Britanska glazbena scena nikada nije oskudijevala savršenim marginalcima, iznimno talentiranim frikovima koji, iz teško dokučivih razloga, nikada nisu uspjeli preskočiti razinu kulta. Jedan od takvih svakako je i Pat Fish, gitarist, pjevač i glavni autor oxfordske indie skupine The Jazz Butcher čiju karijeru serijom bogato opremljenih reizdanja upravo pokušava ponovno pokrenuti londonski Fire Records.
Četverostruki box-set „The Wasted Years“ tako iz naftalina izvlači i od zaborava pokušava spasiti prva četiri albuma grupe, počevši od lo-fi debija „Bath Of Bacon“ iz 1983. do jednog od njihovih najboljih i najzrelijih ostvarenja, tri godine mlađeg „Distressed Gentlefolk“.
Preslušavajući ove pjesme s vremenskim odmakom od tridesetak godina, prvo što ćete primijetiti jest gotovo nestvarno široka paleta žanrova koje su Butcheri ugurali u ovaj „poker asova“. Potreba da spoje nespojivo i pokušaju doslovno sve u konačnici je bila možda i glavni razlog zbog kojeg nikada nisu dobili ono što zaslužuju pa ćete, primjerice, na njihovoj trećoj ploči „Sex and Travel“ pronaći „Holiday“, pjesmu čiji je hitoidni potencijal uništilo odbacivanje bubnjeva u korist pisaće mašine kao jedinog oblika perkusije.
Ali, krenimo po redu – prvijenac „Bath Of Bacon“ svojom je ekscentričnošću stršao čak i u „everything goes“ danima post-punka. Zvukom i produkcijom bliži kolekciji demo snimaka, album je sadržavao sve od francuskog kabareta i Django Reinhardta („La Mer“) preko akustičnog rocka („Poisoned By Food“, naslovna) i minimalističkog jazza („Gloop Jiving“, „The Jazz Butcher Theme“) do mračnog indieja („Zombie Love“) nalik radovima Bauhausa čiji je David J nedugo kasnije i postao članom benda. Iako Fish spada među tekstopisce s izuzetnim darom za pomaknuti storytelling i okom za detalje, stihovi na „Baconu“ bili su bliži tinejdžerskim fascinacijama Adriana Molea nego nečem što ste tih dana mogli naći na top-listama, pa su tako u glavnim ulogama nerijetko i mačići („Love Kittens“) ili zlatne ribice djevojaka o kojima sanjari, ali im se to nikada neće usuditi priznati. Usprkos nekolicini iznimnih pjesama, „Bath Of Bacon“ ipak je bio tek priprema za velike stvari, točnije albume „Scandal in Bohemia“ i spomenuti „Sex and Travel“.
Prvi otvara „Southern Mark Smith“, inteligentna i duhovita posveta pjevaču The Falla u kojoj Pat pjeva kako bi, dok ostatak svijeta sanjari o vilama s bazenom i putovanjima u svemir, on puno radije bio „južnjački Mark Smith“. Uz znatno veći budžet i pravi studio za snimanje, The Jazz Butcher su pokazali što sve mogu i znaju, posebno u „Real Men“, pjesmi kakve su tih dana pisali Talking Headsi, opičenom bebopu „I Need Meat“, 50’s laganici „Soul Happy Hour“ i indie-popu „Girlfriend“, sa zvonjavom gitara u tradiciji The Smithsa i gorko-slatkim stihovima o zaljubljivanju u curu svog najboljeg prijatelja. Tu je i „Marnie“, kompleksan spoj mjuzikla, funka i disca, bučni acid-rock „Caroline Wheeler’s Birthday Present“, ali i skladbe koje vrijeme baš nije mazilo, ponajprije završna folk koračnica „My Desert“ i pomalo infantilna „Mind Like a Playgroup“.
„Sex and Travel“ iz 1985. godine donio je još više ekscentričnosti, ali i pravih, velikih pjesama poput darkerske balade „Walk With the Devil“ i guitar popa „Big Saturday“, kao i novih, vrlo uspješnih primjera istraživanja američke glazbene baštine, preciznije country rockabillyja u „Red Pets“ ili doo wapa u uvodu sumanute „President Reagan’s Brithday Present“. Osim pisaće mašine, „Holiday“ je sadržavala i Jarvis Cockerovske opise avantura „engleskog džentlmena na odmoru u inozemstvu“ pa je jedina zamjerka „seksu i putovanju“ njegovo prekratko trajanje (manje od pola sata).
„Distressed Gentlefolk“, zadnja ploča koju su objavili za nezavisnu etiketu Glass, poznatu i po klasičnim albumima utjecajnih Spacemen 3, njihovo je najnormalnije i najfokusiranije ostvarenje te zasigurno najimpresivnija zbirka riffova, rastavljenih akorda i sola Patovog dugovječnog suradnika, gitarista Maxa Eldera. Skiffle, rockabilly, country i folk nastavili su se miješati s popularnim indie rock i C86 scenama toga vremena, a koliko je Fish u kratkom roku autorski sazrio pokazale su „New World“, koja zvuči kao da Edwyn Collins izvodi temu iz nekog prastarog holivudskog filma, kaubojska „Buffalo Shame“ i njegove ubjedljivo najtužnije balade „Angels“ i „Still in the Kitchen“ s uznemirujuće rezigniranim stihovima „Be lonely, you’re already all alone anyway“.
Krajem osamdesetih, The Jazz Butcher potpisali su za najvažniju indie izdavačku kuću u Britaniji, legendarni Creation, nakon čega se stvarno činilo da je došlo njihovih pet minuta. Nažalost, šef Creationa Alan McGee narednih se godina u potpunosti fokusirao na jače izvođače sa svojeg „rostera“, ponajprije Oasis, My Bloody Valentine, Primal Scream i Teenage Funclub, dok su Pat Fish i ekipa ponovno ostali po strani, unatoč seriji zaista dobrih albuma tipa „Big Planet Scary Planet“ i „Waiting for the Love Bus“. Ti albumi u ožujku će se naći na drugom box-setu „The Violent Years“ pa se zaista nadam kako će Pata Fisha konačno upoznati i malo šira publika. Ako se to i ne dogodi, nema veze, on je i tako oduvijek samo želio biti južnjački Mark Smith.
Ocjena: 9/10
(Fire Records, 2018.)