Indijka Komal Jagtap godinama je radila kao svadbena pjevačica za pet tisuća rupija (petstotinjak kuna) po gaži, plešući i pjevajući ljudima na njihove važne dane i sanjareći o boljim vremenima. Sve se promijenilo kad ju je prijatelj obavijestio o audiciji za novu pop grupu.
Danas je Komal Jagtap članica 6 Pack Banda koji od prošlog proljeća izaziva pomutnju po Indiji. Priča ne bi bila ni po čemu zanimljiva da se ne radi o prvom transseksualnom bendu čije je već samo postojanje pomalo revolucionarno za indijske uvjete.
Jagtap se za Guardian prisjetila vremena u kojem je još izvana bila muškarac, premda je svima bilo očito da je drugačija. Rođena u tradicionalnoj obitelji, nije imala lako djetinjstvo u sredini u kojoj su transrodne osobe stigmatizirane i otuđene, premda ih je u Indiji gotovo dva milijuna. I njezini su se roditelji tijekom odrastanja suočavali s raznim predrasudama i društvenim odbijanjem, te su naposlijetku pod društvenim pritiskom s njom prekinuli sve odnose i u dobi od samo osam godina istjerali ju iz kuće. Utočište je Jagtap pronašla u transseksualnoj zajednici gdje je živjela s tridesetak ljudi s istim problemom zatočenosti u tuđem tijelu. Tamo je naučila sve što joj je potrebno za preživljavanje.
Komal Jagtap objašnjava kako transrodnim osobam život u Indiji predstavlja svakodnevno ponižavanje i vrijeđanje, te kako je za hijrase (eunuhe), kako ih zovu, potpuno nemoguće pronaći normalan posao, te se izdržavaju uglavnom prošnjom ili prostitucijom. Jagtap je uz pomoć gurua naučila kako nikada ne pokazati vlastitu bol zbog odnosa društva prema njoj.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=blvOBnSRfVc[/youtube]
Nakon desetljeća borbe, za nju se sve promijenilo prošloga proljeća kad je mladi bolivudski producent odlučio lansirati prvi transrodni pop bend u Indiji. Ovoj je revolucionarnoj ideji pomogla i odluka indijskog vrhovnog suda koji je 2014. presudio da tzv. treći spol po zakonu ima jednaka prava kao ostala dva. Premda je malo vjerojatno da je ovakav tip projekta motiviran iz pukih altruističkih razloga, njegovo će postojanje zasigurno odigrati ulogu stanovitog senzibilizatora društva oko pitanja transrodnosti.
Prvi singl kojim su obznanili svoje postojanje je “Hum Hain Happy”, cover “Happy” Pharella Williamsa, objavljen na Dan Republike Indije. Aranžman je obogaćen indijskim ritmovima i pljeskanjem rukama koje predstavlja sinonim za transseksualce. U video spotu, koji portretira društvenu toleranciju, svijet u kojemu i oni također mogu biti sretni.
Jagtap danas živi životom prave pop zvijezde, potpuno drugačijim od onog koji je živjela izdržavajući se kao pjevačica na svadbama. No prava se promjena ipak dogodila u načinu na koji ju je počelo tretirati društvo, isto ono koje ju je prezrelo dok nije bila zvijezda. Čak je i njezina obitelj otoplila odnose s njom otkako je svakodnevno viđaju po medijima i televiziji.
Ovaj transrodni pop bend nije promijenio živote samo njegovim članicama, već polagano radi i tektonske promjene u tradicionalnom okoštalom indijskom društvu.