Knjiga o jednoj obitelji koja se sa svojom osobnom krizom nosi tako što se počinje baviti jednom još većom krizom – krizom našeg planeta. ‘Naša kuća u plamenu’ objavljena je danas 25. rujna u Hrvatskoj. Ravno do dna je podijelio dva primjerka.
Svatko tko imalo prati dnevne novosti vjerojatno je uočio Gretu Thunberg i njezin poziv na globalni “Školski štrajk za klimu”. Šesnaestogodišnja švedska eko aktivistica i pokretačica spomenutog prosvjeda ovogodišnja je kandidatkinja za Nobelovu nagradu za mir. Greta je potkraj kolovoza jedrilicom preplovila Atlantski ocean kako bi i u Americi prenijela važnu poruku o klimatskoj krizi. Šestodnevni posjet Washingtonu iskoristila je za prosvjed ispred Bijele kuće –gdje je, okružena mladim ljudima, pozvala Trumpovu administraciju i Kongres na daljnje smanjenje emisije stakleničkih plinova, a ovih dana je njen govor u Ujedinjenim narodima jedna od glavnih vijesti na globalnom nivou.
Danas u srijedu 25. rujna, na hrvatsko tržište u izdanju izdavačke kuće Egmont stiže knjiga “Naša kuća u plamenu”, memoari Gretine majke Malene Ernman o privatnoj obiteljskoj krizi u čijem su središtu psihološki problemi obiju kćeri, a koja se povezuje s ekološkom krizom te ugnjetavanjem žena, manjina i ljudi s invaliditetom: „Ovu smo priču Svante Thunberg i ja napisali zajedno s našim kćerima i ona se tiče krize koja je zahvatila našu obitelj. Ona se tiče Grete i Beate. No ovo je ponajprije pripovijest o krizi koja nas okružuje i koja utječe na nas sve.“
Greti je bilo tek osam godina kada je pogledala dokumentarac o klimatskoj krizi i zapitala se kako to da o tome nitko ne govori. Kako političari i odrasli općenito mogu govoriti o bilo čemu drugome ako je to jedino važno? Greta ima fotografsko pamćenje i počinje proučavati klimatsku krizu i načine kako se o njoj govori u medijima. Navela je roditelje da promijene način življenja i majku da napusti posao jer je zbog njega morala često putovati zrakoplovom. Bio je to prvi znak Gretine snažne volje i moći uvjeravanja. Zatim je i nas odlučila pokušati uvjeriti da se pokrenemo – već danas, a ne sutra.
Iz recenzija svjetskih medija:
Ova je knjiga krik (…) Svjedočanstvo zapisano u trenutku kada među nas dolazi vjesnik nevolje. Krik, tjeskoba malog djeteta ili odrasloga, ima dublje značenje: upozoriti na nevolju, izbjeći smrt. Kriza ove obitelji zapravo je dokaz njezine inteligencije. (…) Jer ovo je knjiga o tome kako je jednoj obitelji u Stockholmu živjeti u zemlji koja je, unatoč svim hvalisanjima u vrijeme izbora, jedan od najvećih proizvođača stakleničkih plinova po stanovniku. Ova knjiga ne govori nužno o tome kako stvari stoje ili kakve će postati. Ona dolazi ravno iz srca, u kratkim slikama, kao na okretnoj pozornici na kojoj se obitelj pokazuje iz svih kutova, dok se u njezinim osjećajima odražava ludilo svijeta… – Dagens Nyheter
Hrabro i tvrdoglavo. I iskreno se nadam da će potaknuti borbu za spas klime. Expressen
Snažno i važno štivo… Usuđuju se biti u isti mah pesimistični i optimistični, osobni i činjenični, vođeni uvjerenjem da pojedinci doista mogu dovesti do velikih promjena. Sydsvenskan
Ravno do dna je podijelio dva primjerka knjige. Točan odgovor na pitanje: Koji hrvatski nakladnik je objavio knjigu “Naša kuća u plamenu”? glasi: Egmont. Knjigu su dobili Veselinka Andrišević i Josip Grgić. Dobitnicima će njihovi primjerci biti dostavljeni poštom na kućnu adresu.