Je li moglo ikako biti loše na koncertu Tortoise u Tvornici? Nije. Čikaški začetnici post rocka dobro su poznati domaćoj publici, i uz Tiderstickse, njihov nastup bio je kruna ovogodišnjeg festivala Žedno uho.
Od svih instrumentalistički orijentiranih bendova, Tortoise su i dalje najintrigantniji predvodnici, koji su i u Zagrebu sinoć doslovce hipnotizirali svojom izvedbom. Naravno ne stalnim šetnjama i izmjenama glazbenika za instrumentima, što je u nekoliko navrata izgledalo i malo komično jer se činilo da je bas gitara trofej kojeg svako želi imati u ruci, već samom glazbom koja je pulsirala i uvlačila prisutne u „glazbeni film“.
John McEntire, Dan Bitney, Doug McCombs, Jeff Parker i John Herndon su u savršenim dinamičkim igrama poglašnjavanja i stišavanja to muzičko hipnotiziranje činili iznimno učinkovitim, ne zato jer su oni odmjereni i ubojiti hladni glazbeni profesionalci, već stoga jer nedvojbeno guštaju u tome što rade. Upravo je taj njihov gušt, mentalna poletnost i iskričavi dječački sjaj u očima u trenucima kad samo treba „očešati“ neku od činela kako bi se upotpunio šareni glazbeni vez, bio ono što je plijenilo pažnju očiju, koje kad su u pitanju ovakvi koncerti, nisu previše zaposlene.
Još uvijek nisam načisto sa samim sobom je li koncert trebao biti sjedeći ili stajaći. Bio je stajaći, jer je organizator Mate Škugor riječima: „To je rock n’ roll!“ bio čvrstog uvjerenja kako bi sjedenje na nastupu Tortoisea bila možda uvreda njihovoj glazbi. Iako bio sjedenje možda više povećalo ugođaj uživanja u slušanju, jer ovaj čikaški bend ima puno odlika jazza u svom pristupu, dok je s druge strane i respekt od strane publike golem.
Tišina je u glazbi Tortoisea važan faktor i kad su bili „izvođeni“ dijelovi u kojima je tišina pojačavala doživljaj, u dvorani je vladao muk, kao da nitko nije htio ni disati dok tonovi to ne dozvole kao što je to bilo primjerice tijekom izvođenja tihe i hermetične „Tin Cans & Twine“. Da je hipnoza bila uspješna svjedočila su i dva bisa jednoipolsatnog koncerta prije kojih je publika buđenje iz tog glazbenog sna glasno pozdravljala i da bi se povratkom glazbenika na pozornicu još jednom stapala u zajedničko tijelo i uho koje je Tortoise dražio tonovima i ritmom.
Jedina šteta u svemu jest to što Veliki pogon nije bio dupkom ispunjen, ali vremena su krizna i organizatori svih događanja se susreću s prepolovljenom posjećenošću, gledano samo na isti period prošle godine. A opet nekako se čini da događanja u metropoli ima duplo više, pa je sve samo pitanje izbora onih koji prate glazbena zbivanja. U slučaju Tortoisea, nedvojbeno je da se svima okupljenima „investicija“ itekako isplatila.