Iz njihovog kraja dolaze nam samo loše vijesti i dobra muzika.
Vijesti iz Kidala, uporišta pobunjenih Tamasheka/Tuarega iz malijske sjeverne regije Azawad, nisu bile ništa bolje ni 2006. kad su četvorica frendova osnovali Tamikrest (spajanje/koalicija). Dok su Ousmane, Cheikh, Aghaly i Ibrahim zvani Pino pokušavali skrpati opremu za bend, tamašečki separatisti podigli su još jedan ustanak protiv države i Kidal je opet živio pod opsadom. Muzika je bila jedina otvorena karta za putovanje u drugačiji svijet, započeto velikim transferom Tinariwena iz južnosaharske oaze Tessalit na globalni desert blues stage.
U to doba Kidal je napokon dobio struju i internet, a vojvotkinja od Luksemburga financirala je gradnju gradskog kulturnog centra s malim tonskim studijem u kojem je Tamikrest napravio demo snimke okačene na Myspace. Zvučao je kao juniorski tim Tinariwena, sa sličnim postavkama električne i akustične gitare u maniri sahelske pentatonike.
Na tragu Tinariwena, rani Tamikrest bio je jako privržen naslijeđu nostagičnog assoufa, a zbog generacijske razlike ipak manje naklonjen militantnoj teshumari iz ’90-ih i znatno više izložen vanjskim utjecajima u rasponu od Dire Straitsa do Boba Marleya. S takvim karakteristikama i proširenom postavom koja je imala ženske prateće vokale upali su na famozni Festival au Desert u Essakaneu pokraj Timbuktua, gdje ih je 2009. otkrio Chris Eckman.
Potpuno oduševljen mladom ekipom iz Kidala, Chris im je dogovorio snimanje u Bogolanu, studiju Ali Farka Tourea u Bamaku, producirao debi album „Adagh“ i napisao preporuku za Glitterbeat Records. Koalicija je proširena gostovanjem momaka i cura iz Tamikresta na albumu Eckmanova Dirtmusica „BKO“, pa su u proljeće 2010. krenuli na zajedničku europsku turneju koja ih je dovela i na Drugu Godbu u Ljubljanu.
Drugim albumom „Toumastin“ dobacili su sve do Amerike, ali se više nisu mogli vratiti u Azawad koji su 2012. okupirali džihadisti iz saharskog ogranka Al-Qaide. „Šejtanska“ muzika bila je momentalno zabranjena, Intidao iz Tinariwena zaglavio je u pritvoru kad je krenuo spašavati svoje gitare, a Ahmedu iz benda Amanar de Kidal su zaplijenili i spalili sve instrumente uz prijetnju da će mu odsjeći prste ako se opet pojavi u gradu.
Za vrijeme okupacije Tamikrest je izmješten u alžirski saharski grad Tamanrasset, kulturnu prijestolnicu svih Tuarega i najbliži izlaz u svijet s međunarodnim aerodromom preko kojeg se moglo držati na vezi novog člana benda, francuskog gitarista Paula Salvagnaca prvi put viđenog u postavi na INmusicu 2012. Prije njegovog dolaska ekipu je napustio Pino koji je prešao u glumce i odigrao glavnu ulogu u mauritansko-francuskom filmu „Timbuktu“, nagrađenom u Cannesu i nominiranom za Oscara.
Treći album „Chatma“ (sestre), posljednji u Eckmanovoj produkciji, snimili su u Pragu. To je bilo najjače izdanje Tamikresta, obogaćeno utjecajima indie rocka i psihodelije, a posvećeno tamašečkim ženama koje su najviše propatile u masovnom egzodusu iz Azawada. Džihadisti su protjerani francuskom vojnom intervencijom 2013., međutim nakon toga nitko nije uspio zaustaviti brutalne lokalne okršaje između separatističkog pokreta MNLA, malijskih lojalista, tribalnih milicija i saharskih narkotrafikanata.
Tamikrestov četvrti album „Kidal“ bio je snažna potvrda njegovog tamašečkog identiteta, ali bend se iz praktičnih i sigurnosnih razloga ipak nije vratio u svoj grad nego se zadržao na relaciji Tamanrasset – Pariz, gdje je dobio još jednog novog člana, bubnjara Nicolasa Gruppa i s njim podebljao reputaciju rokerske koncertne atrakcije.
Na sessionu za peti album album internacionalnom sastavu pridružila se pariška pjevačica marokanskih korijena Hindi Zahra s kojom je frontmen Ousmane ag Moussa snimio sjajan duet „Timtarin“. Premda je naslov posljednjeg albuma „Tamotait“ iz 2020. označavao „nadu u pozitivnu promjenu“, situacija u Kidalu, Azawadu, Maliju i širem području Zapadnog Sahela samo se dodatno zakomplicirala angažiranjem Wagnerovih ruskih plaćenika i terorističkim akcijama saharskih ISIL-ovaca, zbog kojih je nastavak desetljetnog egzila jedina realnost za Tamikrest.
U međuvremenu je live promocija albuma „Tamoitat“ bila obustavljena zbog pandemijskog lockdowna, pa je bend u nadoknadi propuštenog od prošlog ljeta gotovo non-stop na turneji. Poslije izvrsne svirke na lanjskom INmusicu vraća se u Zagreb za koncert u Vintage Industrial Baru 16. travnja.