Reggae je kao žanr podignut na listu svjetske nematerijalne kulturne baštine s obrazloženjem, kako je objašnjeno u priopćenju UN-a, da je riječ ‘glazbi koja kontinuirano progovara u ime svih nas’.
“U svojim začecima reggae glazba služila je kao glas svih marginaliziranih, a sada je riječ o globalnom fenomenu kojeg se sluša i koji je prigrljen od strane najrazličitijih slojeva društva, uključujući razne rodne, etničke i religijske grupe”, stoji nadalje u priopćenju.
“Doprinos reggae glazbe u međunarodnom dijalogu po pitanju nepravde, otpora, ljubavi i čovjekoljublja naglašava njezinn socio-politički, spiritualni i osjetljiv karakter. Temeljne društvene funkcije žanra – kao medija kojim se može isporučiti društveni komentar, doživiti katarzična iskustva, i u miru slaviti Boga – od svojih se začetaka nisu promijenile i reggae glazba kontinuirano progovora u ime svih nas.”
Žanr, inicijalno nastao na Jamajci tijekom 60-ih, u selekciju je odabrao UNESCO, kulturno i znanstveno krilo Ujedinjenih naroda. Naposljetku, rezultat je to i već višegodišnjih napora jamajčanskih vlasti da se tamošnja nacionalna glazba uvrsti na popis nematerijalne svjetske baštine i da primi odgovarajuću zaštitu od UNESCO-a.
“To je naša glazba, glazba koju su stvorili Jamajčani i koja je došla do svih kuteva svijeta. Sada napokon ima i odgovarajuću zaštitu”, izjavila je po UN-ovom priopćenju Olivia Grange, jamajčanska ministrica kulture.