Upoznajte najzaslužnijeg čovjeka za proboj regionalne scene u susjednu nam Italiju.
Mislim, vi ste stvarno pionir u svemu tome. Iskreno ne znam nikoga tko je prije vas u Italiji radio takav obim posla u promociji ovdašnje glazbe izvan tih naših geografskih i jezičnih granica. Nadam se da vas vaši prijatelji ne smatraju uvrnutim zbog toga.
Marco Valvassori: Znate, Trst je oduvijek bio prilično desničarski orijentiran zbog svoje blizine Balkanu. Većina Tršćana pozna Hrvatsku isključivo kroz kampove u Istri i, nekad, jeftine restorane preko granice i to je to. Zahvaljujući tome što sam već šest godina u ljubavnoj vezi imao sam priliku vidjeti više od tog uobičajenog stajališta i primijećujem što se u stvarnosti događa. Moja prvotna ideja bila je da učinim prvi korak i poderem taj imaginarni granični zid zajedno s prijateljima i zaljubljenicima u glazbu koji nisu imali šanse iskusiti to što se uistinu događa. Reakcije su jako dobre, ali tu još ima puno posla za učiniti.
Također organizirate talijanske turneje za glazbenike iz regije. Ispravite me ako se varam, Stray Dogg i Ana Ćurčin su bili prvi, a trenutno organizirate stvarno pohvalnu turneju za Lovely Quinces, desetak koncerata, zar ne?
Marco Valvassori: Sve je počelo s gigovima u Trstu. Bio sam dio umjetničke direkcije malog, ali ugodnog kluba koji se zove “Murphy’s Meeting Point” i koji je nažalost u međuvremenu promijenio vlasnika. Iz regije sam doveo Saru Renar Lovely Quinces i NLV, dok su Ana Ćurčin, Irena Žilić i Stray Dogg svirali u drugim klubovima. Entuzijazam publike bio je toliko jak da sam odlučio cijelu stvar podići na novi nivo, tako da samo otvorio svoju agenciju “Valva Booking & Promotion” i složio zadovoljavajuće turneje za Stray Dogg prošlog svibnja; šest koncerata u šest dana, a pomogao mi je jako dobar prijatelj Vittorio iz Sora kraj Rima, također veliki štovatelj scene. I stvar je funkcionirala dobro. Sada radim na turneji Lovely Quinces za listopad i studeni. Osam koncerata u sjevernoj Italiji i Sardiniji su već potvrđeni, a dovršavaju se pregovori za još četiri nastupa u centralnoj i južnoj Italiji. Jako volim glazbu Dunje Ercegović i njene scenske nastupe, mislim da će biti zabavno na turneji.
Radite i vice-versa stvar, mislim promovirate Fugu MANGO, koje su nastupili na INmusicu, a volite, po mom mišljenu i izvrsne i originalne zapadnoeuropske izvođače u ovom trenutku kao što su nizozemski My Baby.
Marco Valvasorri: Zahvaljujući radu i suradnji s glazbenicima iz regije upoznao sam se sa solidnim brojem dobrih promotora koji dovode puno izvrsnih bendova na Balkan. Tako da smo počeli zajedno raditi i po pitanju sessiona i koncerata. U potpunosti se slažem za My Baby. Kakav je to bend! Mislim da sam jedan od rijetkih koji je snimio njihov unplugged session, općenito gledano. Talijanska publika izvrsno reagira i na njih. Moj sljedeći san je organizirati festival ovdje u Italiji sa svim tim izvrsnim glazbenicima koje sam upoznao. I vjerujte da ću to i učiniti.
Možete li navesti i neke talijanske bendove ili autore koji bi mogli biti interesantni ovdašnjoj publici koja prati bendove o kojima smo pričali. Neke koji su u stanju prenijeti originalne autorske osjećaje južno i istočno od Trsta i da budu prihvaćeni od ovdašnje publike koja gali ljubav prema kantautorskom izričaju?
Marco Valvassori: Od talijanskih bendova bih izdvojio Comaneci, izvrsni folk duo iz Ravenne, zatim tu je Bob Corn, kantautor koji je svirao s Bonnie Prince Billy i Billom Callahanom, The Academy iz Trsta i Any Other iz Verone.
I za kraj kad vas možemo očekivati u našim krajevima, na koncertima u Zagrebu ili Beogradu?
Marco Valvassori: U Beograd dolazim 7. i 8. listopada na jesenje izdanje Indirekt Festival. Nemam planova za skorašnji dolazak u Zagreb u ovom trenutku. Želio bih vidjeti koncert Explosions In The Sky, a također sam načuo da bi se My Baby mogli uskoro vratiti, što bi bila idealna prilika za dolazak.