Nepregledan je niz događaja i imena koja su dovela do pokretanja najprije Žednog uha, potom festivala NO Jazz i Terraneo, te na kraju i samog SuperUha, a u tom nizu jedno ime ima posebno mjesto.
Hüsker Dü su bili i ostali vizionarima, i jedna od najutjecajnijih grupa u povijesti rock glazbe, a kao što to obično biva s vizionarima, ostali su do dana današnjeg nepoznati širem krugu ljudi. Niti činjenica da su Pixies, Nirvana, Foo Fighters i Green Day neprestano navodili kako je upravo ova trojka iz Minneapolisa presudno utjecala na to da se uopće počnu baviti glazbom nije previše pomogla da ovo ime dobije zvijezdu koju zaslužuju u svemiru popularne glazbe.
Kad su se prije 40 godina pojavili u punkom preplavljenoj Americi teško da je netko mogao i pomisliti kako će tri klinca koja su odlučila svirati najbrži i najžešći hardcore kroz pet godina početi mijenjati budućnost popularne glazbe. Bili su sve samo ne uobičajena pojava među bendovima koji su zavladali američkom nezavisnom glazbom – jedan je bio gay, drugi biseksualac, a treći čovjek s najupečatljivijim brkovima američkog punka i budući uspješan kuhar, no to ih nije spriječilo da stvore briljantnu diskografiju kao malo koji bend u povijesti. Nakon što su “New Day Rising” i “Flip Your Wig” dosegnuli dotad nezamislive naklade za albume objavljene na nezavisnoj etiketi, u njihovom slučaju legendarnom SST-u, Hüsker Dü su postali prvi, u dugom nizu izvođača, koje su u nadolazećim godinama velike etikete izdašnim ugovorima počele preotimati od malih izdavača. Kako u to vrijeme veliki diskografi nisu znali da s glazbenicima koji dolaze iz svijeta nezavisne glazbe treba postupati pažljivije i ne nametati im u to vrijeme izrazito kruta pravila industrije, Hüsker Dü su nakon samo dva albuma izgorjeli, ali su zato poslužili kao dobra lekcija spomenutim diskografima koji su nadalje bili pažljiviji s imenima poput R.E.M., Sonic Youth ili Nirvane.
Dva su glavna aktera ove priče ubrzo pokrenula svoje samostalne karijere, i dok je neviđeno nadareni i hipersenzibilni kantautor Grant Hart ostao živjeti i raditi izvan fokusa šire javnosti, Bob Mould je u prvom redu zahvaljujući grupi Sugar, koja je izbacila i nekoliko velikih gitarističkih punk pop hitova, ali i dugom nizu samostalnih albuma, ipak stekao status kakav jedan ovako izniman autor zaslužuje. Trinaesti solo album “Sunshine Rock” objavio je u veljači ove godine, te po tko zna koji put pobrao hvalospjeve kritike, kako strane tako i domaće, među kojom prednjači Aleksandar Dragaš koji Moulda u recenziji albuma naziva “ocem indie rocka”. Premda je teško jednom imenu pripisati nastanak čitave jedne scene, složit ćemo se da bi bez Boba Moulda ono što se danas zove indie rock sigurno drugačije zvučalo.
Festivalske ulaznice po cijeni od 190 kuna u prodaju kreću u petak, 14.6., a ta će cijena vrijediti do 23.6. Nakon tog datuma cijena će im biti 220 kuna, a na ulazu festivala ulaznice će koštati 250 kuna. Početna cijena kamp ulaznica iznosi 90 kuna i također će vrijediti do 23.6., a nakon toga će im cijena biti 150 kuna.