Test prvog koncerta uspješno je položen u četvrtak u dvorištu Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu.
Prohladna zagrebačka večer, barem pretanko odjevenom potpisniku ovih redaka, nije bila baš najidealnije ‘vrijeme radnje’ za promociju prave ljetne ploče kao što je prvijenac marisola „Žene mape“. S druge strane, savršeno se poklopilo da su Erol Zejnilović i Josipa Granić upravo u četvrtak po prvi puta nastupili s čitavim bendom, što je njihov mango pop ‘odvelo s plaže’ i učinilo puno čvršćim i masivnijim od onog na albumu. Zasluge za to ponajviše pripadaju Erolu koji je akustaru zamijenio električnom gitarom, dijelom i činjenici da su elektronske podloge i programirani beatovi gurnuti u drugi plan.
Nastup u dvorištu Akademije likovnih umjetnosti otvorili su malo nesigurno, posebno u naslovnoj pjesmi na kojoj im se pridružila violinistica Lucija Stanojević. Svakom idućom izvedbom, međutim, bili su sve opušteniji i sve bolji pa zagrebačkoj koncertnoj premijeri marisola u konačnici možemo dodijeliti dosta visoku ocjenu. To ne treba čuditi uzmemo li u obzir da se na njihovom debiju našlo nekoliko stvari koje gotovo da nije moguće pokvariti, koje bi zvučale dobro u bilo kakvom aranžmanu.
Jedna od takvih svakako je čeznutljiva „Sidro“ koja me sinoć jako podsjećala na Everything But a Girl, uz synthove kakve biste mogli naći na prašnjavim vinilima Boe. Studijski izvornik nadmašila je i „Molim, hvala, oprosti“, te posebno skladbe bržeg tempa poput „Trio de Janeiro“ i dvaput odsvirane „Dijete“ koje su mi na „Žene mape“ bile manje zanimljiv dio priče, dok su ovom prilikom predstavljale i najimpresivnije trenutke koncerta. „Dijete“, pjesmu koja bi se dobro uklopila i na posljednji album Sare Renar, ponovili su na kraju bisa i prostor ispred pozornice pretvorili u pravi plesni podij, podigavši većinu okupljenih iz stolica koje su i u četvrtak bile neizostavni segment koncerta.
Nekoliko redaka vrijedi posvetiti i ekskluzivama, točnije neobjavljenoj „Kokosi“ koja mi nije baš sjela usprkos određenoj sličnosti s radovima vječnog mi favorita Jonathana Richmana, i dvjema obradama u kojima su zagrabili iz manje poznatog, danas čak i prilično zaboravljenog ogranka yu-popa. Soulom obojanu „Mirno idem krivim putem“ sarajevske Rezonanse odveli su u power pop vode, a iz naftalina su izvukli i „Sama“ grupe VIA Talas koju su sačinjavali budući basist EKV-a Bojan Pečar i pjevačica Mira Mijatović, nesretna princeza beogradskog novog vala i kći svojedobnog predsjednika Jugoslavije Cvijetina Mijatovića.
Za kraj, treba spomenuti i ostatak proširene postave marisola – o fenomenalnom bubnjaru Jerku Jurinu pisao sam nedavno u izvještaju s nastupa Trokuta, Marino Vinja se osim basom bavio i synthovima, dok se prateća vokalistica Katarina Matković fino nadopunjavala i ‘čuvala leđa’ Josipi, jednoj od najboljih pjevačica na našoj sceni. Zahvaljujući njima, dobili smo možebitni uvid u ono u što bi u budućnosti mogla prerasti glazba marisola, pod uvjetom da u istom ili sličnom sastavu nastave raditi i na novim materijalima. U svakom slučaju, ovaj test su položili!
*Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.