U izdanju zagrebačkog nakladnika Vedisa nedavno su objavljene tri zanimljive i vrijedne knjige o filmu.
Dušan Vukotić, „Priča o zlatnoj ribici i druge filmske karikature“
Posrijedi je zbirka karikatura našeg velikana animiranog filma i dobitnika Oscara za film „Surogat“ (1961), Dušana Vukotića (1927-1998). U povijesti animiranog filma i karikature mnogi su autori bili podjednako uspješni u obje umjetnosti. Međutim, dok se većina animatora karikaturom bavila povremeno, Dušan Vukotić Vud, sineast koji je neizmjerno pridonio međunarodnoj afirmaciji hrvatske i jugoslavenske kinematografije 50-ih i 60-ih godina XX. stoljeća karikaturom se bavio kroz cijelo razdoblje stvaralačkog djelovanja. Na stranicama “Filmske kulture”, Vukotić je prepoznatljivom crtačkom ekspresijom, od 1957. do 1989. stvarao ingeniozne tematske (filmske) karikature, od kojih najveći dio do danas nije izgubio na svježini i ironičnosti, pa i kinematografskoj, kulturnoj i društvenoj angažiranosti i aktualnosti. Sad su prvi put objavljene na jednom mjestu.
Vladimir Vuković, „April u novembru“
Vladimir Vuković (1930-1991) u kulturnjačkim se i filmskim krugovima smatra duhovnim ocem i neformalnim utemeljiteljem skupine redatelja i kritičara koji su u hrvatskoj kinematografiji profesionalno nastupili šezdesetih godina. Beskrajno zaljubljen u film (i u život), Vladek se sa svojim istančanim ukusom, sugestivnim stilom i čvrsto oblikovanim estetskim stajalištima, odnosno kritičarskim i esejističkim opservacijama koje je ispoljavao u tekstovima objavljivanim na stranicama „15 dana“, „Telegrama“, „Filmske kulture“, „Kane“, „Filma“ i drugim listovima i časopisima te sa svojim „filmskim kružocima“, nametnuo kao jedna od najutjecajnijih osobnosti u hrvatskoj kinematografiji druge polovice XX. stoljeća. “April u novembru” na 360 stranica namire Vukovićeve oglede, kritike i promšljanja o filmu i kinematografiji.
Marko Njegić, „FILMoteka“
Marko Njegić (1979.) put je filmskog kritičara za počeo prije desetak godina na stranicama filmskog časopisa “Hollywood”, a na¬stavio je u splitskom dnevniku “Slobodna Dalmacija”, gdje još uvijek ustrajno i sustavno na tjednoj bazi ispisuje impozantnu količinu studioznih novinskih stupaca s filmofilmskom strašću, opipljivim guštom i nepodnošljivom lakoćom skribomanije. „FILMoteka“ (376 stranica), s predgovorom Nenada Polimca, njegova je prva zbirka kritika i eseja.