Ćudljiva atmosferičnost elektroničkog prvijenca dua Side Project što rezonira zvučnim podražajima The XX nije nužno najoriginalnija, ali svakako određuje jedan od najsvježijih i najboljih suvremenih hrvatskih debitanskih albuma ‘Things Which No One Else Should Know About’.
Imamo li jedan od najboljih debitantskih albuma u hrvatskoj anglofonoj produkciji? 19-godišnji Anja Papa i Luka Vidović, osim što su nekoga dobrano slagali po pitanju godina, ne zamaraju se trivijalnostima i banalnostima prosječnog adolescenta. Njihova lirska tema prodire duboko u izvornu spoznaju odnosa kroz osjetilnost. Upravo je ona kao okosnica prvijenca opisana šokantno zrelim sličicama, dajući mu vrlo erotske, a opet ni u jednom trenutku jeftine opise krajobraza tijela i najintimnijih zakutaka ljubavi. No ta ljubav mladih simbolista preplavljuje i obuzima daleko iza granica agresije karnalnosti: koža i krv tako bivaju dominantnim motivima u poetici Side Projecta. Bol iziskuje pomoć i spašavanje, a spašavanjem druge polovice spašavamo – sebe.
Iako su se u ranijem intervjuu za Ravnododna.com opisali kao graveyard pop, implicirana isklišejizirana sladunjavost i patetika ovdje nisu primjenjive u svoj ćudljivosti od trinaest postaja. One odjekuju spomenutim britanskim trojcem, kao i američkim majstorima melankolije Interpolom čije se gitare prepoznaju na trenutke . No Side Project iako jest ćudljiv i atmosferičan, ni na trenutak nije melankoličan i utopljen u sebe. Odraz je to prvenstveno vokalnog kontrasta: staložene i samouvjerene Anje u opreci s Lukom koji pokazuje neočekivani raspon emocija, od fokusiranosti do mahnitosti, komplementiranih različitim vokalnim registrima od baritona do tenora.
Modularni sintesajzer dream pop albuma oblikuju komorna glamuroznost i slojevita produkcija. Međutim, klupski 4×4 ritam generira mu puls koji oscilira u svojoj snazi, oviseći o razini senzacije o kojoj se u danom trenutku pripovijeda, odnosno pjeva tako da sva ‘sanjivost’ ne prerasta u shoegazersku monotoniju što bi bio očekivani moment unutar estetike sličnih bendova. Ovdje se služe distorzijom kao sredstvom katalizacije, čega su najbolji primjer „Everything Stops“ i „Alive“ emblematičnih modulacija i teških ‘dropova’. Harmonijski krugovi i melodijske linije svježiji su i od stranih pandana što potvrđuje dinamiku Side Projecta kao dua koji je dodatno animiran i dinamiziran promišljenim gostovanjem pulske pjevačice Nikol iz indie folk benda NLV („Unify“ i „12“). „Things Which No One Else Should Know About”odlično balansira svoju instrumentalnu slojevitost koja će se uživo moći nadograditi potencijalno zanimljivim improvizacijama, ne posrćući u tipičnu zamku ponavljanja.
Dvojac samo u kronološkoj adolescenciji očuđuje zrelošću i svježinom lirskog pristupa uobičajenoj tematici i začuđuje finom i zrelom produkcijom u vlastitoj radinosti. Strpljivo i filigranski odrađen prvijenac postavlja visoko ljestvicu nasljedniku prema kojem ne treba hitati jer sada je vrijeme za daljnju demonstraciju jednog od najboljih debitantskih izdanja hrvatske nekomercijalne glazbe.
Ocjena: 9/10
(Samizdat, 2015.)