‘Gosti iz galaksije’, avangardno SF filmsko djelo iz 1981. našeg jedinog oskarovca Dušana Vukotića posjeduje jednako tako avangardnu elekronsku glazbu Tomislava Simovića, autora kojeg se ponovno otkriva i o kojem se opet počinje pričati. Riječko-zagrebačka diskografska kuća Fox & His Friends odlučila se nakon 36 godina Simovićevu glazbu objediniti u do sada nikad objavljeni filmski soundtrack. Ogroman diggerski i postproducentski posao na sebe su preuzeli Leri Ahel i Željko Luketić. O cijelom procesu i današnjem značaju ovog upravo objavljenog soundtracka razgovarali smo s Željkom Luketićem koji je ujedno i jedan od koautora hvaljene dvostruke kompilacije ‘Electronic Jugoton’ objavljene prije dvije godine.
Je li bilo puno posla oko sređivanja autorskih prava?
Željko Luketić: Za razliku od nekih novih izdavača na ovim prostorima, koji presnimavaju ploče i bez sređivanja prava ih brže-bolje naštampaju dok traje trend potražnje, zanemarujući i kvalitetu snimke i autora, za Fox & His Friends je najbitnije da radimo sa originalnih mastera. Ne „ripamo“ već krckave second-hand jugo-originale niti masteriramo sa MP3-ca (vjerovali ili ne, i to se radi), a sve odnose s nositeljima prava imamo pravno regulirane te im osiguravamo fer postotak naknade autorskih prava. Na ovdašnjem tržištu na kojemu caruju bootleg izdanja, to je puno teži i kompliciraniji put, ali samo tako i nikako drugačije želimo raditi. ZAMP, SOKOJ i slične institucije nam puno pomažu u regulaciji svih tih prava.
Kako općenito gledate na film “Gosti iz galaksije“, cijelu tu estetiku u kojoj se mogu naći Vukotićevi hommagei SF žanru od Fritza Langa, preko Tarkovskog i na kraju do Scottovog “Aliena” i je li taj film bio daleko ispred svog vremena kada se pojavio, obzirom da jugoslavenska kinematografija nije pretjerano njegovala SF izričaj?
Željko Luketić: Vukotićev film žrtva je specifične lokalne situacije i krajnje nerazvijenosti te vrste žanrovskog filma u Jugoslaviji. Zato je njegov iskorak hrabar i izuzetno ga cijenim, jer je Vukotić sve samo ne prosječan autor, koji je redovito riskirao i tvrdoglavo inzistirao na svojim idejama, poput ovog dječjeg filma koji je istovremeno i SF i horror. Pogledajte “Sedmi kontinent” iz 1966. ili niz njegovih animiranih radova u kojima hibridno koristi i igrani film, zatim legendarni “Surogat”… Uvijek je imao svoju viziju i nije ponavljao i replicirao formule, pa su tako i “Gosti iz galaksije” svojom začudnošću ušli u anale domaćeg filma. Žao mi je što mu lijepe svakojake etikete i što se ne shvaća značenjski potencijal, pa čak i subverzivnost nekih dijelova ovog filma, poput scene muškarca koji razvije dojke kako bi nahranio dijete. Takva ideja i danas je avangarda. Glavni lik žene iz svemira Andre također nije parodija, nego vrlo zanimljivo gledanje na kibernetički feminitet, s jasnim naklonom na Fritza Langa i “Metropolis”. Pogledate li kako je čudovište Jana Švankmajera izrađeno od kombinacije ljudskih organa i biljaka, opet možete izvesti neke zanimljive bioetičke zaključke. Na promociji ploče u Rijeci u Art-kinu reakcije na film bile su fenomenalne, a i sama glavna glumica Ksenija Prohaska ispričala mi je detalje suradnje s Vudom, ističući kako mu njegov humanitet nije dopuštao sprdnju s izvanzemaljcima, ali s ljudima svakako da. Takva struja u SF-u 70-tih bila je vrlo progresivna.
Kako kroz tu vizuru gledate na glazbeni angažman Tomislava Simovića i njegovu zvukovnu kreaciju? Koliko avangardnog vidite u njegovu radu?
Željko Luketić: Tomislav Simović u svojoj suradnji s drugim slavnim imenom Zagrebačke škole crtanog filma Nedeljkom Dragićem, napravio je vrhunske komade eksperimentalne glazbe, elektro-akustike i tape-glazbe. Primjerice, filmovi “Dnevnik” i “Tup-tup”. Za “Goste iz galaksije”, upravo mu je SF žanr dao priliku da uključi elektroniku, tada još vrlo egzotičnu i nimalo cijenjenu pojavu u domaćoj glazbi. Pri tome je slijedio primjere ranih radova Howarda Shorea i Johna Carpentera, slažući jednostavne melodijske obrasce i avangardniju ambijentalizaciju. Taj susret krajnosti vrlo je zahvalan za slušanje i nije nekomunikativan kako bi netko pomislio, što su komentari kakve je izdanju uputio i britanski magazin Shindig!, uspoređujući ga ritmički s Carpenterom, a melodijski sa Tomitom. Simović je vrlo širok autor, snimao je pop glazbu, jazz glazbu, volio etno i country, bio klasično obrazovan i veliki ljubitelj ozbiljne glazbe. Iako je, doduše, mrzio tu podjelu na laku i ozbiljnu glazbu. Tvrdio je da tu razlike nema i da postoji samo loša i dobra glazba. Znao je također, što je značajka avangardnih autora, da svaki zvuk može biti glazba.
I za kraj zanimljiv detalj je i izdavač Fox & His Friends koji objavom ovog vinila najavljuje i sljedeća izdanja sličnog karaktera i uzima ulogu svojevrsnog spasitelja nacionalnog blaga. Kako je došlo do te priče i naravno, hoćete li biti uključeni i u buduća izdanja, a možda i otkriti na čemu trenutno radite?
Željko Luketić: Nismo spasitelji, to nekako religiozno zvuči, iako glazba i traženje novog jest naša religija. Mislim da smo zasićeni jednih te istih stvari koje se vezuju uz određene stilove i periode glazbe, čak i one filmske, tako da volimo otkrivati nepoznato, izgubljeno ili zanemareno. Slična se stvar događa i u domaćoj filmologiji. Do prije nekoliko godina svi su se bavili dugometražnim igranim filmom, a sada ljudi izučavaju i animaciju i eksperimentalu. I to nailazi na odličan odjek vani. Ista stvar je i sa glazbom. Ispod radara dogodilo se toliko puno toga, što su i ondašnji mediji zaobišli, da je taj proces otkrivanja zapravo najugodniji u cijelome poslu. Naprosto, omogućite recepciju, čuvanje i drugi život nečemu što je bilo osuđeno na drugačiju povijest. Sve je to posljedica sve veće otvorenosti publike, kao i informacija koje lakše prolaze. Kada sam DJ Hellu koji vodi legendarni Gigolo Records dao svoj “Electronic Jugoton” CD, već je unaprijed znao što je to i oduševio se. Isto tako mislim da će proći i naša slijedeća izdanja. U završnoj je fazi svojevrsni soundtrack moje izložbe “Socijalistička disco kultura” iz Klovićevih dvora i HDD-a gdje Leri Ahel i ja kompiliramo najbolje domaće pokušaje žanrovskog disca, nakon toga slijedi “Nova Evropa” Dejana Kršića odnosno NEP i njihov nikad objavljeni materijal s Anjom Rupel iz Videosexa, a objavit ćemo i soundtrack za serijal “Profesora Baltazara” kojeg također potpisuje Tomislav Simović. Zanimljivo je da kod nas nikad nije izašao, dok je svojedobno u Švedskoj bio veliki hit. Eto, još jedna nepravda za ispraviti.