Ni sam ne znam koliko sam koncerata Šumskih pogledao u životu, ali nikada me nisu toliko oduševili kao u petak u Močvari.
Glavni razlog svakako je činjenica da su svoju ionako impresivnu pjesmaricu nedavno proširili stvarno fantastičnim albumom „Kolobari“ iako se dio zasluga mora pripisati i atmosferi u publici koja je iskreno iznenadila i sam bend; frontmen i glavni autor Marin Juraga tako je u jednom trenutku komentirao nešto u stilu ‘nismo baš navikli na takvo odobravanje’.
Otvorili su, kako to i inače rade, instrumentalom, s tim da je „Javora“ s prošle ploče ovoga puta zamijenila naslovna stvar novog materijala, fascinantan spoj post rocka i krautrocka, world musica, psihodelije šezdesetih i sinematskog, trubom Igora Pavlice vođenog krešenda. Nastavili su s „Povratkom u budućnost“, najboljom pjesmom aktualnog izdanja i nesretnom himnom svih koji se u ovoj zemlji osjećaju zatočeni i izigrani.
Vrijedi napomenuti da Šumski spadaju među rijetke bendove s tolikim stažem (osnovani su još 1991. godine) koji se na svojim nastupima ne oslanjaju na stare i odavno provjerene skladbe, već su i sinoć u prvom planu bili aktualni album te prethodnik „Ostrvo ledenog kita“. To u svakom slučaju podržavam pošto smatram da su spomenuta izdanja apsolutni kreativni vrhunci grupe i prilično zadovoljavajući odgovor na pitanje ‘što bi bilo da se Rundek i Sacher nakon „Trećeg svijeta“ nisu razišli?’. Unatoč sličnostima ne samo s Haustorom, nego i kasnijim Sacherovim bendovima poput Vještica, Šumski nikako ne mogu biti optuženi za pretjerano oslanjanje na uzore, kamoli kopiranje – njihov izričaj taj je ogranak zagrebačke rock povijesti podigao na sljedeću razinu dodavši mu brojne, ponekad naizgled i nespojive utjecaje.
Nove pjesme poput „Stara neman“, „Deep Space Nine“, „Samo stvari“ ili „Vinodol“ u vrlo kratkom su se roku primile kod fanova pa su u solidno ispunjenoj Močvari dobile impresivan broj ‘pratećih vokala’ i bile ispraćene jednakim oduševljenjem kao besmrtna „Baba spava“, „Zidovi“ i njihov borbeni poklič ‘zaudara na fašizam’ te „Prijatelji se sele na selo“ koja me bez iznimke razvali svaki put kada je čujem.
Svirački su također bili u nevjerojatnoj formi: Kornel Šeper i Viktor Krasnić izuzetno su fluidna, eklektična ritam-sekcija i vrlo čvrst temelj kako gitarističkim međuigrama Jurage i Franje Glušca, tako i sempliranim dionicama, puhačima ili John Caleovskom violončelu Stanka Kovačića. Samim time, gotovo da je izlišno govoriti da su svim navedenim stvarima, a i, primjerice, „Djedici“ i „Melankoliji“, dali dodatni šus i učinili ih još snažnijima i kvalitetnijima.
Nastup je, uz biseve, trajao nešto manje od dva sata, a red je da spomenemo i predgrupu, mladi čakovečki dvojac Revirgin. U pitanju je sastav dosta precizno nazivan tuzemnim sljedbenicima velikog Davida Byrnea i Talking Headsa, točnije njihove kasnije faze započete koncertnim filmom „Stop Making Sense“, no u tom sljedbeništvu nedovoljno često pronalaze vlastiti identitet.
U veljači 2019. godine, u izvještaju iz KSET-a napisao sam da je blizu dan kada će pjesme grupe Šumski odzvanjati puno većim koncertnim prostorima. I dalje vjerujem u to.