Arsen Dedić – institucija, veličanstvo, svjetlost. Prvi kreativni moćnik ovdašnje (lahko)glazbene scene. Naš Johnny Cash, Bob Dylan, Leonard Cohen, Jim Morrison, Sergio Endrigo, Gino Paoli… u jednome.
Komplimenti su preneznatni.
U samoobrani, veli, stalno nešto piše. Na soareji nazvanoj Naš zanat, u atriju zagrebačkog muzeja Mimare, održanog u sklopu ljetne scene Amadeo, između pjevanih je pjesama po običaju čitao i neke pisane stihove, među ostalima i friške, ako dobro zapamtih naslove, „Strahote ljetovanja“ i „Kantautori kratko traju“. „Samoća zove samoću“ bit će, odao je, i uglazbljena.
Sedamdesetšestogodišnje tijelo usporeno i zahtijevno, kosa prorijeđena, put blijeda, figura, u standardno crnoj odjeći, okruglasta. No duh još vrckav, um bistar, a pjevački glas, interpretacija i izvedbena predanost moćniji nego u većine. Premda se ne bi moglo reći da je riječ o vrhunskoj snazi.
Doajen, međutim, već poduže ima nezgodu navadu da na nastupima pjeva uz prethodno snimljenu instrumentalnu matricu. I koliko je god vidljivo da on to radi zdušno, da se u tome osjeća dobro i prirodno, efekt spoja prvorazredne autorsko izvođačke osobnosti s jeftinom metodom play-backa nekako uznemiruje, kvari dojam, odveć asocira na grozomorno ozračje talent i reality šouova. Veleban sadržaj u grdnom je nesklapu s malne uvredljivo plitkom formom. A opet, možda je to pitanje predrasude, jer takvo je predstavljanje, ako ništa, začudno, a začudnost zacijelo nije neprijatelj koncertnog doživljaja.
Doduše, uz Arsena posljednjih godina nerijetko nastupa njegov sin Matija, iznimno darovit, svirački tankoćutan i maštovit pijanist s, poznato je, respektabilnom karijerom u jazzu. Tako je bilo i na ovome nastupu u Mimari, pod kapom Scene Amadeo, ali Arsenova sklonost play-backu očito je duboka pa je i ovdje (gotovo) pola koncerta izvedeno na taj način. Donekle jekovita akustika nije pomogla naćuljenim ušima i naperenom umu.
Možda bismo mogli poželjeti da duet dvojice majstora, oca i sina, bude ponešto ravnopravniji, da Matija ne bude tek u ulozi vrsnoga, ali ipak krotkoga i samozatajnoga pratitelja, pouzdane podrške u službi zvijezde večeri, nego da, kao što zna, aranžersko-svirački unese više džezerske nepredvidljivosti i odvažnosti koja neće uvijek milovati pužnicu
Da bi se Arsen odmorio i protegnuo noge, Matija je odsvirao par instrumentala, a Arsen je ponešto otpjevao sam se prateći na klaviru. Raznolikosti u minimalizmu nije manjkalo, kao ni svojevrsne nepredvidljivosti, budući da se devedesetominutni program, prepolovljen deset-petnaestominutnom stankom, nije činio zacrtanim, nego ovisnim o intuiciji šarmantnog, prijateljski, srdačno naklonjenog ironika-romantika za mikrofonom. U repertoaru najklasičnijih i ponešto novijih klasika poput „Sve što znaš o meni“, „Okus soli“, „Tvoje nježne godine“, „Tvoje tijelo, moja kuća“, „Amigo (Endrigo)“, najdirljivije je ovom zgodom zazvučalo nekoliko numera „iz drugog plana“: „Ni ti, ni ja“, „Pijanist“, „Otkako te ne volim“ te, uz Arsenovom rječju i gestom potaknutu refrensku pratnju publike, općeomiljeni „Odlazak (Tamo da putujem)“.
(Muzej Mimara, Scena Amadeo, Zagreb, 5. rujna 2014.)