Mick Jagger, Joss Stone, Dave Stewart, Damian Marley i A. R. Rahman osnovali su grupu SuperHeavy i objavili istoimeni album.
Mick Jagger je rođeni rock frontman, njegovo scensko kreveljenje i imidž okorjelog fakera s punim su pravom sablažnjavali puritance prije sto godina, dok je rock još uvijek bio prepoznavan kao Sotonino sjeme. Mick Jagger, s druge strane, nikad nije znao pjevati. I stoga je prava šteta što se u projektu SuperHeavy istaknuo kao glavna faca pred mikrofonom, zasjenivši anđeoski glas Joss Stone i nepatvorene jamajčanske poklike Damiana Marleyja, najmlađeg sina slavnog Boba.
To je prvi i osnovni problem albuma „SuperHeavy“, ove zanimljivo posložene supergrupe. Ono što je Jagger učinio od „One Day One Night“ i „Never Gonna Change“, gdje je uz minimalnu glazbenu pratnju pokušao načiniti neku novu „Angie“, može se nazvati jedino – zločinom. Tamo gdje je njegov vokal uklopljen u ravnopravnu raspodjelu između Stone, Marleyja i indijskog glazbenika Rahmana, primjerice u „Unbelievable“, „Rock Me Gently“ i „I Don’t Mind“, stvar donekle funkcionira.
Druga slaba točka „SuperHeavyja“ je neinspiriranost Dave Stewarta, nekadašnje polovice Eurythmicsa. Njegov gitaristički doprinos albumu zvuči poput nedovršenih skica prvog demo-materijala kakvog nadobudnog tinejdžera. Glazbenik njegova ugleda ovakve jednolične gitarističke aranžmane, kakve nalazimo u svih dvanaest pjesama, može smisliti u jedno popodne, a vjerojatno je tako nekako i bilo. Jedino je u „I Don’t Mind“ uspio odsvirati nešto nadahnuto.
Nekoliko reggae momenata, kakvi se pronalaze u naslovnoj „SuperHeavy“, „Miracle Worker“ ili „Beatiful People, u kojima glavnu riječ vodi Damian Marley, ponajbolji su trenuci ovog albuma. Marley se poslužio vlastitim šprancama koje je već upotrijebio na lanjskoj studijskoj suradnji s američkim reperom Nasom, s kojim je snimio odličan album „Distant Relatives“. Ovaj glazbenik koji je trenutačno u punoj kreativnoj snazi trebao je dobiti slobodnije ruke na ovom projektu, pa bi „SuperHeavy“ ispao kudikamo uzbudljivijim komadom plastike.
Album donekle spašava i iznenađujuće kompatibilna vokalna suradnja Joss Stone i A. R. Rahmana. Preklapanje njihovih glasova, recimo u „Satyameva Jayathe“, izaziva u slušatelju samo još veći žal što Sir Mick Jagger nije mogao obuzdati svoj ego i dopustiti ostalima da malo više provire iza njegove ogromne sjene. Kad bi im to, u sekundama dekoncentracije, i dozvolio, nastale su sasvim slušljive pjesme „I Can’t Take It No More“ i završna „World Keeps Turning“ u kojoj je Joss Stone konačno malo zraka dobila.
Album „SuperHeavy“ vjerojatno je imao za cilj spojiti glazbene tendencije svakog pojedinog člana u jednu suvislu cjelinu, no dobiveni rezultat je produkcijska zbrka bez glave i repa. Površno odrađeno, nedovoljno razrađeno i nepamtljivo.
Ocjena: 5/10
(A&M/Universal, 2011.)