Marko Ferlan, Josip Šustić, Mario Petrinjak i Luka Čapeta su četiri prijatelja iz Slovenije i Hrvatske trenutno nastanjeni u Beču. Našli su se zajedno iz ljubavi prema glazbi i 2010. Oformili bend ON.
Više informacija o ovoj grupi ne može se naći, čak je i službena internetska stranica osmišljena kao dobra igrarija s puno smisla za humor. Dakle fokus grupe ON jasno je usmjeren na glazbu i isključivo na glazbu, i to instrumentalnu. Što se inspiracije tiče, nebo je limit. Na albumu „Gospodin Oktober“ objavljenom u prosincu prošle godine gruvaju funk, surf, progresivu (kako rock, tako i metal), džezistički se poigravaju s improvizacijama i često ne mare za minutažu skladbe, tj. drže se one floydovske da sve treba trajati koliko treba trajati.
Činjeni ca je da tako koncipirani bendovi i njihovi albumi lako mogu prerasti u egotripsko onaniranje zvukom u dokazivanju svoje superiornosti spram glazbenih sitlova (i manjka konkretne inspiracije koja se nadomješta ‘kilometarskim’ solo dionicama), ali kod ON to nije slučaj. Koliko su zatvoreni u ćeliju svog glazbenog svijeta, toliko i slušatelja puštaju unutra.
S prvom „Primal Fear“ ulaze gotovo filmski, jednako kao što i s posljednjom „Viking“ u sličnoj funk maniri pružaju zaokruženu notu albuma „Gospodin Oktober“. Nakon „Primal Fear“ širi se polje djelovanja prema rock ambijentali s „Godspeed“, koju izvrsno režu sa „Strange Surfer“ na koju apsolutno ne bi imali što prigovoriti ni The Bambi Molesters. No središnji dio pripada tehničko-stilski zahtijevnoj „Adventure Time“ u kojoj se otpuštaju svi ventili jer u 12 ‘maratonskih’ minuta u koliziji je gotovo svaki popularni glazbeni stil, a sve je upakirano u prepoznatljivi riff-patern koji svako malo služi kao marker slušatelju da nije došlo do promjene pjesme iako se zvuk svako malo potpuno zaokrene. Istinski dobro dočarana audio avantura po globusu koja s uvodom naredne „Song For The Mountains“ završava u Africi da bi se nešto kasnije obrela u meditativnoj sferi odmjeravanja svakog odsviranog tona i polako u svojih deset minuta krenula prema dinamičkoj katarzi.
Produkcija je također veliki plus ovog albuma snimljenog u zagrebačkom Kramasonik studiju. Zvuk je lijepo i prezentno oblikovan, kao što je zanatski obojan poštujući povijesna razdoblja određenih stilova. Tko uživa u onome što rade grupe Chui i Bonebomb, svakako bi trebao obratiti pažnju i na ON. Naravno cijeli album je dostupan na Bandcampu.
Ocjena: 8/10
(Samizdat, 2014.)