Na ovogodišnjem Subversive Film Festivalu u Zagrebu kroz pet projekcija u kinu Europa prikazana je dokumentarna serija ‘The Untold History Of The United States’ redatelja Olivera Stonea koji je ujedno i gost Festivala.
Po tome kako Stone analizira situaciju, J. F. Kennedy je sa svojim kabinetom stalno bio u situaciji koja je više izgledala kao izbjegavanje puča od strane tvrdokornog i militantnog vojnog vrha bivšeg predsjednika Eisenhowera, i otvorenog sukoba sa Sovjetima, gdje ispada da mu je Hruščov, u jednako tako nepogodnoj situaciji u svojoj zemlji još bio i istomišljenik u tome da nuklearni rat mora biti spriječen. Jimmy Carter nije imao previše prostora za djelovanje, nakon Nixona i Forda, kao što je Barack Obama došao na vlast nakon Georgea Busha mlađeg koji je Bijelu kuću napustio usred velike ekonomske krize i s najmanjom popularnošću među narodom.
Stone se također u velikoj mjeri bavi i militantnom ideologijom SAD-a za koju kaže kako je samo djelomično uzrokovana postojanjem komunističkim režimima, dok je ustvari iza kulisa konstantni rat s Trećim svijetom i njegovom istinskom borbom za emancipacijom, a dokaze podastire u brojnim sukobima koji su uslijedili u periodu Hladnog rata i koji su nastavljeni i danas, dvadeset godina pošto što je glavni oponent, tj. SSSR taj rat svojim raspadom izgubio.
Evaluaciju točnosti svega onoga što se navodi u seriji „The Untold History Of The United States“, gleadno iz naše perspektive, najlakše je postići iz poglavlja u kojima se Stone dotiče nama poznatih stvari kao što su Nesvrstani, Tito, Socijalistička Jugoslavija i njen raspad. U kontekstu moderne svjetske povijesti, dao ‘nam’ je sasvim dovoljno prostora, bez imalo napuhavanja stvari ili pak sakaćenja bitnih činjenica.
Teorije urote su ono čime se Stone nije bavio, čime je više dao na vjerodostojnosti serijala, jer je imao dovoljno posla i u samom nizanju događaja koji svaki za sebe otkriva dio slagalice uzročno-posljedičnih veza. Tako da je dobro procijenio da bavljenje nevidljivim, spekulativnim i nikad potvrđenim samo može dovesti u situaciju da se od šume ne vidi stablo, a to mu nije bila namjera iako naziv serije upućuje da se upravo radi o tome. De facto, riječ je o ispričanoj i poznatoj povijesti, počevši već od povijesti II svjetskog rata kojim se bave prve dvije epizode, jer svakome tko je i ovlaš izučavao povijest je jasno da je Hitlerova ratna mašinerija slomljena u Sovjetskom Savezu, a ne s „Danom D“. U američkim povijesnim udžbenicima naravno piše potpuno drugačije zbog čega se Stone upravo i upustio u ovako opsežan zadatak jer je bio frustriran onim što američki učenici i studenti i dan danas uče u školama.
Ne stječe se dojam da redatelj zaziva revoluciju, već je samo u ulozi povjesničara koji zaključuje kako je zbog militantne politike i spram vlastitog stanovništva Amerika gotovo pa uništila ljevičarski pokret i misao u svom dvorištu kao niti jedna država na svijetu i da problemi tog disbalansa postaju sve veći. U ideološkom smislu se ne bavi utopijom socijalizma, već upravo utopijom demokracije, što na kraju krajeva i jest tematski okvir kojim se bavi i ovogodišnji Subversive Film Festival.
Oliver Stone ujedno je i gost festivala na kojem će u ukupno četiri dana druženja i tribina sigurno iz prve ruke ponuditi dodatna pojašnjenja i iznijeti osobne stavove koji nam svakako mogu biti od koristi. Jer i mi smo društvo koje je jednu ideološku utopiju zamijenilo drugom. Kao dokaz tu je posljednjih dvadeset godina koje svjedoče da nam taj društveni eksperiment i nije nešto pošao za rukom.
Ocjena: 9/10
(Ixtlan Productions / Showtime, 2013.)