Pozornica uređena kao veliki salon u kući dobrostojećih hipija, sa zavjesama što vise sa stropa, praznim okvirima za slike na zidovima, škrinjama i kutijama, izraubanim puhačkim glazbalima, nekoliko jednakih stolnih svjetiljski crvenoga sjenila. Sagovi, prekrivači. I jedan visoki podstavljeni stolac s naslonom, za pjevača. Shabby chic. Ugodno. Prostrano, a intimno.
U Valjka, ogromne zasluge za protočnost pripadaju Rahimovskom, uz Željka Bebeka najboljim pjevačem u povijesti ovdašnje (SFRJ) rock scene. Ne govorimo sad o pjevačima-osobnostima, onima koji osvajaju zovom karizmatične individualnosti i koji su istovremeno autori pjevanoga te strasno daju sebe, oni koji nas uvjere da iznose vlastitu priču, kao primjerice Branimir Johnny Štulić ili Edi Maružin. Govorimo o pjevačima-pjevačima, onima koji mogu otpjevati što god, ali su pritom sposobni kroz svoje biće provući tuđe tekstove i interpretirati ih s jakom i točnom dozom emocionalnosti. Oni, jasno nam je, pjevaju tuđe pjesme, no na najbolji mogući način, baš onako kako je autor zamislio, pa još i bolje, jer se autora, bit će, ne smatra kompetentnim pjevačem. Rahimovski u paru s Husom i Bebek u paru s Goranom Bregovićem, za vrijeme Bijelog dugmeta, u tome su do danas nenadmašeni.
Lišene produkcijskog tereta, uglavnom power-hard-pop viška dodanog na studijskim snimkama – u korist, valjda, dopadljivosti, privlačnosti „masovnome uhu“ – „Zastave“, „Nakon svih godina“, „Sjaj u očima“ i ine numere iz „srednjestrujaške faze“, u akustično-strujnim izvedbama otkrivaju se kao krasne, inteligentne pop-rock pjesme čiju zaokruženost, dorađenost i vrijednost doseže malo koji Valjkov suvremenik (što zahvaća vrlo široko). Jedan od najstarijih u Lisinskom izvedenih naslova, polumušta sklepotina „700 milja od kuće“ otprilike je rang koji doseže najveći dio suvremenije rock proizvodnje, o popu da i ne govorimo, a posrijedi je pjesmuljak što pripada najbedastijima u Valjkovu, odnosno Husovu četrdesetgodišnjem (!) opusu.
Za razliku od spomenutih predstavnika „zrele faze“, u sadašnjoj, sredovječno smekšanoj (treća dob je na pragu) obradi slabije prolaze pjesme koje i danas živo iskre sa studijskih snimaka energijom nedeficitnih mladića u dvadesetima, kao što su „Neda“, „Vruće igre“, „Javi se“, „Kao ti“, „Uhvati ritam“…
Fantastično spreman Aki, suzdržano funkcionalni Hus, mahom predan ritam gitari, približno jednako diskretan i funkcionalan „prvi gitarist“ Marijan Brkić te, uz Akija najrazigraniji član, Berislav Blažević, koji je s tipaka što Hammonda što pijanina izvlačio zanimljive neshematske vragolije, eventualno uz dvije prateće pjevačice koje su bile smještene s publici desne strane pozornice, bili bi, čini se, posve dostatna ekipa da na ovakvom koncertu predstavi najbolje što Valjak trenutačno može ponuditi u glazbenom smislu.
U Lisinskom, začudo i nažalost, nije funkcioniralo ono što bi se očekivalo kao najveća prednost, a to je zvuk. Ponajprije, preglasan poluakustični bas Zorislava Preksaveca naprosto je pojeo pola zvučne slike. Uz dodatak također muklo ozvučenih bubnjeva Dalibora Marinkovića, bubnjara sklonijeg power-nabijanju negoli igralačkom istraživanju, cjelina se, kako je koncert odmicao, sve više doimala razmjerno bezobličnom zvučnom masom u kojoj su se individualni doprinosi prerijetko razaznavali. Nekolicinu gudača jedva da se katkad čulo, a ni prinesak dodatnog udaraljkaša nije bio osobito zamjetljiv. Zvuk je, empirijski iskušano, bio podjednako mutan posvuda u dvorani. I što dalje od početka, činilo se da je i nesretni bas, i sve ostalo, sve glasnije, a time i sve teže slušljivo.
No je li taj nedostatak naškodio koncertu? Za većinu posjetitelja, nimalo. Na Akijev poticaj publika je poustajala, pjevala je i na njegov znak i bez njegova znaka, ljuljalo se, plesalo, razvila se prava, vesela fešta. U cjelini, bilo je k’o grom. Događaj za pamćenje, bendu i nazočnim poklonicima. Lisinski je osvojen. Pretpostavke za ponavljanje priče, recimo, nagodinu, su ostvarene.
Ipak, propuštena je prigoda da se akustično podatan prostor Lisinskoga, njegova mogućnost tišine kao moćne podloge, kao i imidž prostora za slušanje, iskoristi za ostvarenje male svečanosti glazbe gdje će u odličnim pop skladbama biti pronađene i iz njih izvučene nijanse, pojedinosti, skrivena blaga, koji u ovakvoj masivnosti, makar i bezstrujnoj, ne dolaze na vidjelo. Husove pjesme to svakako zaslužuju.
(Velika dvorana KD Vatroslava Lisinskog, Zagreb, 17. prosinca 2014.)