše male ekrane, porijeklom iz Koreje, gdje se emitira od 2015. godine. Mi ga znamo pod skraćenim engleskim imenom, jer bi korejski original ipak bio malo too much – “Miseuteori Eumaksyo Bongmyeon-gawang” ili da ostanemo dosljedni korištenju engleskog prijevoda u hrvatskom mediju, doslovno “Mystery Music Show: Masked Singer’s King”. Spektakularno ime za spektakl dostojan korejskog TV programa.
*Zahvaljujemo Veleposlanstvu Republike Koreje u Zagrebu na pomoći u objavljivanju ovog članka.