Korisnici društvenih medija u Japanu žestoko su kritizirali Warner Brosovu promociju filmova ‘Barbie’ i ‘Oppenheimer’ , a neki su kao odgovor podijelili memove terorističkog napada od 11. rujna 2001.
Na Twitteru/X, Warner Bros. je prvotno pokrenuo tzv. dvostruku “Barbenheimer” filmsku kampanju sa slikom “Oppenheimera” na kojoj Cillian Murphy nosi Margot Robbie iz filma “Barbie” na svojim ramenima dok je okružen plamenom atomske eksplozije uz komentar: “Bit će to ljeto za pamćenje”.
Time je započeo jedan od najsveobuhvatnijih viralnih trendova znan kao “Barbenheimer”, koji je posljedično doveo do toga da su milijuni kinoposjetitelja diljem svijeta vidjeli oba filma u dvostrukom izdanju nakon što je putem društvenih medija skrenuta pozornost na njihov zajednički premijerni datum prikazivanja, tj. 21. srpnja ove godine.
Kao odgovor, Japanci su se obrušili na Warner Bros. zbog trivijalizacije atomskih bombardiranja Hirošime i Nagasakija 1945. godine, koja su po procjena odnijele između 129,000 i 226,000 života, uglavnom civila.
Kako bi ilustrirali svoju tvrdnju, neki korisnici društvenih mreža u Japanu kreirali su nove “Barbenheimer” slike, kombinirajući “Barbie” s terorističkim napadom na Svjetski trgovački centar koji se dogodio u New Yorku 11. rujna 2001., dok su također fotomontažom stavljali lik kojeg tumači glumica Margot Robbie na ramena Osame bin Ladena.
In an attempt to get Americans to see why Japan finds Barbenheimer offensive, Japanese twitter has taken to making 9/11 jokes – completely misunderstanding that Americans love 9/11 jokes. pic.twitter.com/6F5FOf5aTR
— Nick | アラタ・ニコラス (@NickFromTokyo) August 1, 2023
“U pokušaju da Amerikancima pokažu zašto Japan ‘Barbenheimera’ smatra uvredljivim, japanski Twitter je napravio šale o 11. rujnu – potpuno pogrešno shvaćajući da Amerikanci vole šale o 11. rujnu”, tweetao je ironično jedan korisnik.
Japanski ogranak Warner Brosa također je kritizirao angažman američkih kolega u trendu “Barbeheimer”, tvitajući: “Budući da su filmovi ‘Barbie’ i ‘Oppenheimer’ prikazani u SAD-u 21. srpnja, trenutno postoji pokret potaknut obožavateljima iz inozemstva da ih gledaju zajedno (#Barbenheimer), ali ovo nije službeni pokret. Smatramo da je način američkog ureda za film “Barbie” da potakne obožavatelje izuzetno žalostan. Ovo shvaćamo vrlo ozbiljno i tražimo od glavnog ureda u SAD-u da poduzme odgovarajuće mjere. Ispričavamo se onima koji su uvrijeđeni ovim nesmotrenim postupcima.”
Američki ured Warner Bros.-a je nakon toga izdao službenu izjavu da “žali zbog svog nedavnog bezosjećajnog angažmana na društvenim medijima, te da se Studio iskreno ispričava”.
Na današnji dan 1945. godine Amerikanci su bacili prvu atomsku bombu na Hirošimu.