Abraham Lincoln je, uz Georgea Washingtona, zasigurno najveća ličnost američke povijesti. Kao 16. predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, zauvijek je zadužio tu zemlju pobjedom Unije nad Konfederacijom, te borbom za ljudska prava, poglavito ona crne rase. Stoga ne čudi što se na portret tog velikana odlučio upravo jedan od najvećih američkih redatelja, Steven Spielberg.
Poznato je da će Amerikanci napraviti film o bilo kome tko je zanimljiv i ima bilo kakvo značenje za njihovu povijest. Ali kada je riječ o Abrahamu Lincolnu, malo tko se usudio krenuti na taj put. Razlog tome je što se njihova povijest uvelike oslanja na ovog čovjeka, te su kroz školski sustav svi vrlo dobro upoznati sa njegovim životom. Vrlo su osjetljivi na krive ili nedaj bože negativne prikaze njihovih očeva domovine i zato mjesta za greške, poglavito one povijesne, gotovo da i nema. Ne čudi stoga što je Spielbergu trebalo više od 10 godina pripreme da potpuno ‘izglanca’ svaki, pa i posljednji detalj ove čudesne priče, i predstavi nam remek-djelo koje će zasigurno postati klasik filmske umjetnosti, barem što se tiče američke povijesti.
Lincoln je iznimno složen i kompleksan film, u kojem Spielberg vješto barata s čak tri velike teme. Prva je, kako sam naslov kaže, ona koja se bavi predsjednikom Lincolnom, točnije njegovim zadnjim mjesecima na poziciji, prije atentata u kazalištu Ford, 15. travnja 1865. Druga tema, nit vodilja i jedna od glavnih okosnica Lincolnova rada je pokušaj ratifikacije 13. amandmana, kojim se ukida ropstvo, a crnci postaju slobodni. Na posljetku, treća tema, i ona koja je na prvi pogled najmanje očita, je sama politička scena Washingtona, i način na koji je ona funkcionirala (a funkcionira i danas). O Spielbergu se može reći svašta, ali malo tko osim njega može krenuti u ovakav pothvat i simultano ‘žonglirati’ s tri teška i duboka sloja priče. A za to mu treba pomoć najboljih.
Teško je nastaviti priču o ovom filmu, a ne spomenuti Daniel Day-Lewisa. U Spielbergovoj glavi je, od početka projekta, za glavnu ulogu postojao samo on, a i meni je teško zamisliti bilo koga drugoga kao Lincolna. Ovaj prvoklasni umjetnik, poznat po tome što uloge bira iznimno pažljivo, a kada ih jednom izabere, potpuno im se preda, još jednom je dokazao kako je jedan od najvećih dramskih glumaca na svijetu. Sve u njegovom liku, od glasa i stasa do tihih pogleda koji govore više od tisuću riječi, sve je apsolutno perfektno. Lewis ne izlazi iz svoga lika niti na trenutak, ne dopušta da njegov Lincoln, u Americi poznat i pod nadimkom “Pošteni Abe”, izgubi bilo koju od svojih vrlina, portretirajući ga gotovo kao božansko biće, bezgrešnog u svakom duhovnom i moralnom pogledu i podložnom tek ponekim svjetovnim problemima. I kada na kraju filma hoda kroz dugački hodnik, lagano pogrbljen i izmučen svim teretom koji je morao ponijeti da bi drugima bilo bolje, tek onda je uistinu najveći, persona koja je daleko iznad svih niskih strasti i jeftine demagogije, pred kojom njegovi istovremenici izgledaju tek kao uplašeni i prevrtljivi zečevi.
Premda je Abe poginuo prije više od 150 godina i teško je reći točno kakav je bio, mogu sa sigurnošću reći da ga nitko nikada nije portretirao ovako vjerodostojno kao Daniel Day-Lewis, a vjerojatno nikada niti neće. On jednostavo u filmu JEST Abraham Lincoln! Minucioznost prilikom pripreme za ulogu mu se još jednom u potpunosti isplatila, a ako ovaj film treba pobijediti u nekoj od 12 kategorija u kojima je nominiran za Oscara, onda to zasigurno treba biti ona za najbolju mušku ulogu.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=KJVuqYkI2jQ[/youtube]
Spielberg u povijesnom formatu pliva kao riba u vodi. “Šindlerova lista”, “Amistad” i “Munich” su mu tako među najboljim filmovima, te je bilo za očekivati da će i u ovom prikazu dati najbolje od sebe da na autentičan način prikaže povijesne ličnosti i njihovu borbu. Zato svojeg Lincolna prikazuje u najboljem mogućem svjetlu, potpuno izbjegavajući nekakvo lažno uljepšavanje, i puštajući ga da bude onakav kakav je uistinu i bio. U isto vrijeme, kroz film prodefilira oko 50-ak drugih likova, koji svi imaju svoju ulogu, koliko god ona malena bila. Od vjerne Lincolnove žene Mary (Sally Field) i sinova Roberta (Joseph Gordon-Levitt) i Tada (Gulliver McGrath), preko čangrizavog ali poštenog kongresnika Thaddeus Stevensa (Tommy Lee Jones) do pretvrtljivih političara iz svih slojeva društva, svi slažu slagalicu jednog posebnog vremena, vremena kada se u isto vrijeme vodila krvava borba na bojištu, ali i ona žučna u Kongresu. Dalje>>