Ovaj tjedan objavljene su nominacije za ovgodošnju nagradu Oscar, pa donosimo pregled nominiranih ove godine u kategoriji najboljeg filma. Glavni favoriti ovogodišnje utrke su ‘Roma’ i ‘Green Book’, a mi smo složili listu osam nominiranih za najbolji film, poredanih od najgoreg do najboljeg prema izboru našeg portala.
8. “A Star Is Born”
Remake remakea remakea klasične holivudske priče o zvijezdi u usponu koju u posljednjoj inačici glumi planetarna superzvijezda Lady Gaga u režiji debitanta, njezinog glumačkog partnera Bradleyja Coopera prije nego što su nagrade ove sezone počele biti dodijeljivane slovio je kao jedan od glavnih favorita u ovogodišnjoj oskarovskoj trci, ali zatim su uslijedili porazi na Zlatnim globusima i Critics’ Choice, a na koncu je Cooper ostao i bez redateljske nominacije što mu je prilično umanjilo šanse za osvajanje nagrade za najbolji film. No i bolje je tako, budući da je riječ o još jednom saharinskom prožvakivanju poznatog terena u kojem su glumačke izvedbe čak i jače od svih ostalih elemenata filma.
7. “Bohemian Rhapsody”
Film koji je podijelio mišljenje javnosti jedne je oduševio izvedbom Ramija Maleka u naslovnoj ulozi Freddieja Mercuryja, dok su mu drugi prigovarali kako je nadahnut poput članka o bendu na Wikipediji. Ipak, “Bohemian Rhapsody” je unatoč svim predviđanjima zabljesnuo na dodjeli Zlatnih globusa gdje je nagrađen za najbolju dramu, a Malek je odnio trofej za najboljeg glumca u drami. No, kako stvari stoje, na Oscarima će teško ponoviti ovaj uspjeh. Izostala je redateljska nominacija, a Maleku se u glumačkom srazu na putu nalazi trenutni favorit Christian Bale. Je li došlo do promjena u odnosu snaga svjedočit ćemo u nedjeljnoj noći kada se dodjeljuju nagrade Udruženja glumaca.
6. “Black Panther”
Film Ryana Cooglera već je postigao neviđen uspjeh kao prvi film o superjunacima koji se uspio izboriti za oskarovsku nominaciju za najbolji film. Najočitija razlika između “Black Panthera” i dosadašnjih Marvelovih filmova vidljiva je već na prvi pogled. Priča o prvom crnom superjunaku u kojoj su gotovo svi likovi crnci, a radnja je smještena u fiktivnu afričku zemlju Wakandu, koja se razvila bogatstvom temeljenim na vanzemaljskoj tehnologiji, ali skriva to od ostatka svijeta, revolucionarna je sama po sebi, ali donosi i neke suptilnije pomake koji “Black Panther” čine boljim od velike većine ostalih Marvelovih izdanja.
5. “Roma”
Film “Roma” meksičkog redatelja Alfonsa Cuaróna trenutno ima, prema našoj procjeni, najviše izgleda za slavlje na ovogodišnjoj ceremoniji iako dosadašnja povijest Oscara nije bila previše naklona filmovima na stranom jeziku, crno-bijelim uradcima ili pak Netflixovim izdanjima. Ako Cuarón obrani staus favorita u trci za najboljeg redatelja bit će to peta pobjeda meksikanaca u posljednjih šest godina u toj kategoriji. Kritika je “Romu” ekspresno proglasila najboljim Netflixovim filmskim proizvodom ikad, filmom godine i uratkom za sva vremena, a nije teško vidjeti zašto. Svaki kadar u ovome filmu je remek-djelo filmske fotografije (koju, uzgred, potpisuje sam Cuarón), svaka scena odiše crno-bijelom nostalgijom koju autor priziva iz svojih sjećanja na djetinstvo u posveti sirotoj spremačici čiju priču o najtežim danima mladosti prati kroz dva sata ovog filma. Bez nekog snažnijeg narativa i razrade likova koja je u ovom slučaju otežana jer glavna junakinja koju igra Yalitza Aparicio uglavnom šuti i ništa ne otkriva, film može djelovati poput tek doista lijepe razglednice ili poput ukusnog deserta bez nutritivne vrijednosti. Jest, lijepo je gledati ga i neće vam biti žao vremena, ali film treba biti više od toga.
4. “The Favourite”
Redatelj Yorgos Lanthimos dosad je širu publiku u jednakoj mjeri zabavio i zbunio svojim filmovima “Lobster” i “The Killing of a Sacred Deer”, a s deset nominacija u ovogodišnju oskarovsku utrku ulazi uz bok “Romi” kao najnaoružaniji. Ova začudno kadrirana povijesna dramedija nošena je snažnim izvedbama triju glumica Olivije Coleman, Emme Stone i Rachel Weisz koje su se sve okitile nominacijama. Priča o odnosu moći i emocija na dvoru kraljice Anne vrckava je i kvalitetno izvedena, a Lanthimos je nominaciju za najbolji film podupro i onom redateljskom, što “The Favourite” čini ozbiljnijim konkurentom, iako je na dosadašnjim dodjelama gubio od “Green Book” i “Rome”.
3. “Green Book”
Riječ je o ekranizaciji istinite priče u kojoj glavne uloge tumači jak glumački par koji čine Viggo Mortensen kao Tony “Lip” Vallelonga, pomalo mafijaški tip i bivši izbacivač te Mahershala Ali kao pijanist “Doktor” Don Shirley, a autor scenarija je Tonyjev sin Nick Vallelonga. Mortensen još jednom pokazuje kako mu ni jedna uloga koja se na papiru čini netipičnom za njega nije problem, već mu dapače daje tek još jednu šansu da zabljesne svojim umijećem i svakako se može nadati nominaciji za glavnog glumca, dok Ali u ovom trenutku u kladionicama slovi kao favorit za najboljeg sporednog glumca. Uspije li mu pobijediti, u samo tri godine će se okititi drugim Oscarom u ovoj kategoriji, čime će uz Christopha Waltza postati jedini glumac kojemu je to uspjelo u posljednjih deset godina. Ako mu se za ulogu u “Moonlight” za koju je prvi put nagrađen moglo prigovoriti da je proveo premalo vremena na platnu kako bi je zaslužio, za “Green Book” bi se moglo ustvrditi suprotno, tj. da je riječ o glavnoj ulozi, no neupitno je da je posao odradio na razini zadatka.
2. “BlacKkKlansman”
Zvuči gotovo nevjerojatno da je legendarni filmaš Spike Lee tek sada priskrbio svoje prve nominacije za najboljeg redatelja i najbolji film. To mu je uspjelo filmom “BlacKkKlansman”, nevjerojatnom istinitom pričom o crncu koji se telefonski infiltrirao u Ku Klux Klan. “Klansman” svakako spada u gornji dom Leejevih uradaka, a osim dviju glavnih nominacija zasluženo se našao u značajnoj utrci za najbolju montažu i adaptirani scenarij. Adam Driver zadovoljit će se nominacijom za najboljeg sporednog glumca, a jazz glazbenik Terrence Blanchard natječe se sa izvrsnim fusion soundtrackom u kategoriji najbolje izvorne glazbe.
1. “Vice”
Christian Bale i Amy Adams kao Dick i Lynne Chaney, Sam Rockwell kao George W. Bush i Steve Carell kao Donald Rumsfeld u političkoj biografiji koju je režirao Adam McKay, filmaš koji se prije tri godine natjecao za Oscare s dinamičnom pričom o slomu burze “The Big Short”. “Vice” nije jednako oduševio sve kritičare, što se odrazilo na njegove ocjene na stranicama kao što su Rotten Tomatoes i IMDb. S druge pak strane Todd McCarthy, glavni kritičar jednog od najjačih filmskih časopisa, The Hollywood Reporter proglasio je “Vice” najboljim filmom godine, a i mi ga izdvajamo kao najbolji u ovogodišnjoj sveukupno slabašnoj konkurenciji od osam naslova u oskarovskoj utrci za najbolji film.