Finski power metalci svoj su novi album već promovirali u Zagrebu. Ispostavilo se da je ‘Elysium’ puno životniji od njihovih pomalo umornih silueta na pozornici.
Vrijeme velikih power metal himni je očito prošlo, a albuma iz tog žanra koji će neizbrisivo ući u povijest sve je manje kako godine idu. Od Helloweenovog „Keepera“, koji je označio eksploziju power zvuka, prošlo je više od dvadeset godina, a scena se od tada razgranala, postala komercijalna, iznjedrila je neka nova imena u devedesetima, a danas uglavnom počiva na koncertnim reminiscencijama na slavne dane. Preživjeli bendovi i dalje se dobro drže, neumorno sviraju i, s obzirom na to da se drže provjerenih studijskih formula, teško da mogu objaviti loš album. Ipak, zlatna vremena kreativnosti su iza njih.
Jedna od takvih grupa je i Stratovarius, najuspješniji finski power sastav, koji je ove godine objavio tko zna koji po redu album „Elysium“, a već ga je stigao i promovirati pred hrvatskom publikom. Nimalo insipirativan nastup u Boogaloou već smo zabravili, ali srećom, s novim su albumom pokazali da ipak još nisu za staro željezo.
Nema tu prevelikih iznenađenja, prokušani recept koji se temelji na dupliranim gitarističkim solažama, moćnim klavijaturama i visokim vokalima na tragu Dija, Dickinsona ili Halforda, uvijek iznjedri solidan album s barem jednim odličnim singlom. Rezultat je otprilike ovakav: „Elysium“ nudi jednu izrazito melodičnu pjesmu s prepoznatljivih refrenom („Darkest Hours“), jednu obaveznu višeglasnu polubaladu („Fairness, Justified“), tri koje ćemo vrlo brzo otpisati („Under Flaming Skies“, „Lifetime in a Moment“ i „Move the Mountain“) te tri vrhunske, brze i uzvišene skladbe („Infernal Maze“, „The Game Never Ends“ i „Event Horizont“).
No, kakav bi to power metal album bio kad se na kraju ne bi našla jedna oda žanru, 18-minutna epopeja „Elysium“. Od pamtivijeka bendovi poput Stratovariusa pokušavaju u naslijeđe ostaviti neku „veliku“ heavy metal pjesmu, u kojoj će pomiješati sve odrednice žanra i svoju urođenu mističnost uzdignuti na n-tu potenciju. U ovom konkretnom slučaju, uspjeh je polovičan. Naslovna stvar malo previše podsjeća na aktualnu fazu Iron Maidena, u kojoj se snagom vokala pokušava prikriti nedostatak pamtljivog riffa.
Album „Elysium“ i dalje uspješno podgrijava ugled Stratovariusa na sceni. U situaciji kada je u bendu sve manje originalnih članova, vrijeme najveće slave je prošlo, a na sceni se pojavljuju neki novi klinci, očekivati od Stratovariusa nešto više od ovakvog solidnog albuma ne bi ni bilo pošteno.
Ocjena: 7/10
(Ear Music, 2011.)