Kod svih koncerata odgledanih u klubu Močvara u vrijeme pandemijskih mjera, koncert instrumentalnog kvarteta Truth ≠ Tribe definitivno je prvi koji je u potpunosti ispao iz okvira – na sreću.
Saksofonist, skladatelj i dirigent Mak Murtić me u par navrata znao ispraviti kad god sam uz bend Truth ≠ Tribe stavio epitet ‘njegov’, inzistirajući tako da je ravnopravnost na prvom mjestu u sastavu u kojem su pored njega bubnjar i udaraljkaš Nenad Kovačić, tubist Jurica Rukljić, te gitarist Nenad Sinkauz koji je prošle godine zamijenio Luku Čapetu. A sinoć sam opet, kao i nakon svakog koncerta kvarteta Truth ≠ Tribe i sam to zaključio.
U stvari, nakon sinoć bih mogao ‘hladno’ taj epitet dati i Rukljiću čije improvizacije na teškom instrumentu tromog i dubokog zvuka su bile toliko magično poletne, te furiozno izvedene da sam se u jednom trenutku pribojao da bi čovjek tu pred nama mogao dobiti i moždani udar. Znate kako se već basistima u sastavima lijepe epiteti da oni imaju najviše vremena ‘zvjerati’ oko sebe jer se, kao, nešto ne muče pretjerano, no kad donje lage u sastavu ne drži bas gitara ili kontrabas, već tuba, to je, vjerujte apsolutni pakao za tog svirača.
Biti dio ritam sekcije u moderno navrnutom power etno jazz sastavu u kojem je groove glavna okosnica i pokretačka snaga, znači ne prestajati puhati u tubu. A Rukljićev posao je upravo to. I čovjek ga radi s nevjerojatnim guštom. Sinoć je poetski kazano ispuhao dušu na pozornici Močvare.
No briljirala su i ostala trojica. Već spomenuti Murtić je (opet) istovremeno puhao u dva instrumenta, za Sinkauza se ne zna je li bolji kad atmosferično oboji eter svojom gitarom ili kad ga ‘spopadne napad’ rejkanja pa se pretvori u drugog udaraljkaša na sceni, zajedno s Kovačićem čiji je doživljaj ritma gotovo besprijekoran.
Kod svih koncerata odgledanih u klubu Močvara u vrijeme pandemijskih mjera, koncert Truth ≠ Tribe definitivno je prvi koji je u potpunosti ispao iz okvira – na sreću. Naime, dosadašnji izvođači su prilagođavali svoje nastupe, nazovimo ih ‘komornim’ uvjetima, često sporijeg tempa, akustičnog ugođaja i trajanja ne više od četrdesetak minuta iz obzira prema publici koja sve to mora pratiti sjedeći i s maskama na licu.
Truth ≠ Tribe su to smetnuli s uma. Oni su došli svirati i izguštati se do maksimuma, jer dugo nisu imali priliku za to. Jest da su odsvirali samo šest skladbi, ali su sve bile otvorene za energične improvizacije koje su u skladu s ritmom kuhale i kuhale atmosferu. Ukratko, stolice su nas ubile. Bio je to koncert ritma. Koncert za gibanje i za istjerati plesom paučinu tjeskobe iz utrobe. Ali bili smo pristojni. Držali smo se mjera. ‘Zakovani’ za stolce i u nadi da bi do nekog skorašnjeg popuštanja mjera trebalo doći. Jer eto, ima koncerata koji se tako mogu odgledati i doživjeti, ali koncert Truth ≠ Tribe, zatvoren s recentnom skladbom „LA 1992“ u znak predstavljanja kompilacije „Zagreb Calling“, sinoć nije bio jedan od tih.
Bio je to pravi podsjetnik na suspenziju ritma i pokreta koji trpimo već drugu godinu za redom. A uz sve, nikako da zatopli pa da koncerti na otvorenom pruže bar neko olakšanje. Ne sjećam se da sam ikad obukao zimski kaput i otišao na koncert krajem svibnja, a sinoć jesam.
*Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.