Nedavno se, nakon Breivikovog masakra i ekstremnih političkih uvjerenja, u jednim dnevnim novinama potegla rasprava o tome što slušaju nacisti. Donosimo drugi i posljednji nastavak feljtona na tu temu, iz pera našeg novinara Nevena Fitnića.
U Americi je u devedesetima također došlo do uspona muzičke neonazi scene, s tim da su RAC i NSBM bendove zamijenili takozvani “hatecore” bendovi. Iako je hatecore početkom devedesetih bio odrednica za dio newyorških hardcore bendova – protuteža tada popularnim “pozitivnim” straight edge bendovima Gorilla Biscuits i Chain Of Strength – kao što su Sheer Terror, SFA ili Neglect, termin se ubrzo počeo koristiti za neonazi hardcore/metal bendove kao što su Bound For Glory, Bully Boys i Blue Eyed Devils. Pod krovnom ogranizacijom Hammerskin Nation, svojevrsnog pandana evropskog Blood & Honoura, američka neonazi scena je s vremenom postala sve ekstremnija, više nego njihovi prethodnici iz osamdesetih.
Dok su se primjerice No Remorse držali revizionističke strane povijesti 2. svjetskog rata u pjesmi “6 million lies”, Bully Boys su otišli korak dalje i otvoreno slavili holokaust u pjesmi “6 million more”, a robijanja članova Skrewdrivera i Skullheada zbog nasilja i izazivanja rasne mržnje se čine kao kamilica naprema robijanju američkih Hammerskinsa zbog rasno motiviranih ubojstava i oružanih pljački. Iako je scena i dalje u dubokom undergroundu, s pojavom interneta je postala dostupnija za svakog zainteresiranog, a posebno su zanimljive pojave poput Prussian Blue, benda/projekta koji se sastoji od dvije djevojčice koje pjevuše pjesme o arijevskom ponosu i obrade Skrewdrivera, čime izdavači white power muzike targetiraju na tinejdžersku publiku. Poprilično različito od agresivnih zvukova klasičnih RAC bendova.
Ipak, možda i najsličniji izvođačima s naših podneblja je češki pjevač Daniel Landa. Na spotu na Youtubeu, prije početka pjesme, dok na stageu vijore zastave i mačevi, Landa drži govor kako njega i njegovu publiku često optužuju da su fašisti, a oni su tek češki patrioti koji se svojih uvjerenja ne misle odricati. Zvuči kao nešto rečeno na jednom koncertu u Maksimiru? Daniel Landa je počeo karijeru krajem osamdesetih u prvom češkom Oi! bendu Orlik. Antikomunistički i nacionalistički orijentirani Orlik su se deklarirali i kao antifašistički bend (jer su fašisti okupirali Češku tijekom 2. svjetskog rata, pa je to nespojivo s njihovim patriotizmom), ali su među svojim pjesmama imali i par kontroverznijih skladbi usmjerenih protiv čeških Roma, pa su tako u redovima svojih fanova imali i nemali broj čeških nazi skinheadsa.
Nakon raspada Orlika, Landa započinje samostalnu karijeru i postaje jedan od najpopularnijih čeških izvođača. Muzički, riječ je o mješavini čvršćeg rocka s jedne strane (uz primjetan utjecaj kasnijih Böhse Onkelza) i tradiconalne češke glazbe. I dok tekstovi njegovih pjesama između ostalog govore o povijesti, ponosu i ljubavi prema domovini bez većih političkih kontroverzi, Landa u svojim javnim nastupima prigovara pozitivnoj diskriminaciji prema Romima, objašnjava svoju zabrinutost od islama u Europi, sumnja u učinkovitost Europske Unije, spremno stoji na braniku domovine koristeći uobičajenu retoriku klasičnih desničarskih političkih stranaka, te između ostalog, kaže: “Ja sam posljednji koji bi pozivao na nasilje, s druge strane, važno je shvatiti da smo većina i bilo bi dobro da drugi poštuju nas.“ Spot za „Protestsong“ prikazuje ojađeni narod Češke, pritisnut konzumerizmom i lažnim obećanjima političara, kako iz blata izvlači svoju zastavu u potrazi za izgubljenim ponosom. Poznata priča?
I dok se otvoreno nazi bendovi ipak neće pojavljivati tako skoro u mainstreamu, što zbog reakcija publike, medija i izdavačkih etiketa, što zbog zakonskih regulativa, s jačanjem europske desnice je za očekivati porast sve više „patriotskih“ i desničarskih izvođača koji samo pjevaju o „ljubavi prema svojoj domovini“, što bi moglo utjecati na novi val ekstremnijih bendova u undergroundu. Hoće li oni ostati vjerni svojim ideologijama ili će se prilagoditi mainstreamu, kao što su činili gore navedeni bendovi, ostaje da vidimo sami.
Prvi dio feljtona: Povijest glazbene mržnje – Od Johnnyja Rebela do RAC-a